29 Eylül 2022 Perşembe
Malatyam- Malatya Portalı
Malatyam

Malatya Sosyal Konut Projesi ve Toki Başvuru Şartları

Malatya Sosyal Konut Projesi detayları belli oldu. Malatya Toki nerede, nereye yapılacak? Başvuru şartları ve nereden başvuru yapılacak bilgisi açıklandı.

Malatya Sosyal Konut Projesi ve Toki Başvuru Şartları
14 Eylül 2022 Çarşamba 12:05

Cumhurbaşkanlığı ve Toki tarafından yapılan resmi açıklamaya göre Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi açıklandı. Adı "İlk Evim, ilk İş Yerim" olarak belirlenen kampanya için "Bu kampanya, sayısı ve kalitesi bakımından, dünyadaki en büyük konut yatırımını ifade etmektedir." değerlendirilmesi yapıldı. Projenin ilk etabında 250 bin olmak üzere 2023-2028 arasını kapsayan 5 yıllık süreçte, toplam 500 bin sosyal konut ve 50 bin iş yeri yapılacak. Ayrıca 250 bin konut amaçlı arsa milletin istifadesine sunulacak. 50 bini İstanbul'da, 18 bini Ankara'da, 12 bin 500'ü İzmir'de, 10 bini Gaziantep'te, 8 bin 650'si Bursa'da, 7 bin 500'ü Konya'da, 4 bin 500'ünü Kayseri'de inşa edilecek.

Sosyal Konut projesinde pozitif ayrım da yapılacak. Evlerin %5'i şehit yakınları ve gazilere, %5'i engelli vatandaşlara, %20'si emekli vatandaşlara, %20'si gençlere ve geri kalan %50'si de başvuru şartlarını sağlayan vatandaşlara verilecek.

Malatya İlk Evim Başvuru Şartları

Malatya’da başvurular için T.C. vatandaşı olmalı ve 18 yaşın üstünde (14/09/1992 tarihinden sonra) olması gerekiyor. Malatya'da en az 1 yıl ikamet etmesi veya Malatya nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor. Hane geliri 16 bin liranın altında olması şartı isteniyor. Başvuran vatandaşların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerinde daha önce ev sahibi olmama şartı aranmakta. Bir hane halkında bir başvurunun olması gerekiyor. Toki başvuru ücreti ise 500 TL.

Malatya Sosyal Konut Projesi

Malatya Sosyal Konut Projesi Toki Malatya Deprem konutlarının bile çok üstünde konut yapılacak. Proje kapsamında TOKİ Malatya’da ilk etapta 2 bin 241 konut inşa edilecek. Sosyal Konut Projesi Malatya Yeşilyurt ve Battalgazi'de olmak üzere 1180 konut merkezde yapılacak. Sosyal konut projesi kapsamında Malatya’nın merkezinde ve hangi ilçesine kaç konut yapılacağı da netleşti.

İLÇE KONUT SAYISI ÖDEME YERİ
Yeşilyurt Sosyal Konut 430 Halk Bankası
Battalgazi Sosyal Konut 750
Doğanşehir Sosyal Konut 200
Arapgir Sosyal Konut (3.Etap) 100 Ziraat Bankası
Darende Sosyal Konut (4. Etap) 241
Darende Balaban Sosyal Konut 120
Hekimhan Sosyal Konut (2. Etap) 100
Kuluncak Sosyal Konut 100
Pütürge Sosyal Konut (2. Etap) 100
Yazıhan Sosyal Konut (2. Etap) 110
Akçadağ Sosyal Konut - İlk etapta yer almadı.
Doğanyol Sosyal Konut -
Kale Sosyal Konut -

Malatya Toki Nerede ve Nereye Yapılacak?

2023 yılbaşında temeli atılacak olan konut projesinin Malatya'da nereye yapılacağı ilerleyen günlerde belli olacak. Yatay mimari esasıyla, depreme dayanaklı şekilde inşa edilecek bu projeler, zemin artı 4 veya zemin artı 5 kat yüksekliğinde olacak. Projeler, mahalle kültürünü, komşuluk ilişkilerini gözetecek, yeşili hâkim kılacak bir anlayışla hayata geçirilecek. 2 yıl içinde bitmesi planlanan Malatya Toki sosyal konutlarının nereye yapılacağı detayı belli olunca yada bir TOKİ açıklaması olursa buradan yayınlayacağız.

Malatya TOKİ Başvuruları Ne Zaman?

Malatya Sosyal Konut Başvuruları 14 Eylül'de başlayacak ve 31 Ekim 2022 tarihine kadar sürecek.

Malatya Sosyal Konut Fiyatları

Sosyal Konut projesi Malatya için özellikle bir fiyat çıkarmadı. Ancak genel bir hesaplama tablosu çıkarıldı. Örneğin 608 bin liralık 2+1 evlere aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 ay vadeyle ya da 850 bin lira fiyata sahip 3+1 konutların ödemesi, 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vadeyle sahip olunabilecek. Toplam bedelin %10 peşin alınacak. Taksitler ise sözleşme imzalanması ile başlayacak.

Malatya Sosyal Konut Başvuru

Sosyal Konutlar için Toki başvurusu e-devlet üzerinden ya da bankalar üzerinden yapılacak. E devlet giriş ya da e devlet toki sosyal konut başvuru için tıklayınız. Ayrıca toki.gov.tr malatya 2022 sosyal konut projesi detayları, malatya toki başvuruları ya da sosyal konut başvuru detayları için tıklayınız.

Malatya Konut Amaçlı Arsa (İlk Evim Arsa)

Malatya'nın ilk etap içerisinde yer alıp almayacağı önümüzdeki günlerde netleşecek olan Sosyal Konut Kampanyayla birlikte ilk defa, vatandaşlara, altyapıları ve imarı hazırlanmış, ev yapmaya hazır arsa alternatifi de sunulacak. Böylece, düşük gelir grubuna mensup vatandaşlara, şehirlerin çeperlerinde, kendi evlerini yapma imkânı sağlanacak. İlk etapta 7 ayrı bölgede belirlenen bu arsalar, piyasa fiyatlarının çok altında bir bedelle ve faizsiz bir şekilde vatandaşlara satılacak. Evin inşa sürecinde hak sahiplerine, mimari ve mühendislik desteği de verilecek. Arsalar iki gruptan oluşacak. İlk grupta, 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan müstakil parsel şeklindeki arsalar olacak. Bunlar, 192 bin 500 liradan başlayan toplam fiyat ve 1604 liradan başlayan taksitlerin, 10 yıl vadeyle, faizsiz şekilde ödeneceği bir yöntemle vatandaşlara satılacak. İkinci grubu oluşturan hisseli parsellerin ödemesi ise 112 bin 500 liradan başlayan toplam fiyat ve 937 liradan başlayan taksitlerle, yine 10 yıl vadeyle ve faizsiz bir şekilde yapılabilecek.

Arsa tahsis edilecek yoksul ve dar gelirli kimselerin, kendisinin veya eşinin veya ergin olmayan çocuğunun herhangi bir belediye sınırı içinde ev yapmaya müsait arsaya veya her hangi bir yerde bir ev veya apartmanın ayrı bir dairesine karşılık olan arsa payına sahip olmaması gerekiyor.

Malatya İlk İş Yerim

Malatya da kampanyanın ilk etabında yer alacak. 10 bin yeni iş yeri daha, küçük ve orta ölçekli sanayicilerin hizmetine sunulacak. Onlarca farklı sektöre yayılan tamir ve imalat kollarında yoğunlaşan küçük işletmelere hitap eden sanayi tipi işyerleri, 100 bine yakın ek istihdam sağlayacak. Bu işyerleri, 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle, 120 ay vadeyle sunulacak. Malatya'da Yeni Sanayi Sitesi olarak planlanan alanda 500 adet işyeri yapılacak.

Ustalık Belgesi, İşyeri Açma Belgesi, İlgili Oda Kayıt Belgesi veya Vergi Mükellefi olmak, e-Ticaret yapıldığına dair nace kodu v.b. bilgileri gösterir belgeleri olan kişilerin başvurabileceği vatandaşların kendisinin, eşinin ve 18 yaşından küçük çocukları mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması gerekiyor. Malatya'da faaliyet gösteren 18 yaşından büyük vatandaşlar 2000 TL bedelle başvuru yapabilecekler. Başvuru tarihleri daha sonra netleşecek.

[Hata Bildir]
Etiketler:
  • Malatya Sosyal Konut Projesi
  • Malatya Toki
  • Malatya Toki Nerede Yapılacak
  • Malatya Toki Nereye Yapılacak
  • Sosyal Konut Başvuru
  • Sosyal Konut Projesi Malatya
  • Malatya Toki Başvuru
  • Toki Başvuru Malatya
PAYLAŞ
YORUMLAR 0
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misin?