Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Menderes'in ruh hâli ile EVET

Millet varoluş meselesini, yöntem olarak demokrasi mücadelesi ile özdeştirmiştir. Özgür iradenin tecellisi için bu yolda çetin, zorlu dönemler yaşamışızdır. Tüm darbeler milletin demokratik gelişimini engellemek için yapıldı. Bu memleketin namuslu, demokrat insanlarına akla hayale gelmeyen zulümler reva görüldü. Millet kan ağladı. Adnan Menderes ve arkadaşları darağaçlarında öldürüldüler. Onu izleyen darbelerde yaşanan ıstıraplar az değildi.

Ülkesini ve milletini seven hiç bir vicdan yapılan zulümlere razı olamaz. Bu dava milletin namus meselesidir. O nedenle özgürlüklerden, demokrasiden yana tutum belirlemek kişilikli düşünürün de, siyasetçinin de temel karakteri olmalıdır. Menderes darağacına götürülürken son söz olarak ne demişti? “Dirimden korkmayacaksınız. Ama şimdi milletle el ele verecek Adnan Menderesin ölümü ebediyete kadar sizi takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. Amma buna rağmen merhametim sizlerle beraberdir”

Rahmetlinin hunharca, vahşice öldürülmesinden 12 gün önce doğmuşum. Kendimi bileli beri bu tevafukta kendim için duygusal anlamlar çıkarmışımdır. Bu ölümü bir türlü içime sindirememiş, o mübarek insanlarla uyanışa geçmiş siyasi bilinci sürdürmeyi asli görevlerimden biri olarak bilmişimdir. Dahası bunu namus meselesi olarak değerlendirdim.

Düşünce namusu olan hiç bir insanın bu zulme ilgisiz ve tarafsız kalacağını tasavvur edemiyorum. Zulme rıza göstermek, o zulme ortak olmak gibidir. Bütün bu dönemlerle yüzleşmeliyiz, hesabını sormalıyız. Samimi düşünüre, samimi siyasetçiye yakışanın da bu tavırdır. Bir siyasetçinin darbelerden, açık açık yaşatılmış zulümlerden yana olması en iyimser yaklaşımla, akıl tutulması ile açıklanacak bir durumdur. Hangi sebeple olursa olsun aklı, vicdanı tutulmuş siyasetçiden memlekete hayır gelmez.

Eski Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu, anayasa değişikliğinin yıllardır bu milletin özlemi olduğunu söyledi. Neden 'Evet' oyu vereceğini açıklayan Soylu, "Benim şu vicdanımda ve gönlümde bir yara var. Allah şahittir, o yaranın onarılması için ve bu milletin iradesinin yeniden iktidara taşınması için ve namus borcumu yerine getirebilmek için 'Evet' diyorum." diye konuştu. Soylu’yu tebrik ediyorum. Eğilimlerimiz farklı da olsa bu nokta hepimizin asgari müştereği olmalıdır. Soylu anayasa değişikliğine “Evet” diyecek olmasını namus borcu ile ifade ediyor. Doğrudur. Aynen öyledir.

Acaba yıllar boyu Demokrat Parti’nin ve rahmetli Menderesin hatırasını kemirerek siyaset yapan Demirel’in de aynı kaygılarla namus borcu var mı? Olsaydı her düdük çaldığında şapkasını alıp sıvışmazdı. Olsaydı bizzat 28 Şubat postmodern darbesinin baş mimarı olmazdı. Bunlar demokrasi şehitlerinin etlerini yiyerek karınlarını doyurdular. Darbecilere hizmet ettiler. Yalan mı?

Ya Cindoruk’a ne demeli? Yıllarca Demirel’in gölgesi altında demokrasi kavgası verdiğini söyleyerek milleti oyalayan, aldatan, aldattığı aşikâr olan Cindoruk da Süleyman Soylu gibi üzerinde namus borcu hissediyor mu? Lafla hissettiğini ima ediyor olsa bile, O da 28 Şubat’ın, 27 Nisan’ın ateşli destekçisi, şimdilerde Ergenekoncu zihin yapısı ile borcunu ödüyor olmalıdır. Menderes’e olan borçlarını darbecilerle kol kola girerek, omuz omuza vererek ödüyorlar. Bunlar borçlarını Adnan Menderes’in kemiklerini sızlatarak ödediler, ödüyorlar. DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, ''Cumhuriyeti teslim ettikten sonra geri almak zordur. Şimdi 12 Eylül günü hepimizin eline fırsat geçmiştir, bu fırsatı kullanalım'' diyor.

Demokrat Parti hükümetine o kanlı darbeyi yapanlar, Menderes ve arkadaşlarını şehit ederk Cumhuriyeti mi korudular? Cumhuriyet, milletten mi teslim alınacak, millete mi teslim edilecek? Korkunuz bu yüzden mi? Daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi, daha fazla hukuk mu Cumhuriyet’in elden çıkması demek olacak? Bu nasıl kafa? Bu kafa kime hizmet ediyor? Cumhuriyet halkın mutluluğu için değilse kimleri mutlu etmek içindir? Cumhuriyeti teslim etmemek için daha ne kadar darbelerin, balyozların tehdidi, tehlikesi ile ölümler ve ıstıraplar yaşamamız gerekiyor?

Sizin aklınız Cumhuriyeti teslim etmemek için şiddetten, darbeden ve kan akıtmaktan başka bir şeye çalışmaz mı? Diyelim ki çalışmaz. İyi de hiç olmazsa bu niyetinizi açıkça söyleme namusunu niçin gösteremezsiniz? Niçin hep kaçak, kaypak güreşirsiniz? Niçin dilinizi eğip bükersiniz? Niçin hep niyetlerinizi milletten saklama gereği hissedersiniz? Niçin? Niçin Adnan menderes’in arkasına sığınırsınız? Bir yandan cellatlarla işbirliği yapıyor, diğer yandan cenaze evinde herkesten çok figan ediyorsunuz! Bu namuslu bir davranış değildir. En hafif ifade ile ayıptır. Ayıp nedir biliyor musunuz?

Onlara Merhum’un sözü ile karşılık vermek istiyorum: “Şimdi milletle el ele verecek Adnan Menderesin ölümü ebediyete kadar sizi takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir” İşte bugün o gündür! Millet manevi düzlemde Menderes’le bütünleşmiştir. O’nun ahı sizi yok edecektir. Benim gibi onun hicranı, yarası ile büyüyen kuşak, sizi toplumun dışına itecektir. Hepimiz Menderes olarak karşınıza çıkacağız, çıkıyoruz. Gittiğiniz her yerde Menderes’in son sözleri çıkacak karşınıza. Dünya size dar gelecek. Hafakanlar basacak her yanınızdan. Çünkü siz Menderes’in katilleri ile iş tutarak, ortaklık kurarak büyük bir cürüm işlediniz. Büyük vebal altındasınız. Sizi çıkışsız, sizi nefessiz, soluksuz bırakacak Menderes’in ruhu. Maskeleriniz düştü, daha da düşecek. Altında iğrençlik, sahtelik çıkan gerçek yüzünüz ve kimliğinile, birlikte hareket ettiğiniz zorbalarla, Türkiye’yi engelleyememenin acı ve ıstırabı ile kıvrıldığınız, kıvrandığınız yalnızlığınız ölümden beter olacak.

O nedenle Evet. Bin defa Evet!

Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 950
Bu Ay : 2518
Toplam : 2518

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom