Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Siz bu kafayla akıllanmazsınız

Seçim yaklaşınca partilerde yoğun bir arayış başladı. Muhalefet cephesinden en baba partiler bile artık iktidar olmak üzerine bir hesap yapmıyorlar. Bu tablo, demokrasi ve muhalefet adına üzücü bir manzaradır.

MHP’li Oktay Vural İzmir’de inandırıcılığı hemen hiç olmayan konuşmalarından birini daha yaparak, bu seçimde seçmenin Ak Parti’yi nadasa bırakacağını söyledi. Kendilerinin yeteri kadar nadasa bırakıldığını anladıklarına dair bir olgunluk ve özeleştiri görsem, bu söze belki itibar ederdim. Ancak, artık seçmenin, Demirel demagojisinden en az iki gömlek aşağı mugalâtalara prim vermediğini anlamaları lazım. Siyasi hayatlarında hiç olmazsa bunu anlasalardı. CHP’lilerle yan yana gelip “Ak Parti iktidarını nasıl düşürürüz?” sorusuna cevap aradıkları toplantıda sergilenen ittifaklara halkın itibar etmediğini artık anlamalıdırlar. Mesele Ak Partiyi düşürmek olunca, aralarındaki dalaşmayı unutuyorlar. Ak Parti’nin bir de bu faydası oldu belki; bütün anti demokratik karşıtlarını muhalefet kampında birleştirdi. Bu sayede, geçmiş dönemlerde bezginlik veren dalaşmalardan da bir nebze kurtulmuş olduk.

Seçim yaklaşınca yeni ittifak arayışları başladı. Siyasi tarihimizde çok sayıda ittifaklar da ayrışmalar da yaşanmıştır. Üzerinde en az doktora tezi yapılması gereken bir muazzam konudur bu. Bende var olan ilk izlenim, sonuçları itibariyle bu ayrışma veya ittifaklarda bir ters geometrinin işlediğidir. Yani ittifaklar sanılanın tarsine, beklenen veya hesap edilen sonucu vermemiştir. Hep denir ya; “politikada iki kere iki beş etmez” Belki daha çok iki eder. Siyasi tecrübemiz, bize, seçmenin partisini çok net görmek istediğini ortaya koymuştur. İttifaklar, gerek muhteva gerekse kadroların uyumlu çalışmasını zorlaştıracağı düşüncesi ile olacak, olumlu karşılık görmemiştir. Yine de şimdiye kadar olanların bundan sonra da tekrar edeceği şeklinde bir iddia ileri sürülemez. Belki bu sebeple her seçim, siyasetçilerin çoğunu şaşırtmıştır. Bana kalırsa asıl şaşılması gereken husus, siyasi aktörlerin halkın tercih ve taleplerini tam olarak karşılayamamaları ve samimi olmamalarıdır.

Çok güzel şeyler söylüyor olsanız bile, o beğenmediğiniz, o ‘göbeğini kaşıyan adam’a samimiyetinizi hissettirmelisiniz. O ‘bidon kafalı’ denilenler sesinizin tonundan, yüz ifadenize, bakışınızdaki ışığa kadar, sizin içtenliğinizi anlayacak birçok veriyi ustaca çözer. Bu halk sizi çözer de siz bu halkı bir türlü çözemezsiniz. Olmayan ruhunuzun düzeni, genetik kodlarınız, doku uyuşmazlığınız, farklı mantaliteniz buna imkân vermez. İşte sepet kafalılar bunu anlayamıyor.

Geçmişte fiili veya üstü örtük şekilde ittifaklar kuruldu. En son 2009 Yerel Yönetim Seçimlerinde, ondan evvel 2007 Genel Seçimlerinde CHP ve MHP ittifak kurdular. Bu ittifaka DTP (BDP) de katıldı. Ne oldu? Ak Parti’nin önlenemez yükselişi engellenebildi mi? Referandum da onlara ders olmadı. Hemen sonrasında CHP, BDP ittifakı gündeme geldi. Bu seçenek henüz hesap dışı da değildir. Yarın başta DP ve İP, Abdullatif Şener’in Partisi olmak üzere Ulusalcı, Ergenekoncu birçok parti seçim ittifakı yapacaklar. Yapacaklar mı? Hiç şüphe yok. CHP’nin tepesinde, gecekondularda şov yapmaktan başka siyasi bir mahareti olmayan bir genel başkan yardımcısı vardı adı neydi, hatırladım Gürsel Tekin. İşte bu birçok şeyi çok iyi bilen Gürsel Tekin, 1970 model propaganda taktiğine, bir de bütün ulusalcı partilerle birleşmeyi katarsa işte o zaman iktidar yolu gözüktü demektir. Geçenlerde bu yönde çalışmalarının olduğunu söyledi. Buna imkân var mı? Onlar var diyor. Bugün anketlere baktım. 2010’un son anketinde Ak Parti’nin oyu % 50’ye gelip dayanmış neredeyse. Eğer bu anketler doğruysa, seçimde üç aşağı beş yukarı buna yakın bir sonuç çıkacaksa, basit bir matematikle, demek ki, iktidara gelmek için muhalefetteki bütün partilerin birleşmesi lâzım. Bunun başka yolu yok. Ama o zaman da Ak Parti oyları %70’lere vurursa ne yapacaklar?

Her şeye rağmen farklı denklem ve kombinezonlar içinde yapılacak ittifaklar da demokratik siyasette bir çözüm, bir çıkış seçeneğidir. Aslına bakarsanız partilerin bu yakınlaşmasını eleştirmek fazla doğru değildir. Sonuçta uzlaşma, anlaşma, dostluk kültürünü yaygınlaştırır. Farklı partilerde olmak, farklı dünyalara ait olmak şeklinde anlaşılmamalıdır. Ak Parti’ye karşı ittifakın veya ittifakların kurulmasından o partiler ne elde ederler bilemem ama toplum bu yakınlaşmalardan kazançlı çıkar.

İttifakların ülkeye yararı vardır diye düşünüyorum. O görülmez duvarlarla birbirinden uzak veya uzak görünen dünyaların yakınlaşması hatta birleşmesi niçin kötü olsun ki? Bu kadarına evet. Yani demokrasi sınırları içinde kalınarak yapılan her türlü muhalefete, hükümeti devirmeye, rejimi değiştirmeye evet. Ama antidemokratik yöntemlere hayır. Muhalefetin bu tür iğrenç ve illegal oyunlara gelmemesi, bu oyunlara alet olmaması lâzımdır. Çünkü demokrasilerde partiler, muhalefetin meşru yasal zeminde yapılması için vardır. Yasadışı faaliyetlere ödün veren, onlardan yarar uman partiler, kendi varlık zeminlerini tahrip ediyorlar demektir.

Bunları niçin mi söylüyorum? Son zamanlarda, belli bazı siyasi çevrelerin özellikle kullandıkları aşikâr olan öğrenci olaylarından, Öcalan’ın “Başbakan öldürülebilir” gibi çok düşündürücü beyanına, özellikle seçime doğru Cumhuriyet mitinglerinin tekrar başlatılacağı yönündeki haberlere ve en son Yargıtay’ın 102. maddeye dayanarak yaptığı tahliyelere ve adeta bunun sorumluluğunun hükümete aitmiş gibi bir üslup takınmasına kadar birçok olay, bana birbirinden bağımsız gözükmüyor. Bir el, üstelik o artık çok iyi bilinen karanlık el, geri zekalı kurnazlığı sebebi ile başka türlüsünü akıl edemediği o malum ve o artık herkesin ezberlediği oyunu tekrar sahneye koymak istiyor. Acı olan, demokrasi adına var olması gereken siyasi partilerimizden bazıları, ucuz siyasi yarar umarak bu hesaplara çanak tutuyorlar. Bu vahim gaflet, yakın siyasi geçmişimizin alışkanlığa dönüşen son kötü kalıntılarından biridir maalesef.

Bütün dava Ak Parti’yi devirmek.

Siz bu kafayla çok devirirsiniz.

Ne zaman akıllanacaklar?

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 493
Bu Ay : 7290
Toplam : 7290

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom