2 Ekim 2022 Pazar
Malatyam- Malatya Portalı
Malatyam

Malatya Zirai Don Kayısıyı ve Malatyalıları Vurdu

Malatya'da gerçekleşen zirai don kayısıyı vurdu. Don, üreticiyi zor durumda bıraktı. Kayısı fiyatlarının ise düşen rekolteden çok yükseleceği öngörülmekte.

Malatya Zirai Don Kayısıyı ve Malatyalıları Vurdu
18 Nisan 2022 Pazartesi 01:28

Malatya’da 13-14 Nisan’da büyük çapta bir donma meydana geldi. Malatya ekonomisin can damarı kayısıda tahmini 1 milyar doların üzerinde bir kayıp söz konusu. Sadece kayısı değil aynı zamanda badem, ceviz ve diğer ürünler de zirai dondan etkilendi. Elâzığ’ın Baskil ve Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçelerinde de aynı hasar oluştu. Çeşitli rakımlarda kayısı yetiştiriciliği yapıldığından bazı bölgeler zirai dondan daha fazla etkilendi.

Yüksek girdi maliyetlerinde borçlanarak ilaç ve gübre alan üretici zor durumda. Çiftçi Malatya’nın doğal afet kapsamına alınıp zararlarının karşılanmasını talep ediyor. Diğer taraftan don dolayısıyla kayısı fiyatlarının çok yükseleceği öngörülüyor.

MALATYA KAYISI DON HASAR TESPİTİ

Tarım İl Müdürlüğü ve diğer yetkililerce yapılan açıklamada ön hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Önümüzdeki haftalarda bu çalışmaların biteceği söylense de bu çalışmalarda kesin hasar tespitinin mümkün olmadığı ancak haziran ayı sonunda mümkün olabileceği açıklandı.

İl Tarım Müdürü Tahir Macit hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Arkadaşlarımız çalışıyor şu anda, 9 milyon kayısı ağacından bahsediyoruz, ilçelere de talimat gönderdik çalışıyorlar, henüz rapor gelmedi. Bugün ve yarın da don riski var, yarın da çalıştıktan sonra raporlaştıracağız” diye bilgi verdi.

2014 yılına çok benzer bir soğuk hava dalgasıyla karşı karşıya olduğunu belirten Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan “Yazıhan, Eski Malatya ve Kale’de bu alanların tamamında çok ciddi bir sıkıntı var.” dedi.

MALATYA ZİRAİ DON RİSKİ DEVAM EDİYOR

Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Fevzi Çiçek, don riskinin devam ettiği ve çiftçilerin dikkatli olması gerektiği söylense de çiftçinin zirai donda ne gibi önlemler alabileceği ya da bir önlem alıp alamayacağı ise belirtilmedi.

ZİRAİ DONDAN KORUNMA YOLLARI

Malatya'da sıcaklığın 0°C'ın altına düşmesiyle oluşabilecek zirai don uyarısı olup olmadığını linkinden öğrenebilirsiniz. Don olayından korunmanın en önemli tedbir dikimden önce don riski yüksek yerler göz önüne alınarak yer ve bitki seçimi. Mesela Çataloğlu kayısının dona daha dirençli olduğu gözlenmekte. Diğer tedbirler için adresine gidebilirsiniz.

[Hata Bildir]
Etiketler:
  • Kayısı Don
  • Zirai Don
  • Malatya Kayısı Don
  • Malatya Zirai Don
PAYLAŞ
YORUMLAR 0
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misin?