Afad, Afetzede acil yardım ödeneklerinde Malatya'yı az hasarlı il mi yaptı?

Afad, On binlerce evin yıkılmasına rağmen afetzede acil yardım ödeneklerinde Malatya az hasarlı il olarak mı gösterdi tepkilerine karşın bir açıklamada bulundu:

Afad, Afetzede acil yardım ödeneklerinde Malatya'yı az hasarlı il mi yaptı?
05 Mart 2023 Pazar 23:24

Afad, Afetzede acil yardım ödeneklerinde Malatya'yı az hasarlı il mi yaptı tartışmaları sosyal medyadan yayıldı. Tartışma kaynağı yazı şu şekilde idi:

Afetten en çok etkilenen illerimizden;

 • Diyarbakır ilimizin Başkanlık tarafından incelenmesi,
 • Hatay ilimizin Trabzon İl AFAD tarafından incelenmesi,
 • Kahramanmaraş ilimizin Zonguldak İl AFAD tarafından incelenmesi,
 • Adıyaman ilimizin İzmir İl AFAD tarafından incelenmesi ve bu ödemelerin merkezden yapılması planlanmaktadır.

Afetten daha az etkilenen illerimizden;

 • Adana, Kilis, Osmaniye, Şanlıurfa, Gaziantep ve Elazığ illeri kendi imkânlarıyla ödemelerini yapacağı değerlendirilmektedir.
 • Malatya ilimizin ise Elazığ İl AFAD tarafından desteklenerek Malatya İl AFAD tarafından ödemenin yapılması planlanmıştır.

Altı çizili ifadeden Afad'ın 10binlerce ev yıkılan bir ilin nasıl depremden az etkillendiği sitemi geldi. Tepkiler sonrasında Afad bir açıklamada bulundu. Açıklamada;

"Afetin ilk günlerinde “genel hayata etkili afet bölgesi” olarak ilan edilen illerimizde, afete yönelik acil ödemelerin daha hızlı yapılabilmesi için, illerimiz arasında eşleştirme yapılmıştır. Bu kapsamda, afet bölgesindeki illere karşılık gelen destek iller belirlenmiştir. Bu eşleştirmede Elazığ ilimiz ile ilgili olarak ilk anda verilmiş bir “genel hayata etkili afet bölgesi kararı” olmadığı için, Elazığ ilimiz, Malatya’ya destek il olarak belirlenmiştir.

Daha sonraki dönemde Elazığ ilimizin de “genel hayata etkili afet bölgesi” kapsamına alınmasıyla birlikte, bu görevlendirmeler  iptal edilerek, aşağıda belirtildiği şekilde tekrar eşleştirme yapılmıştır.

Depremin ilk günlerinde arama kurtarma ve diğer acil işlerin hızlıca yönetilmesi için böyle bir eşleştirme yapılmış olup, bu eşleştirmelerin depremin illerimize etkisiyle ve büyüklüğüyle herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır. Kaldı ki, sonrasında yapılan bu değişiklik, ikinci bir metinle de düzeltilmiştir.

Tamamen teknik ve süreci hızlandırmaya yönelik bu işleyişi, Malatya’ya veya başka herhangi bir ilimizin afetsellik boyutuyla ilişkilendirilmemesi gerektiği hususunu kamuoyunun bilgilerine saygıyla arz ederiz.

Afetten etkilenen illerimizden;

 • Kahramanmaraş ilimizin Zonguldak İl AFAD tarafından incelenmesi,
 • Hatay ilimizin Trabzon İl AFAD tarafından incelenmesi,
 • Malatya ilimiz, Başkanlığımız desteğiyle  Malatya İl AFAD ile birlikte incelenmesi,,
 • Adıyaman ilimizin İzmir İl AFAD tarafından incelenmesi,
 • Diyarbakır ilimizin Başkanlık tarafından incelenmesi,
 • Adana, Kilis, Osmaniye, Şanlıurfa, Gaziantep ve Elazığ illerimiz il AFAD tarafından incelenmesi yapılmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla arz ederiz." diyerek yanlış anlaşılmaların önüne geçti.

PAYLAŞ [Hata Bildir] Link Kopyalandı!
YORUMLAR 0

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?