Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

CHP bitmiştir

Cumhuriyet Başsavcısı Kılıçdaroğlu’nun Parti Meclisi listesini onaylayarak aslında CHP’ye esaslı bir destek verdi. Yargıtay’ın bu kadar hızlı karar vermesi, Önder Sav’ı kenara itmek şeklinde yorumlanabilir. Bu anlamda Yalçınkaya, adeta partide belirleyici bir irade ortaya koymuş oldu. Yani bir bakıma partinin iç işine, işleyişine karışmış oldu.

Kararın beklenmeden verilmesi yaklaşan seçim sebebi ile kısalan zaman içinde partinin toparlanmasını sağlamaktır. Kılıçdaroğlu partililerden veya halktan ne kadar destek almaktadır, sürecin sonu nasıl tamamlanır bilinmez. Bilinen derin kurumsal yapıların şimdilik desteğini aldığı yönündedir. Bütün bunlara rağmen çalkantının bittiğini, suların durulduğunu söylemek pek kolay değildir. Anlaşılan o ki, eğer bir kurultay yapılmazsa seçime daha da artmış, ağırlaşmış sorunlarla gidilecek. En iyimser ihtimalle aday belirleme aşamasında büyük gerilimler, kavgalar yaşanacak. Bunu kestirmek için kâhin olmaya da, siyaseti derinlemesine bilmeye de gerek yok. Çünkü asıl tasfiye operasyonu o zaman yaşanacak.

Şu anda partide fiili olarak en az beş kanat var. Kılıçdaroğlu’nu öne çıkaran düzenlemenin aktörleri, diğerlerini ya tasfiye edecek veya kendileriyle çalışmaya en müsait olanları yeni kadronun içine katacak. İşte kıyamet de o zaman kopacak. Şu anda görünürde Sav ve Baykal ekibi, parti yönetiminden fiilen dışlanmaktadır. Ama bu grupların faaliyetinin alttan alta devam ettiği de bilinmektedir. Herkes kendi hizibine, amacına göre yer tutmaktadır. Herkes ayrı bir plan uygulamakta, rakip gördüğü diğerlerine karşı acımasız kumpaslar kurabilmektedir. Baykalı koltuğundan eden kasetin, medyaya servis edilmesi hesaplaşmanın ne kadar acımasız ve ahlaksız yürütüldüğünü gösterdi.

Geçen zaman içinde Baykal dönemini mumla arayanlar var. Şimdi o ekip,Baykal üzerinden kendilerine reva görülen düzenbazlığı elbette içlerine sindiremediler. Baykal’ın tutum ve beyanlarının serinkanlı, olgun gözüktüğüne bakmayın. O usta, tecrübeli siyasetçi, şu aşamada kendisi için en olumlu tavrı sergiliyor. Çünkü her bakımdan dağılma ve perişanlık yaşayan partinin derleyici, kuşatıcı bir lidere ihtiyacı olduğu ortaya çıkıyor. Baykal kullandığı dille hem o liderin kendisi olduğunu güçlü bir şekilde hissettiriyor hem de partilileri yeni çıkışında destek verecek kıvama getirmek için hazırlıyor. Kenara itilmek istenmesine karşın, vazgeçilmez bir ağırlık merkezi oluşturmak istiyor. Partinin kaderini bu ağırlık merkezinin oluşturacağı tarzda siyaset yapıyor. Ama şimdilik Önder Sav’ı bir şekilde ekarte etmesi gerektiğini düşünüyor olmalı. Çünkü kendisini arkadan vuranların eline bıçağı verenin Önder sav olduğunu biliyor. Geçenlerde Canan arıtman “Baykalsız bir CHP’nin ne hallere geldiğini görüyor, üzülüyorum” derken partililerde oluşan ortak duygunun tercümanı olmuştur.

Diğer taraftan Önder sav’da boş durmuyor elbette. Şimdi herkes onun nerede, ne zaman, ne yapacağını merak ediyor. Sav’ın yapacağı en önemli hamle yeterli delege imzasını bulup, olağanüstü kurultaya gitmek olacak. Bundan vazgeçmesi çok zor. Eğer bu hamleyi yapmazsa, dediğimiz gibi önümüzdeki seçimlerde bütünüyle saf dışı bırakılma tehlikesi var. Böylece Sav’la beraber belli bir anlayışı veya mahfili temsil eden zihniyet de kadrolar da uzaklaştırılmış olacak. Yalnız bu operasyon, o kadar da kolay gözükmüyor. Şu anda Sav ve ekibi katı devletçi, laik, Kemalist anlayışı temsil ediyor.

CHP’nin bu niteliğinden uzaklaşması kolay değildir. Hatta imkânsızdır. Bir şekilde bu sağlansa bile o zaman da CHP, CHP olmaktan çıkabilir diyenler belki pek haksız değiller ama bütünüyle haklı da sayılmazlar. Çünkü hiçbir CHP’li bilinen niteliklerden uzak değildir, uzaklaşamaz. Çünkü resmi ideoloji onların genetiğine işlemiştir. İsteseler de halka yanaşamazlar. İsteseler de bireyden yana olamazlar. İsteseler de geleneklere, maneviyata, özgürlüğe yakın duramazlar. Durdukları takdirde hafakanlar basar ruhlarını. Rol yapma kabiliyeti yüksek olan kimi artist kadroları belki propaganda kabilinden bir iki gün halka çok şirin gözükürler. (Berhan Şimşek gibi bu rolü kotaracak önemli oyuncuları da yok değil hani) Ancak ertesi gün bunlarda bir kaşıntı başlar. Halka yaklaşmaktan zuhur eden bir alerjidir bu. Duramaz, hakaretlere başlarlar tekrar. Anlayacağınız foyaları, yalanları hemen ortaya çıkıverir. Niçin mi böyle söylüyorum? Şimdiye kadar olanlardan, bundan sonra olacakları kestirmek çok mu zor? Şimdiye kadar yaptıkları, bundan sonra yapacaklarının teminatı değil midir?

Diyelim ki, CHP Kılıçdaroğlu’nun ifadesi ile halka yöneldi. O zaman diğer CHP’liler, özellikle de tasfiye edilmiş olanlar, partide ideolojik sapma olduğunu kahrolarak görecek veya bu doğrultuda faaliyet yapacaklar. Partinin sağa ödün verdiğini, mürtecilere(!) teslim olduğunu filan söyleyecekler. İşte CHP’yi asıl bu söylem bitirir. Yani nereden bakarsanız bakınız CHP köşeye sıkışmış durumda. İşte herkes bu düzlemde, bu aralıkta birbirine hamle yapmak için fırsat kolluyor. Bunun sonu nasıl biter belli değil. Parti parçalanır diyenlerin görüşünü yabana atmayın. İdeolojik refleksler şiddetle harekete geçtiğinde, insanın gözü, kilitlendiği amaçtan başkasını görmez.

Özetle CHP’de herkes tetikte. Önümüzdeki süreçte yeni kasetler piyasaya sürülebilir. Kurultaya gidilebilir.
Hadiseler nasıl gelişirse gelişsin, CHP dönemi bitmiştir. CHP’nin siyasetteki ağırlığı, belirleyiciliği, etkisi bitmiştir. Bu parti içinde başka bir açılımın olmasını beklemek de bana inandırıcı gelmiyor. Benim asıl düşündüğüm Sol’un yeni bir açılım yapmaya ihtiyacı var ve fakat bu açılım CHP ve CHP’nin kadroları ile olmaz. Onlar haklarını da şanslarını da kaybettiler. İyi de başta DSP olmak üzere diğer sol partiler, tam da açılım yapma zamanı iken neden bir varlık gösteremezler. Asıl bunu anlayamıyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 435
Bu Ay : 4233
Toplam : 4233

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom