Malatya'da Spor

Malatya'yı Tanıyalım

Malatya'da Spor

Malatya ilinde spor; Cumhuriyet öncesi ve sonrasında genellikle köy düğünlerinde halkın büyük bir katılımı ile yapılan güreş müsabakaları ve halat (kendir) çekme müsabakaları yaygın olarak yapılırdı.

Daha sonra Halk evlerinin denetimi altında çeşitli spor etkinlikleri yapılmaya başlanmış bu arada kulüp kurma çalışmaları ön plana çıkmış ve ilk olarak Malatya Gücü kulübü 1931 yılında kurulmuştur. Malatya'da özellikle Sümerbank fabrikasının açılması ile yapılan havuzda yüzme yarışları ve tramplenden atlama yarışları organize edilmiştir.

 

Malatya Gücü Spor Kulübünün kuruluşundan sonra diğer spor kulüpleri Fıratspor, Fener Gençlik (Akınspor), Çoşkunspor, Hürriyet Gençlik, Adafıspor, Demirspor, Orduzu Maarif Spor (Battalgazi Belediyespor), Malatya İdmanyurdu, Ataköyspor, Havagücü, ve Tekelspor Kulüpleri kurulmuştur.                                                                                                      

Özellikle 29 haziran 1938 yılında Beden terbiyesi ve Umum Müdürlüğü kurulunca sporda teşkilatlanma ve spor kulüplerinin kuruluşu yaygınlaşmıştır. Tekelspor kulüpleri bünyesinde Bisiklet Sporu ve Müsabakaları yapılmaya başlanmıştır. Daha sonra 1966 yılında dönemin Beden terbiyesi Bölge Müdürü Osman ÇAĞLI' nın (Mıho Osman) girişimleriyle Akınspor, Çoşkunspor, Hürriyet Gençlik ve adafısporun Birleşmesiyle Malatyaspor kulübü kurulmuştur.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü idari işleri 1980'li yıllara kadar Spor salonu içerisinde Yürütülmüş daha sonra salon önüne yapılan şu an Futbol Federasyonuna kiraya verilen bina da 1988 yılına kadar sürdürülmüştür. 1988 yılında bugünkü Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü binası yapılmış ve bütün birimler yerlerine taşınmış uyum içerisinde dizenli bir çalışma başlatılmıştır. Kapalı ve Açık yüzme havuzları, İlçe Futbol sahaları ile semt sahaları hızla yapılmış ve yaklaşık 54 spor tesisi sporun ve sporcunun hizmetine sunulmuştur.

Özellikle 2004 yılından itibaren Tesisleşme, sporcu sayısı ve branş artırımı çalışmaları büyük bir ivme kazanarak, İçerisinde 6 spor salonu bir restaurant ve misafirhane bulunan Turgut Özal Antrenman Salonları ve Kamp Eğitim Merkezi, Atletizm Kompleksi, Cimnastik Salonu Merkez ve İlçede bulunan toprak sahaların çimlendirilmesi ve ışıklandırılması yapılarak Malatya sporunun 50 yılı garantiye alınmış, alternatif spor branşlarının sayısı artırılarak 6 bin lisanlı sporcu sayısı 20 binlere çıkarılmıştır.

    

KATEGORİDEKİ DİĞER YAZILAR

Malatya'da Spor

DEVAMI

Malatya'da Sağlık

DEVAMI

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 222
Bu Ay : 5416
Toplam : 5416

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom