2 Aralık 2022 Cuma
Malatyam- Malatya Portalı
Malatyam

Expo 2028 Malatya'da Yapılacak!

Expo 2028 yılında Malatya'da yapılacak. Peki Expo nedir, nerede yapılacak, teması ve diğer detaylar ve Expo Malatya'ya ne katacak? sorusunun cevabı

Expo 2028 Malatya'da Yapılacak!
27 Eylül 2022 Salı 23:10

Dünya Bahçeleri anlamında da gelen Expo 2028 yılında Malatya'da. Expo 2028 temasının Unesco listesindeki Arslantepe ve Kayısı olması beklenmekte. Peki Expo nedir? Detayları nelerdir? Hangi yıl nerelerde yapılacak? Malatya'ya ne katacak? Gelin hep beraber haberimize bakalım.

EXPO Nedir?

Expo; kültür, tarih, eğitim, sanat, eğlence ve ticaret alanlarında bir olimpiyattır. 1851 yılından beri düzenlenen Expo (Exposition) sergi anlamında kullanılıp bir diyalog platformu olarak dünyada yerini almıştır. Sempozyum, konferans, sergi ve gösteri gibi birçok faaliyetlerin düzenlendiği expolarda uluslararası düzeyde iletişim kurma imkânı sağlar ve ekonomik fırsatlar oluşturulur. Expo, temel zorluklara çözüm arar ve yenilikçi paylaşımları ve ilerlemeyi teşvik eder. 6 aydan fazla süren expo'lar cazibe merkezi haline gelirler ve milyonlarca ziyaretçinin gelmesi beklenmekte.

Expo Hangi Yıl Nerede Yapılacak?

Expo yıllarında bazen ay kaymaları (Hatay 2021 yılı idi) olabilmekle beraber aşağıda hangi yıl nerede düzenleneceği bilgisi yer almakta:

Yıl Nerede Yapılacak
Expo 2021 - 2022 Hatay
Expo 2022 Dubai
Expo 2023 Kahramanmaraş
Expo 2024 Polonya Lodz
Expo 2025 Japonya Osaka
Expo 2026 İzmir
Expo 2027 Sırbistan Belgrad
Expo 2028 Malatya

Expo Malatya'ya Ne Katacak?

Expo düzenlendiği diğer yerlerde olduğu gibi Malatya'nın da uluslararası bilinirliğini sağlayıp imajını yükseltecektir. Çevre ve sürdürülebilirlik konularında farkındalığın artacağı öngörülmekte. Ayrıca milyonlarca ziyaretçi ile turizm endüstrisi Malatyalıların lehine bir durum oluşturacaktır. Malatya'nın altyapı ve erişilebilirliğinin iyileştirilmesi ile beraber geçici ya da kalıcı istihdam olacaktır.

Ancak Expo; özel sektör, kamu ve diğer kurum ve kuruluşlar, STK'lar ve bireyler nezdinde çok ciddi bir organizasyon olduğundan yekvücut hareket edilmesi önem arz etmekte. Gerekli maddi desteklemeler, uluslararası tanıtım ve organizasyonun altından hakkıyla kalkılması Malatya için büyük bir fırsat oluşturabilir.

[Hata Bildir]
Etiketler:
  • Expo 2028
  • Expo Malatya
  • Expo 2028 Nerede
  • Expo 2028 Nerede Yapılacak
  • Expo 2028 Teması
  • Expo 2028 Ne Zaman
  • Expo Nedir
PAYLAŞ
YORUMLAR 0
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misin?