22 Mayıs 2022 Pazar
Malatyam- Malatya Portalı
Malatyam
Logo Yanı Reklam

Sıtmapınarında Çöken 2 Katlı Binanın Soruşturması Tamamlandı

Sıtmapınarında yıkılan ve enkazından 13 kişinin yaralı kurtulduğu 2 katlı bina davasında soruşturma tamamlandı. İddianamede çöken binanın sebebi kolon kesmesi.

Sıtmapınarında Çöken 2 Katlı Binanın Soruşturması Tamamlandı
19 Aralık 2021 Pazar 12:45

Malatya'da 9 Kasım 2021 yılı saat 17 sularında yıkılan ve altından 13 kişinin yaralı kurtulduğu 2 katlı bina hakkında soruşturma tamamlandı. İddianamede Belediye ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünce yapılan incelemelerde iş yeri sahibi Tavukçu Hikmetin "taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma ve mala zarar verme" suçunda 1 yıl ile 9 yıl arasında haspisle cezalandırılması istendi. İddianamede 3 adet kolonun kesildiği, alan genişletme için duvar yıktığı ve taşıyıcı sisteme zarar verdiği kaydedildi. Ayrıca belediye de iddianamede bu işlemler için belediyeden herhangi bir ruhsat alınmadığı kaydetti.

Dükkan Sahibi ile Tavukçu Mahkemelik Oldu

Dükkan sahibi Turan K., Tavukçu Hikmet D.'nin kendisine fırının yerini kiralamak istediğini söyledi. Kendisine fırınıncının borcu olduğunu ve kendisiyle bir kira sözleşmesi yapamayacanı söyledim ancak sanığın kendisinden habersiz tadilat yaparak duvarı yıktığını öne sürdü.

Sanık Tavukçu Hikmet D. 'nin ise iş yerinin yanında fırın olduğunu, fırıncının 5-6 ay önce kirasını ödemeyince dükkandan çıkmak zorunda kaldığını anlatarak, "Fırıncının çıkmış olduğu dükkanı kiralamak istedim bu sebeple mülk sahibiyle görüştüm ve kendi aramızda anlaştık ve her iki iş yerini birleştirmek için söz konusu yerde tadilata başladım. Gerekli güçlendirme işlemlerini yaptım ancak bina çok eski olması nedeniyle yıkıldı. Benim herhangi bir kusurum yoktur." şeklinde beyan verdi.

İddianamede ayrıca suçun uzlaştırmaya tabi olduğu ve dosyanın uzlaştırma bürosuna gönderildiği ancak tarafların uzlaşamadığı da kaydedildi.

Dava Bilinçli Taksir Kapsamında Değerlendirilebilir

Bilirkişi raporunda sanığın iki dükkan arasındaki duvarı yıkmak suretiyle taşıyıcı sisteme zarar verdiği ve dolayısıyla neticeyi öngörebilmesine rağmen işleme devam etmesi nedeniyle eyleminin bilinçli taksir kapsamında olduğu aktarıldı.

[Hata Bildir]
Etiketler:
  • Sıtmapınarı
  • Sıtmapınarı Çöken Bina
  • Malatya 2 Katlı Bina
  • Malatya Yıkılan Bina
PAYLAŞ