22 Mayıs 2022 Pazar
Malatyam- Malatya Portalı
Malatyam
Logo Yanı Reklam

Malatya Market İzdihamı ve Dolar Halayı

Malatya'da bir yandan yerel bir markette izdiham olurken, diğer tarafta ise doların düşüşünü davullu zurnalı halayla karşıladık. Peki nedir işin perde arkası...

Malatya Market İzdihamı ve Dolar Halayı
21 Aralık 2021 Salı 15:26

Malatya'da belki de ilk defa bir markette izdiham oldu. Diğer taraftan Doların TL karşısında düşüşüne davullu zurnalı sevindik. Peki Malatya neden bu kadar gerildi. Malatyam.com olarak bu izdihamın ve gerilen ekonominin perde arkasını araştırdık.

Yetkililer Böyle Bir Kalabalık Beklemiyorlardı

Öncelikle market izdihamına gelecek olursak, olay Magim marketlerin çevreyolu altındaki MGM gross şubesinde gerçekleşti. Mağazanın üst katında zücaciye ürünleri %50'ye kadar indirimli olarak satışa sunuldu.

Yetkililerle yaptığımız görüşmede özellikle zücaciye ürünlerinde %50 gibi indirim yaptıklarını bildirdiler. Daha sonra sabahın erken saatlerinde başlayan ve izdihama dönüşen kalabalık için polis ve ambulans çağırdıklarını dile getirdiler. Böyle bir kalabalığı beklemediklerini ve şaşkınlık içinde olduklarını belirten yetkililer, artan zamların tersine indirimin ters etki yaptığını belirttiler.

Malatya Market İzdiham Videosu İzle

Malatya’da Doların Düşüşüne Davul, Zurna Eşliğinde Halaylı Karşılama

Bir diğer taraftan da Malatya Şire Pazarı esnafı doların düşüşünü davul zurna eşliğinde halay çekerek kutladı. TL'nin Doların karşısında değerlenmesi esnafta mutluluk ve sevinç hali oluşturdu.

Malatya Doların Düşüşü Davul Zurna Halay Videosu İzle

Malatya’da Halk ve Esnaf Neden Gergin?

Malatyalı halk her geçen gün artan pahalılık ile baş edemez hale geldi. Kendini korumak adına en ufak dayanağa tutunur hale geldi. Gelecekte daha da pahalanacak beklentisiyle kendi çapında harcamalarını öne aldı. Diğer taraftan esnaf da 30 liraya sattığı malı 40 liraya geri koyar hale geldi. Sattığı malın aynısını yerine koyamayacağından korkan esnaf malını satma ile satmama arasında kararsız kaldı. Pahalılaşan ham madde ve ürünleri satamayacağı ve iş yapamayacağı korkusu sardı.

Sosyal Medya’da Malatyalılar Ti’ye Alındı

Artarda gelen bu iki olayda da uçlarda yer alan Malatyalılar, sosyal medyada da tepkileri üzerine çekti. Özellikle market izdihamı, pandemi önlemlerini rafa kaldırırken, zücaciye ürünleri alırken bile insanların birbirini itip kakması Malatya adına kötü reklam oldu. Diğer taraftan davullu zurnalı halay için de sosyal medyada "Zamlanacak akaryakıt için de oynayacak mısınız Malatyalılar?" diye ti’ye alındı.

[Hata Bildir]
Etiketler:
  • Malatya Market İzdiham
  • Malatya Dolar Sevinci
  • Dolara Davullu Zurnalı Halay
  • Malatya Magim İzdiham
PAYLAŞ