Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

MGSB'nin değişmesi ne demek?

“Kırmızı Kitap”, bir başka değerlendirme ile “Gizli Anayasa” olarak bilinen Milli güvenlik Siyaset Belgesi (MGSB) değişiyor. MGK tarafından hazırlanan, çalışmaları ağırlıklı olarak Dışişleri Bakanlığı’nın yürüttüğü yeni metnin önümüzdeki Ekim ayında gündeme alınarak onaylanması beklenmektedir.

MGSB gerçekten gizli anayasa mıdır?

Bana kalırsa değildir. Ancak devlet iktidarına hakim kadroların ve resmi ideolojinin katı uygula(n)ması ile, zaman zaman anayasanın da önüne geçmiştir. Bu belgenin asıl dayanağı, dünyaya egemen statükonun içeride ve dışarıda algılanan konjonktürel etkisidir.

Anayasalar ulusal egemenlik sınırları içinde kişi hak ve özgürlüklerini öne alan, onları koruma esasına dayalı en geniş mutabakat metinleridir. Anayasa vatandaştan çok devleti sınırlamak içindir. Yani vatandaşı devlete karşı koruyan en üst hukuk metinleridir. Anayasalar ait olduğu toplumun ve devletin varoluş ve hayat felsefesini içerir. Buna mukabil, ulusal egemenlik, dışarıya, diğer bir ifade ile başka egemenliklere karşı ilişkilerini, yine anayasalarına uygun tarzla başka bir felsefe ile sürdürür. İşte bu noktada MGSB devreye girer. MGSB’ler içeriden çok dışarıya karşı, milletin veya devletin izleyeceği temel politikaları belirler. Yani anayasa içerideki uygulamaların belirlenmesindeki kıstasları belirlerken, MGSB dışarıya karşı izlenecek devlet politikaların vazgeçilmez unsurlarını içerir. Bu anlamda MGSB stratejik metinlerdir. İşin doğası gereği, bu belgeler, değişen dünyanın yeni durumlarına göre belirlenir.

Dünya değişirken siz seyirci kalamazsınız. Değişime uygun olarak yeni tehdit algıları, stratejiler geliştirmek durumundasınız. Buraya kadar anlaşılmaz bir taraf yok. Yanlışlık, MGSB’lerin anayasa gibi algılanır olmasındandır. Bu vahim yanlış sıklıkla yapıldığı için içerideki her bir farklı anlayış ve arayışlar tehdit olarak değerlendirildi. Buna dayanarak darbeler, fişlemeler, faili meçhuller yapıldı. İnsanımız boş yere sıkıntıya girdi. Niçin? Efendim MGSB veya Kırmızı kitaba göre yapılanlar yanlıştı da onun için! Yani MGSB kanunsuzlukların dayanağı yapıldı. Yoksa kendi gerçekliği ve realitesi içinde düşünüldüğü zaman, pek de sakıncası olmayacak bir metindir sözü edilen. Her ülkenin buna benzer temel strateji metinleri olur, olabilir. Devlet olmak biraz da böyle birşeydir.

Bizim MGSB’lerimiz ilk evvel Lozan’ın, sonra da soğuk savaş döneminin koşullarında hazırlanıp, yanlış uygulandı. Hem o yıllardaki milli güvenlik algımız yanlıştı, hem de halkımızı milli güvenliğimiz için tehdit görmek büyük yanlıştı. Bu konsept büyük ölçüde doğu-batı çekişmesi içinde, Nato’nun ileri karakol ve cephe ülkesi rolü verilen ülkemize CİA’nın dayatmasından ibaretti. Türkiye kendi başına ne politika üretebiliyor, ne de içeride cereyan eden olayların perde arkasına vakıf olabiliyordu. Özellikle geçmiş dönemler için Kontrgerilla ve Özel Harp Dairelerinde neler olup bittiğini bugün bile tam manasıyla bilemiyoruz. O yıllarda Türkiye ABD’nin çıkarı için sahneye konan kapalı, kanlı bir oyunun çılgın aktörü idi. Ölümüne bir rol üstlenmişti. Ve gerçekten ölümü yaşıyordu.

Soğuk savaş bitti. Veya savaş yeni bir evreye girdi. Bu süreçte Türkiye kendini, gücünü ve imkânlarını keşfetmeye başladı. İçi dışı , dört yanı düşmanlarla çevrili Türkiye, korkularından sıyrıldı, sıyrılıyor. Dışarıya dost olarak açıldığımız zaman içimizde de kendimize güvenimiz geldi. Kendi güvenimizi kazandıkça dışarıya daha çok açılma gereği hissettik. Merkezinde bizim olduğumuz coğrafyada, içeri ile dışarı arasında uçurumların olmadığını anladık.

İç ve dış yakınlaşması içinde daha güçlü ve verimli bütünlükler kurduk, kuruluyor. Kardeşlik ve demokrasi açılımını hep bu perspektifden değerlendirdim. Referandum sürecini de aynı açı ve duyarlıkla ele almak yanlış olmaz.

Özetle Türkiye geç de olsa soğuk savaş korkularından ve kodlarından sıyrılıyor. Dünya değişiyor. Değişen dünya içinde Türkiye, kendine ait yeri almalıdır, alacaktır. Çünkü Türkiye kendi ayrımına, bilincine vardı. Kendimize ait yeni bilinç, almamız gereken yeni yerimizi de zorunlu kılmaktadır. O nedenle içeride yeni anayasal düzenlemeler, değişiklikler gerçekleştirilirken, dışarıya dönük olarak da MGSB’sinin değişmesi şart olmuştu. Çünkü eski belge ile hele o belgenin çevresini ve kendi halkını düşman bilen çılgın anlayışı ile ne dünyadaki yeni yerimizi alabilir, ne gelişebilir, ne de mutlu olabilirdik.

MGSB’nin değişmesi, bir dönemin gerçekten sona ermesi olacaktır. Millet- devlet bütünleşmesi, içeriyle dışarı arasındaki uyum sağlanacaktır diye düşünüyorum.

 Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 684
Bu Ay : 5878
Toplam : 5878

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom