Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Irak bize çok yakın

ABD yedi yıl boyunca Irak’a eşsiz zulümler, yıkımlar yaşattıktan sonra bölgeyi terkediyor. Irak’ın yaralarını sarması, ülkeyi yeniden imar etmesi, daha da önemlisi iç barışı sağlaması kolay olmayacak.

Iraklı yöneticilerin yeni durumu çok iyi değerlendirmeleri, her türlü mezhebi, etnik ve ideolojik çekişmeleri bir kenara bırakarak milli bilinç oluşturmaları gerekiyor. Hem Irak’ın, hem bütün müslümanların, bölgenin ve bütün dünyanın buna ihtiyacı var. Iraklı yöneticilerin bu vizyona ne oranda sahip olup olmadıklarını zaman içinde göreceğiz.

Bu aşamada ve sonrasında Türkiye’nin Iraka yardımcı olması gerekiyor. Çünkü ırak bize çok yakın. Aramızda tarihsel, kültürel kökleri derinlerde olan organik bağlar vardır. Irak’ın huzuru veya huzursuzluğu bizi doğrudan etkiledi, etkileyecektir. Şimdiye kadar bölgeye dönük olarak Türkiye’nin izlediği politikalar güven vermiştir. Türkiye’nin öngörüleri doğrulanmıştır. Öngörüleri ve çözüm önerileri ile Türkiye’nin büyük ve dost bir ülke olduğu anlaşılmıştır. Bu tutumun sürdürülmesi gerekir. Gelinen aşamada Türkiye’nin arzusu hilafına Irak’ta bir oluşumun şekillenmesi oldukça zor gözükmektedir. Bunu bütün Iraklılar da, ABD’liler de bilmektedir.

Irak’taki otorite boşluğunu Türkiye çok iyi gözlemekte, analiz etmekte ve gereken pozisyonları almaktadır. Şimdiden gerek hükümet gerekse iş adamları nezdinde, bölgeye büyük yatırımlar yapılmıştır. Türkiye yaptığı açılım ile bölgeye güven vermekte, umut olmaktadır. Bunu hem Kuzey Irak yerel yöneticileri hem de merkezi hükümet yetkilileri çok net biçimde görüyorlar.

ABD’nin çekilmesi ardından başta terör grupları ve terörü siyasi maksatları için kullanan siyasi odaklar karışıklık çıkarmayı bir görev bileceklerdir. Başta İsrail olmak üzere müslüman coğrafyaların huzur ve birlik içinde olmasını istemeyen güçler vardır. İsrail ve onların ABD’deki uzantıları ülkeyi destabilize etmek için her yolu denediler, deneyeveklerdir. Bu amaçlarına uygun olarak akla ilk gelen fesatlık, farklılıkları ayrılık ve çatışma unsurlarına dönüştürmek için kışkırtmalara devam etmek olacaktır. Bu endişelerle yakın gelecekte Arap-Kürt veya sünni-şii çatışmaları sahneye konabilir. Bu konularda çok hassas ve dikkatli olıunmalıdır.

ABD Kürtlere yakın, onlarla işbirliği yapan politikalar uyguladı. Çekilmeden sonra silahlı Araplar Kürtlerden öç alma davası güdebilirler. Barzani buna benzer başat endişelerle Türkiye’ye sıcak davranmaktadır. Türkiye bu konuda hasmane bir politika izlemedi, izlememelidir. Değilse sadece bölgenin değil, Türkiye’nin de zararı sözkonusu olur.

Barzani’nin yaklaşımı PKK terörüne karşı Türkiye’nin daha net ve sonuca gidici tavır geliştirmesini sağlıyor. Bu anlamda ilk gelişmeler fevkalade olumludur. Bölgedeki otorite boşluğunu Türkiye doldurmaktadır. Konuyu açılım politikamız çerçevesinde düşündüğümüzde gelecek adına yeni, taze umutlar beslememek için hiç bir neden gözükmüyor. Bir anlamda açılımın başarılı olması Irak’la geliştirilecek etkin dostluk ve işbirliği politikalarına bağlıdır. Programın başarıya ulaşması halinde, umulandan çok daha fazla yarar elde edilecektir. Bölgenin buna ihtiyacı vardır. Bunu engelleyecek unsur bir tane ise, gerçekleştirecek unsur en az yüz tanedir.
 Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 776
Bu Ay : 7573
Toplam : 7573

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom