Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Siyasette yeni arayışlar

Türkiye’nin köklü dinamikleri yeni siyaset algısıyla hayat içinde yerini alınca, değişim karşısında gün gün kardan adam gibi eriyen odaklar sıkışmışlıktan kurtulmak için yeni arayışlara girdiler. Bunlar sadece sıkışmışlıktan kurtulma çabaları değil, aynı zamanda şuursuz iktidar planlarını da içinde taşıyor. Aslında iktidar olacakları yok. Artık onların zamanı geçti. Türkiye onların akıllara durgunluk veren maharetleri ile yıllardır kendi ekseninin uzağında zaman kaybetti. Türkiye’nin kendi tarihsel, kültürel dokusuna uygun yerini hızla tahkim etmesi, onları şaşkına çevirdi. Bu böyle olmamalıydı. Hiç olmazsa kendilerince kurduklarını sandıkları ideoloji öncelikli merkez, her hal ve şartta iktidar gücünü çevresinde toplamalıydı. Bu merkezin de çevrenin de adeta bir anda dağılmış olması siyasi matematiğe aykırıydı.

Hayır.
Asıl aykırı olan Türkiye’ye kendi gerçek ekseni dışında bir rol ve misyon arayışıydı. Kapılar açılınca, sınırlar geçilince Türkiye hızla kendi eksenine döndü. Kendi gerçekliği ile buluştu, bütünleşti. Türkiye’nin yeni ve gerçek siyasi kimliğini anlayamayanlar, hâlâ eski oyunlarla, tezgâhlarla bir ikbal peşine düştüler, düşüyorlar. Kestirmeden söyleyelim; bu arayışlar beyhude çabalardır. Düzen de düzlem de değişmiştir. Bugünün Türkiye’si onların at oynatacakları Türkiye değildir. Artık mugalâtalarla, laf ebeliklerini siyaset sanmakla Türkiye’ye vakit kaybettiremeyecekler. Merkez de, eksen de değişmiştir. Çünkü insanımız değişmiştir. İnsanımız onların tezgâhında bir o yana bir bu yana savrulan saf figüran olmaktan kurtulmuştur. Görülen o ki, önümüzdeki seçim sonrasında siyasi tablo daha da değişecektir. Başka bir deyişle, ırmak asıl yatağını bulacaktır. Akış daha coşkulu, daha gür olacaktır. Akışın yönünü kimse değiştiremez veya önleyemez.

Ankara’da son zamanlarda yeni siyasi denklemler, kombinezonlar kurulmaya başlandı. Çoğunuzun bildiği gibi bu hareketin akıl hocalığını üstün siyasi dehasıyla Demirel yapıyor. Siyasetin de toplumun da konforlu salonların kadife koltuklarında veya masa başında dizayn edileceğini sanma alışkanlıklarından kurtulmaları kolay olmuyor demek ki. Geçenlerde Demirel, Güniz sokağındaki evinde Cindoruk ve Yılmaz’ı misafir etti. Orada ne konuştuklarını tahmin etmek hiç zor değil. Kendilerince elbette iktidar hesabı yaptılar. Ama bundan da evvel ne yapıp edip bu Ak Parti Hükümetinden kurtulmanın hesabı yapıldı mutlaka. Hükümetin sicili bozuktu çünkü. Baksanıza durup dururken ve hiç gereği yokken demokratik açılım yapılmaktaydı. Hukuk düzeni ve hiyerarşisi değiştiriliyordu. İdeolojik aidiyetle üstünlük elde etmiş seçkinlerin, imtiyazları elden gidiyordu. Milli gelirin artması, krizin atlatılması, şu kadar bin kilometre otoyolun, şu kadar yüz bin konutun yapılması önemli değildi. Asıl önemli olan memleket mafyalardan, çetelerden temizleniyordu. Yeni 28 Şubat’lara izin verilmiyor, asker düdüğü karşısında hazır ola geçilmiyor, dahası Ergenekon’un üstüne gidiliyordu. Anlayacağınız gidişat kötüydü. O nedenle önce bu gidiş durdurulmalıydı. İşte burada söyleyeyim, eğer bu gidiş kötü ise, artık onlar için hiçbir zaman iyilik olmayacak. Çünkü millet uyandı ve bütün bu kötülükleri fena destekliyor. Bir zamanlar bilmeden ve çaresizce sizin iyiliğinizi desteklediğimiz gibi!

Yeni arayış diye takdim edilen onların kendi arayışlarının başına Çiller getirilmek isteniyor. Son gelen haberler Çiller’in şimdilik reddedici bir tutum takınmadığıdır. Ama çok az zamanda büyük tecrübeler edinmiş biri olarak Çiller’in bu işe sıcak bakmayacağını düşünüyorum. Rahatını bozacak bir hadisenin içine gireceğini sanmıyorum. Bu kumaş bu saatten sonra dikiş de tutmaz üstelik. Bir koyundan iki tulum çıkmaz. Bu arayışlar içinde olanlar şekli birtakım değişikliklerle amaçlarına ulaşacaklarını sanıyorlar. Eğer toplumdaki değişim şekli olsaydı heveslerinde haklı olabilirlerdi. Ne var ki, değişim özdedir. Toplum bir asırdan bu yana elde ettiği imkânları iyi kullanmak zorundadır. Diyelim ki, bir değişiklik yaptınız, topluma ne diyeceksiniz? Eski dille, yeni söylem geliştirilmez. CHP’nin, Demirel’in veya Cindoruk’un ne dedikleri belli olmayan mesajlarını mı ileteceksiniz? Siz de mi özgürlük adına, millete yıllar boyu kan kusturan çeteleri, Ergenekon’u savunacaksınız? İnanılacağınızı, güvenileceğinizi mi sanıyorsunuz? Kökten, özden bir değişim yaşamaksızın, siyaseti yeniden dizayn etme hakkınız da imkânınız da olmayacak. Milleti kurgularınıza katamayacaksınız. Ama eğer varsa vicdanınız, siz de millete katılmalısınız. Toplum imkân ve kazanımlarını heba etmeyecek kadar basiret ve feraset sahibidir.

İnsanımız herkese, her kesime çok şey öğretti. Kimlere neler öğretmedi, kimlere dersini vermedi ki! Bunlara da dönemlerinin geri dönülmez bir tarzla geride kaldığını öğretecektir. Hem de onların anlayacağı tarzda.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 14
Bugün : 303
Bu Ay : 3747
Toplam : 3747

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom