14 Ağustos 2022 Pazar
Malatyam- Malatya Portalı
Malatyam
Logo Yanı Reklam

Turgut Özal ve Hamido Vefatı

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Bağımsız Malatya Belediye Başkanı seçilen Hamit Fendoğlu (Hamido) ölüm yıldönümleri dolayısıyla Malatya'da anılıyor.

Turgut Özal ve Hamido Vefatı
17 Nisan 2022 Pazar 15:11

Malatya’da 17 Nisan günü vefat eden iki Malatyalı siyasetçi anılıyor. Malatyalılar birini icraatleri, getirdiği ekonomik devrimler ve ülke refahı ile, diğerinin de mertliğini, dürüstlüğünü ve halkın sorunlarına eğilebilmesini çok sevdi.

TURGUT ÖZAL

1927 yılında Malatya Yeşilyurt’ta doğan Turgut Özal, 1950'de İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü bitirdi. Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı olarak görev yaptı. 80 darbesinin ardından sivil siyaset için ilk harekete geçen isimlerden biriydi. 1983 yılında Anavatan Partisini kurdu ve aynı yıl tek başına iktidar oldu.

Kararlı ve inatçı kişiliğiyle siyasi hayatında köprüler, barajlar, yollar gibi büyük kalkınma projelerine imza attı. 17 Nisan 1993 günü vefat etti.

HAMİT FENDOĞLU

Hamid Fendoğlu 1919 yılında Malatya'da doğdu. Haksızlıkların karşısında durdu ve sokak gösterileri yüzünden 27 Mayıs Darbesi sonrası idamla yargılandı. 13. dönem Malatya milletvekili seçildi. 1977'de Cumhuriyet tarihinde ilk defa yerel seçimlerde Malatya Belediye Başkanlığını CHP’den bağımsız aday olarak aldı. 17 Nisan 1978 yılında vefat etti.

Aradan geçen onca zamana rağmen Hamido sevgisi Hamit Fendoğlu'nun yeğeni olan Mehmet Celal Fendoğlunu MHP'den milletvekilliği koltuğuna oturttu.

ORTAK KADER Mİ?

Hamit Fendoğlu 1978 yılında hapisteki oda arkadaşı adına evine gönderilen bombalı paketle düzenlenen saldırıda gelini ve torunu ile birlikte hayatını kaybetti. Sadece 1 yıl Belediye Başkanlığı yapabilen Hamidonun yerine vekalet eden Naci Şavata, “Hamido’yu öldürerek Malatya’yı birbirine katmak istediler. O dönemde sağ-sol, Alevi–Sünni gruplaşmalarının yayılması için derin güçler çok büyük çabalar sarf etti. Hamido’nun Alevilerden çok dostu vardı. Kişilere karşı asla ideolojik bir tutum sergilemedi. Hamido millet için yaşadı ve bundan dolayı şehit edildi.” sözlerini kaydetti. Bombayı kimin gönderdiği onca geçen seneye rağmen tespit edilemedi. Amaçları Malatyayı karıştırmak olan bu kişiler, şimdilerde ismi hatırlanmayan Hamido gibi birçok kişiyi katlettiler. 

Diğer yandan Semra Özal Turgut Özal'ın da zehirlenerek öldürüldüğü iddiasını ABD'de tahlil ettirdiği saç örneğini delil olarak gösterdi. Turgut Özalın mezarı 2012 yılında açıldı. Özal'ın ölümünün bir suikast olup olmadığının belirlenmesi için yapılan otopsi sonucunda Adli Tıp Kurumu, zehir bulunduğunu ancak zehirden mi (!) yoksa başka sebepten mi öldüğünü tespit edemediklerini açıklamıştır.

Her ili güzide Malatyalının vefatları ile ilgili hala soru işaretleri mevcut. 17 Nisan günü vefat etmeleri tek ortak yönleri değil.

[Hata Bildir]
Etiketler:
  • Turgut Özal
  • Hamit Fendoğlu
  • Hamido
  • Vefat
  • Suikast
  • 17 Nisan
Yorumlar / 0
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yazmak ister misin?
PAYLAŞ