Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Birlikte güzellikler

Şu aziz, mübarek günlerin feyiz ve bereketini doya doya yaşamak için, elimden geldiğince kimi çevrelerce seviyesi iyice düşürülen politik aktüalitenin boş çekişmesi içine, hiç olmazsa şu ara fazla girmek istemiyorum.

Allah’ın bize bir büyük imkân olarak bahşettiği tüm günleri, özellikle bu ramazan günlerini çok iyi değerlendirmek gerekir. Ramazan, oruç ayıdır. Kuran, ibadet, yardımlaşma, tasadduk, ilim edinme, sabır ve hoşgörü ayıdır. Her mümin bu imkânı en verimli bir şekilde değerlendirerek, kendini, kişiliğini, benliğini, huylarını, aklını, ruhunu, zihnini yeniden gözden geçirmeli, onarmalıdır. Tabir yerindeyse yoğun bir programla varlığımız revizyona sokulmalıdır. Mümin benlik yeniden inşa edilmeli, dostluklar cemaate, cemaat dostluklara dönüştürülmelidir.

Kaynaşmanın merkez noktası imandır, İslâmdır. Bizi bir araya getiren, varlık coşkumuzu hayata tazelenen heyecanlarla katan aşktır. Aşk, tüm benlikleri, zaafları, aşarak bizi, hepimizi akışına katıp ilahi olana yöneltir. Oruç tutanlarla oruç tutar, kıyam edenlerle kıyam, rüku ve secde edenlerle rüku ve secde ederiz. Allah’a hep beraber yönelmenin, bu yönelişle var olmanın hazzı ve bereketi başkadır. Bu anlamda, bu düzlemde birlikte var olmak, hakikati birlikte yaşamak insanı daha bir anlamlı kılıyor.

Hep birlikte eksiklerimizi tamamlayarak, fazlalıklarımızdan kurtularak; hafiflemiş, arınmış, kristalize olmuş olarak bir üst kata çıkarız. Üst kata çıkanlara ne mutlu. Orada ecir vardır. Bereket ve lütuf vardır. Onlar nimetlerle ödüllendirilirler. Ciddi, samimi olarak o kata çıkanlar, dünyada da özlenen insanlığın öncüleridir. Esenliğin, erdemin ve en nihayet bir yüce kültürün, bir yüce medeniyetin öncüleridir. O nedenle orucu yaşamak, oruçla yaşamak, giderek bu haleti ruhiyeyi bütün bir yaşantımıza teşmil etmek, muhtaç olduğumuz en önemli değerdir. Bu yolda istikameti iman üzre olanları Allah bir araya getirecektir. Bu kutlu yürüyüş hayırlarda yarışmayla, Allah’ın lütfu keremine mazhar olmayı arzulamakla kendiliğinden oluşan bir birlikteliktir. Tabir yerindeyse bu birlikteliği, bu yürüyüşü, yol arkadaşlarının kalbini örgütleyen Rabbimizdir. O dualara icabet edendir. Hayat duaya, dua hayata katılır.

Kentlerin yaşadığım hercümerci içinde böyle bir birlikteliği özleyip durdum. Duam bu yöndeydi. Rabbim’den bana tertemiz, imanlı komşularımla beraber yaşayacağım bir ortam vermesini istedim. Bu yönde çaba sarfettim. Nice uzun zamanlar sonra sevdiğim arkadaşlarla, gönül dostları ile birlikte yaşadığımız bir mahallemiz oldu. Bir yıldır burada yaşıyoruz. Dün mahalle camimize giderken, namazda ve namaz sonrasında bunları düşündüm ve şükrettim. Hele büyük şehirlerde, hele ‘mabetsiz şehir’ diye ünlenmiş Ankara’da cami cemaatinin neredeyse tümüyle tanıdık, dost olması ne kadar güzel. Teravih için ailecek oraya yönelişimiz, camide ve sonrasında içten muhabbetler ne güzel bilseniz. Her namaz sonrasında bir sonraki teravihi özlemek ne güzel. Rabbimizin dualara bu ölçüde kusursuz icabet ettiğine işte şahidim.

 Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 600
Bu Ay : 4157
Toplam : 4157

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom