Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Türkiye'nin dip dalgaları

Kimse tarihten daha güçlü değildir. Tarih yaşanıp bitmiş zamanlar toplamı da değildir. Kimsenin hesap edemeyeceği ve önleyemeyeceği tarzda günümüze eklenir. Yaşadığımız zamanı şekillendirir.

Farkında olamazsınız bile; yaşadığımız zaman rengini, kokusunu, sesini, ritmini büyük ölçüde tarihten alır. Demek oluyor ki, tarih yaşayan, canlı, dinamik bir süreçtir. O bakımdan her günün tarihsel bir boyutu vardır. Yine demek oluyor ki, kendi zamanımızın algısı, mantığı, tutumu, tarihin akışını da belirleyecektir. Bu bakımdan dün, bugün ve yarın birbirinden kopuk süreçleri ifade etmezler. Bütün bunlar toplumların, o toplumların yaşadığı ülkenin derin gerçekliğini oluşturur.

Türkiye derin terihsel gerçekliğe sahiptir. Bu gerçeklik derin dip dalgalar, dip akıntılar olarak hayatımızı hep etkiledi. Yön tayininde, dilin, düşüncenin ve başka şeylerin tayininde hep belirleyici oldu. Kendimizi bundan beri tutmanın imkânı yoktur. O kendisini bir mecburiyet olarak dayatır. Bazen elinizden tutup kaldırır sizi düştüğünüz yerden. Bazen kulağınızdan tutup atar bir kenara. Ona güç yetiremezsiniz. “Kimse tarihden daha güçlü değildir” derken bu realiteyi ifade etmek istiyoruz.

Sözlerimizden koyu tarihçi bir taassupla sönükleştirdiğimiz irademizi olup bitenlerin akışına bırakalım anlamı çıkarılmamalıdır. Bu anlamın çıkarılmaması için tarihi bugün ve yarın akışı içinde anlamlandırdık. Her yaşadığımızın tarihsel bir kökeni ve her yaşadığımızın tarih olacak bir niteliği varsa, buradan çıkarılacak sonuç; zamana ve topluma son derece hassas, duyarlı davranılması gerektiğidir.

Toplumun hassasiyetleri nelerdir? Hangi konulara ne kadar, nasıl duyarlı olmak gerekir? Eğer duyarlık biçimleri, içinde aklımızın ve yaşamımızın biçimlendiği tarihsel gerçekliklere yani o derin gerçekliklere ters düşerse; savrulmak, sükut-u hayale uğramak işten bile değildir. Bu anlamda suyu yokuşa akıtırcasına toplumu biçimlendirme inadı gösterenler, zamanın biçimlendirmesi içinde dağılıp gittiler, gidiyorlar.

Yaşadığımız günlerin ‘sosyal durum’ diye ifade edilecek realiteleri olabilir. Ancak tarih ‘sosyal yapılar’ oluşturur. Sosyal durumların sosyal yapıya dönüşmesi, tarihin kendine özgü işleyen mekanizması içinde uzlaşma ile olur. Tarihle aramızdaki mesafenin uzak veya yakın oluşuna göre, uzlaşma zor veya kolay olabilir. Biz bu uzlaşmanın kolay geçişlerle olmasını arzuluyoruz.

Ne mi demek istiyorum?

Türkiye’nin derinlerinde müthiş bir hareketlenme başlamıştır. Merkez üssü Türkiye olan bir devinim bütün bölgeyi hatta dünyayı etkilemektedir. Hiç kimse bu hareketliliğe, bu derin ve yüksek dalgaya ilgisiz kalamaz. Ona göre durumunu gözden geçiremeyenler kendi yapay dalgaları ile birlikte yok olup giderler. Şu gök kubbede hoş bir sadaları bile kalmaz. Büyük balığın küçük balığı yutması gibi, Yeni Türkiye’nin büyük dalgaları, küçük dalgaları ile var olan kesimleri çer çöp yığını gibi süpürüp önüne katacaktır. Gözümüzün içine baka baka bizimle dalga geçenler, Türkiye ile dalga geçilemeyeceğini son pişmanlığın fayda vermeyeceği mukadder aşamada anlarlar, anlayacaklar. Gerçekliklerini, eni konu hepimizi etkileyen tarihsel gerçekliklerle uyumlu hale getiremeyen grup, çevre, parti veya cemaatlerde savrulma başlamıştır bile. Biz bir sağlam zeminden, biz herkein, hepimizin üzerinde var olacağımız zeminden bahsediyoruz. Eğer yeni olguları kavrayamazsak kendi zeminimizi kendi ellerimizle tahrip etmiş oluruz. Sağlam duracağımız, ayağımızı sağlam basacağımız bir yerimiz olmaz. Bu da, başta ‘anlayış’ olmak üzere her şeyimizi etkileyecektir.
 Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom