Malatya Film, Plak ve Tesbih Koleksiyoncuları Gündem Oldu

Malatyalı film, plak koleksiyoncusu Akın Bilal Akkoç ile tesbih koleksiyoncusu Hasan Boyraz gündem oldu. İki Malatyalının koleksiyonlarına paha biçilemiyor.

Malatya Film, Plak ve Tesbih Koleksiyoncuları Gündem Oldu
22 Ekim 2022 Cumartesi 13:28

Malatyalı film, plak koleksiyoncusu 33 yaşındaki Akın Bilal Akkoç ile 42 yaşında tesbih koleksiyoncusu Hasan Boyraz gündem oldu. İki Malatyalının koleksiyonları ise çok değerli. Birine paha biçilemiyor. Diğerinin ederi de belki bir daire fiyatı.

MALATYA FİLM VE PLAK KOLEKSİYONU

2006 yılından beri plak ve film koleksiyonu yapan Akın Bilal Akkoç 33 yaşında. Battalgazi'de yaşayan Akkoç'un 10 binden fazla koleksiyonu var. Akkoç, 16 yılda 4500 adet VHS kaset, 3500 adet 45'lik plak, 78'lik 500 adet taş plak, binlerce 8mm, 16 mm filmler ve bunları çalacak multimedya cihazlarının olduğunu söyledi. 200 adet 33 rom play, aktif çalışan 30 adet cihaz ve 40 adet amfisinin olduğunu belirten Akkoç, artık tamirci bulunmadığında kendi çabalarımızla bu tür eserleri ayağa kaldırmaya çalışıyoruz dedi. Kendimiz tamirini yapıyoruz ama parça zorluğu yaşıyoruz dedi.

Eserleri dijital ortamda da sakladığını belirten Akkoç, "Tabi ki günümüz televizyonlarında çok iyi izlenmiyor. Tüplü televizyonlara göre tasarlanmış. 70, 80lerde plaklarda şimdilerde dinlenemeyen kalitede müzik dinleyebilirsiniz. Ancak yeni basılan değil döneminde basılan plaklar önemli" dedi. "Bu plaklardan bazılarını yıllar sonra eser sahiplerine imzalatabiliyoruz. Onlar da eskiden yaşadıkları heyecanı yeniden yaşıyorlar" diye belirtti. "Çok nadir plaklar da zamanında yasaklanmış plaklar da mevcut. Bunların bir kısmını şans eseri topraktan çıkarıyoruz" dedi. "Bunlardan bir kısmını dekor olarak da kullanacağız. Önümüzdeki günlerde bir kafe açıp bu eserleri sergilemeyi düşünüyoruz. Amacımız bu eserleri genç nesiller aktarmak bilmeyen görmeyen insanlarla buluşturmak” dedi.

"Müzik sesi rahatsızlığından dolayı ve merakımdan dolayı ayrı bir ev tutmak zorunda kaldım. Normal bir eve sığacak eşyalar olmadığından kendime ayrı bir ortam oluşturdum. Sevdamı sürdürüyorum. Önümüze gelen film ve plakları alıyoruz. Koleksiyonumuzu büyütmeye devam ediyoruz" diye belirtti.

MALATYA TESBİH KOLEKSİYONU

Battalgazi'de yaşayan Hasan Boyraz, 42 yaşındaki bir esnaf. Boyraz'ın tesbih koleksiyonunun özelliği tamamen hediye tesbihlerden oluşuyor olması. İçinde Osmanlı kehribarı tesbihlerinin de bulunduğu koleksiyonda fiyat aralığı 200 ila 20 bin TL değerinde olan tespihler de var.

"Koleksiyona gözüm gibi bakıyorum" diyen Boyraz, "Her bir tesbihin ayrı hikayesi mevcut. Son üç yılda ise bu ilgimi fark eden dost ve arkadaşlarımın hediye ettiği tespihleri muhafaza ederek bir koleksiyona dönüştürdüm. Evimin bir odasını koleksiyonuma ayırdım. Belki de tesbihlerin toplam değeri bir daire fiyatı eder" dedi.

PAYLAŞ [Hata Bildir] Link Kopyalandı!
YORUMLAR 0

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?