Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Uçuyor, ayakları yere bile basmıyor!

CHP 18 Aralık’ta olağanüstü kurultaya giderek parti meclisini yenileyecek. Bu kurultay CHP üzerinde yapılan operasyon programının bir aşaması görünümü veriyor.

Kuruluşundan bu yana CHP demokrasiyi hem kendisi için hem de toplum için içtenlikle benimseyen bir parti olmadı. Tek parti dönemi boyunca bu geleneğin oluşmasında, Avrupa’da var olan otoriter faşist veya sosyalist partilerden etkilenmenin de payı büyüktür. Zaten tek parti olarak farklı görüşlere kapalı olan devletle bütünleşik resmi ideolojileri, onlara hem geniş iktidar alanı sağlıyor hem de hizipçi kamplaşmaları yoğunlaştırıyordu. İlk ayrışmalar daha Mustafa Kemal döneminde, İnönü’yü saf dışı bırakarak başlamıştı. Şeflik dönemlerinde bu tartışmalar makul bir denge içinde sürdürüldü. Ama Kasım Gülek’ten bu yana parti içi çekişmeler hiç durmadı, dinmedi. CHP felsefesini değiştirmediği sürece duracağa da benzemiyor. Benzemiyor, çünkü demokrasiyi özümsemeyen tuhaf bir seçkinci anlayış, koyu ideolojik yüklenmelerle, kendi içlerinde bile hoşgörü üretemiyor.

İdeolojik keskinlikler galiba ne yapıp edip örgütü ele geçirmeye koşullandırıyor mensuplarını. “Ancak benim olduğu zaman, benim yönetimimde olduğu zaman partinin anlamı vardır” gibi bir anlayış, savunucularını karşısındakileri saf dışı etme gayretlerine itiyor olmalıdır. Bu duygular bizim iç dünyamızın ikliminden uzak olduğu için, hadiseyi tam kavrayamıyor olabilirim. Biz, üzerinde az buçuk çalıştığımız sosyal psikoloji ve Şerif Mardin gibi aydınlarımızı okumalarımızdan biliyoruz bunları. Sözün özü demokrasi karşıtı çizgide yeniden tertiplenen CHP solidarizm,i bu kurultayla aşama kaydetmeyecek. Aşama kaydetmesi için felsefi anlamda yapısal bir değişime karar vermesi ve değişimi hayata geçirmesi gerekir. Bu da bir anlamda CHP’nin kendini inkârı demek olacaktır. Çünkü eğer devletçi fetiş çizgiden vazgeçip, insanımıza yakın durmanın zorunlu yolu olan demokrasiyi seçmesi, şimdiye kadar sürdürdükleri tüm iddialardan vazgeçmesi anlamına gelecektir. İdeolojik saplantıların buna da izin vereceğini sanmıyorum. Böyle bir sapma CHP’lilerin varlıklarının bir amacının ve anlamının kalmadığı şeklinde algılanır. Bu onlar için, en azından onlar içinde büyük bir kesim için ölümden beter bir bunalımdır. Utanç vesilesidir. Hayal kırıklığıdır. Davaya ihanettir.

Baykal gelişmelere yakın bir pencereden CHP’nin misyonu açısından bakarak bu anlamalara imkân veren bir açıklama yapmıştı. O beyanatında adeta iktidar olmak için partinin ideolojisinden taviz veremeyeceğini, böyle bir iktidarın CHP iktidarı olamayacağını çok açık bir dille ifade etmişti. Ama bu kurultayı hazırlayan süreç baştan sona irdelendiğinde, zaten hadiselerin başta eski genel başkan ve ekibi olmak üzere eski CHP’li kadroların tasfiyesi operasyonu olduğu açıkça görülüyor. Kılıçdaroğlu’nun bu hamleleri yapacak ne deneyimi ne de cesaretinin olduğunu sanıyorum.

Bütün bu kurgu ve kumpasların arkasındaki asıl aktörlerin, ne tür planlar yaptıkları da önemlidir. Şimdiye kadar açığa çıkan kimi ilişkilerden anlaşıldığı kadarıyla, Silivri merkezli Ergenekon’cuların yoğun bir çaba içinde olduklarını söylemeye bile gerek yok. Ergenekoncular eski yönetimlerle de anlaşmıyor değillerdi. Baykal Ergenekon’un avukatlığını her fırsatta vurguluyor, hatta hukukçu milletvekilleri tarafından doğrudan duruşmalara katılıyorlardı. Bu faaliyetler örgüt tarafından destek olarak yeterli görülmemiş olmalıydı. Daha fazla destek gerekiyordu. Hem artık iktidar hesabı yapmak gerekirdi, hem de milletvekili kontenjanından Ergenekonculara daha fazla yer ayrılmalıydı. Baykal ile bu pek mümkün görülmedi anlaşılan. Çünkü ideolojiyi canlı tutayım derken altta kalanın canı çıkıyordu. Ve gidişata müdahale edildi.

Şimdi bakıyorum da Baykal; o hırçın, o keskin Baykal, son derece ılımlı, toparlayıcı bir eda içinde. Partide tecrübeli, olgun gerçek bir lider bir ağabey fotoğrafı veriyor. Doğrusu kendi propaganda anlayışları içinde en doğrusu tutumu alıyor. Şimdiden ilerisi için yatırım ve hazırlık yapıyor. Yarın partiyi derleyip toparlayacak tek adam olarak düşünülmek istiyor. Aslında deneyimli politikacı, sıkıntıların geçici olduğunu, bu kurgunun yapanların başına geçeceğini hesaplıyor ve bekliyor olmalı. Kılıçdaroğlu’nu genel başkanlık koltuğuna oturtanlar da, bu işin Baykal ve Sav’la olmayacağını ona anlatıyorlar. Kim kimi dinliyor, göreceğiz. İpi kim göğüsleyecek, kim pozisyonunu güçlendirecek göreceğiz. Burada bir tek şey söylemek istiyorum. Kılıçdaroğlu’nu değil ama arkasındaki gücü sakın önemsiz görmeyin!

Baykal ve Sav Blok listeye karşı çıktılar. Blok listenin partide bloklaşma, ayrışma yaratacağını söylediler. Bu koşullarda kongre sırasında ve sonrasında CHP çok kötü sürprizler yaşayabilir. Aslında hangi liste olursa olsun CHP kendisi için iyi olmayacağı belli olan bu sürprizi yaşamak zorunda. Eğer çarşaf liste hazırlanırsa Kılıçdaroğlu, partiye istediği gibi hâkim olamayacak. Yok, eğer kurultaya blok liste ile gidilirse daha ossaat kavgalar gürültüler patlak verecek. Baştan beri oyunu kuran birileri, Kılıçdaroğlu’na CHP geleneğinde parti başkanının führer niteliğinin, ağzından çıkanların kanun olduğu, demokrasiye fazlaca da itibar etmemesi gerektiği, halkın demokrasiye layık olmadığı, onu hak etmediği, bu itibarın kendi ideolojilerine uymadığı söyleniyor olmalı. Hele biraz da “Sen aslansın, sen en büyüksün, sen bi tanesin. Elli yıldan beri beklenen lider sensin. Sen bizim kurtarıcımızsın” diye dolduruşa getiriyorlarsa adamcağızı. O garibim de ne yapsın, gösterilen yere doğru gidiyor işte. Hem de ne gidiş. Uçuyor. Ayakları yere bile basmıyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 458
Bu Ay : 2026
Toplam : 2026

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom