Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Onlar için şimdiden üzülüyorum

Referandumun sonucu(nda) ne olacak?
Şimdi her yerde bu soruyla karşılaşırsınız. Yüzde kaç evet, kaç hayır çıkacak? Anketler yapılıyor. Öngörülerde, bahislerde bulunanlar var. Evet mi hayır mı? Burada fal bakacak değiliz. Gerçek kamuoyu anketinin sonucu 16 gün sonra sandıklardan çıkacak nasıl olsa. Ne mi çıkacak? Elbette “Evet” çıkacak. Çünkü sağduyulu insanların hayır demesi için hiç bir sebep yok. Memleketini, milletini seven, düzenin hukuk, demokrasi ekseninde işlemesini arzulayan hiç kimse hayır dememelidir.

Hayır demek insanın kendisini hiçleştirmesidir. Darbelere, vesayete nasıl evet deriz? Millet baskıyı, sınırlamayı, zulmü, millete tepeden bakan seçkinci elitin ayrıcalıklarını sürdürmesini onaylamaz. Onaylamamalı. Eğer onaylarsa hak ettiği şekilde yönetilmiş olur. Onaylarsa özgürlüğü, demokrasiyi hak etmediğini, istemediğini beyan etmiş olur. Bunu ister mazoşizmle ister başka şeylerle açıklayın. Önümüze müthiş bir fırsat gelmiştir. Adalet mi istiyoruz, zulüm mü; darbeci bir düzenden mi yanayız, özgürlükten mi; bireysel toplumsal haklarımızı kullanmaktan mı yanayız, sınırlanmaktan, baskı görmekten mi? İşte bunları oylayacağız, bunlara karar vereceğiz. Meselenin kendi zemini budur. Muhalefet bu yönde çalışma yürütse daha dürüst, daha etkili olacak. Meseleyi hükümete onay verip vermeme noktasında propaganda ediyorlar.

Gittikleri her yerdepaketin içeriğine ilşkin tek kelime edemiyorlar. Sürekli hükümeti kötülüyorlar. Eleştiriyorlar bile diyemiyorum. Çünkü eleştirmek için belli bir programa dayanmanız gerekir. Yapılan yolları, evleri, okulları yeterli bulmuyorsanız daha fazlasını nasıl yapacağınızı anlatmalısınız. Ekonomi politikalarını benimsemiyorsanız aynı şekilde kendi kalkınma, üretim ve para politikalarınızı anlatmanız gerekir. Öyle yapmıyorlar. Bu anayasa değişikliği sırf Ak Parti tarafından gerçekleştirildiği için karşı çıkıyorlar. Anlaşılır gibi değil.

Sonuç itibariyle muhalefet meseleyi Ak Parti iktidarına evet ve hayır noktasına getirip dayadı. Aslına bakarsanız kendilerince bir taktik uyguluyorlar ama ne çare ki, kazdıkları kuyuya kendileri düşecek. Anlaşılıyor ki, bunlar strateji de bilmiyor. Şimdi referandumda % 51 oy çıkarsa ne olacak? Hem değişiklik yasalaşmış olacak hem de Ak Parti halk tarafından bir kez daha onaylanmış olacak. Ondan sonra bunun böyle olmadığını eveleyip gevelemeye başlayacaklar. İyi de bunu siz söylemediniz mi?
Peki referandumda % 60 ve yukarısı çıkarsa ne olacak?
Bu sonuç sizce bir sürpriz mi?
Asla değil. Bu millet daha fazla oranda evet diyecektir diye ümit ediyorum. Çünkü bu millet zulmü onaylamaz. Bu noktada particilik yapmayacak kadar da olgun ve ferasetlidir. O zaman muhalefet tam manasıyla kendi ayağına kurşun sıkmış olmayacak mı? Kendi stratejileri içinde boğulmuş olmayacaklar mı? Muhalefette oylarını “Evet” yönünde izhar edenlerin istifa veya ihraçları yaşadıkları çözülmeyi anlatmaya yetiyor.

Kılıçdaroğlu Van’da sadece 200 kadar kişiye konuşabildi. Bingöl’de çok sert protesto edildi, kovuldu. Bu gelişmeler hayır diyenler için hayra alemet değil desem büyük lâf etmiş olmam. Ne demek istediğim, asıl 13 Eylül sonrasında yaşanması beklenen parti içi hesaplaşma ve savrulmalar başladığında anlaşılacak. Ne diyeyim; onlar için şimdiden üzülüyorum.

Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom