Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

CHP’nin işi zor

CHP zor, sancılı bir dönemece giriyor. İşin garibi dönemeçten sonra bir düzlüğe çıkılacağı ihtimali de hayli zor gözüküyor. Bunun asıl sebebi statüko partisinin kendini gelişmelere uyumlu olarak yenileyememesinde yatmaktadır.

CHP çağın gerisinde bir parti hüviyetinden kurtulamadığı, köklü bir program ve paradigma değişikliğine gitmediği sürece bu sıkıntıları aşamayacak gözüküyor. Genel bir değerlendirme ile artık CHP’nin misyonunu bitirdiği söylenebilir.

Dönemi bitmiş bir yapıyı iktidara aday bir örgüt olarak ayakta tutmak kolay değildir. Çöküş başlamışsa bunu önlemenin imkânı yoktur. CHP kendi içinde büyük bir anlayış değişikliği de yapamaz. Meselenin tabanında yatan asıl sorun budur. Yani partinin kendini yenileyememesi. Değişen yaşam ve siyaset dinamikleri ile yeni toplum, CHP’ye istenen teveccühü göstermedi, göstermiyor. Her seçimde toplumun verdiği güçlü, açık mesaj bir türlü anlaşılmadı. İdeolojik saplantılar, her defasında genel iradenin önüne kondu.

İşleri çok zor. Belki yapılacak en akıllı iş, solcu ve sosyal demokratların başka veya yeni bir partide yoğunlaşmaları olacaktır. Belki daha özgürlükçü, bireyi ve toplumu, insan haklarını, sosyal bölüşümde adaleti öne çıkaran bir hareket başlar. Bu hareket samimi olarak sürdürülürse toplumda ciddi karşılıklar da görür diye düşünüyorum. Çünkü toplumda, azımsanmayacak çoklukta sosyal demokrat dünya görüşünü benimsemiş yurttaşımız vardır. CHP bu insanların taleplerine karşılık verememektedir. Onlar da, çaresiz, her seçimde sadece Ak Parti gibi muhafazakâr demokrat partilere oy vermemek adına, bu partiyi desteklemek zorunda kalıyorlar. Belki çokları seçimlere katılmıyordur bile. Bu alan ciddi manada boş kalmaktadır. Alanı dolduracak yeni yapılanmaların vakti gelmiştir. 18 Aralık olağanüstü kurultayı sonrasında, bu yönde çalışmaların ivme kazanacağı söylenmektedir. Ben yine de asıl gelişmelerin Haziran seçimi sonrasında olacağı düşüncesindeyim.

Kendini yenileyememekle ifade ettiğimiz yeni bir felsefe ve yeni bir siyaset tarzı geliştirme sorunları olsa da CHP, yine de yapı olarak en köklü partimizdir. Partide sen-ben kavgasının sürmesi yaşanan sıkıntıların boyut ve içeriğini çok açık ortaya koyuyor. Bu kurultay CHP’de teşkilatın veya vefanın seçimi olacaktır. Bakalım delegelerin seçiminde Baykal ve Sav’a olan bağlılıkları mı etkili olacak, yoksa teşkilatın sürekliliği mi? Şimdiden delegelerin ne düşündüğünü kestirmek kolay değildir. Şimdi Baykal’ın ve Sav’ın partideki güçlerini göreceğiz. Diğer yandan gelişmeler istenen çizgide seyretmemesine rağmen, Kılıçdaroğlu’na bir büyük şans verilebilir. Neden? Yakın geçmişe kadar CHP içinde bile “Baykal ile olmaz” “Sav ile olmaz” söylentileri ile açığa çıkarılan eleştiriler az değildi. Öyleyse, bu durumda Kılıçdaroğlu’na bir şans vermek gerekmez mi?

Şimdi sormak gerekir, kendi yönetimleri döneminde genellikle blok liste yapanlar, neden şimdi Kılıçdaroğlu’ndan çarşaf liste yapmasını istiyorlar? Bu bile partiye ‘ben merkezli’ bakıldığının göstergesidir. Parti içi muhalefet şimdiden çarşaf liste için delegelerle görüşmeye başladı. Aslında bu görüşmeler daha önceden sürmekteydi. Önümüzdeki Cumartesi CHP açısından olduğu kadar Türkiye açısından da önemli bir gün yaşanacak. Çünkü CHP’deki her türlü değişim, Türkiye’nin değişim iradesini ve yönünü doğrudan etkileyecek niteliktedir. Asıl sorunun burada olduğunu ısrarla söylüyoruz: Toplum değişti. Artık CHP de değişmek zorundadır. O nedenle kurultay sonucu ne olursa olsun, şu an CHP’nin temsil ettiği siyasi alanda büyük değişiklikler, Baykal’ın ifadesi ile belki büyük ayrışmalar yaşanacaktır. Kamer Genç’i partiye almak gibi kimi olaylar beklenen ayrışmayı hızlandırabilir. Diğer taraftan Mustafa Sarıgül’ün başlattığı hareket yeni sosyal demokrat oluşumun gerekliliğine güçlü bir işaret vermişti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 21
Bugün : 58
Bu Ay : 2542
Toplam : 2542

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom