Ğıffari Türkmen

Ğıffari Türkmen

giffari-turkmen

Bitmeyen Darende Yolu

Öğrenciliğimin Ankara’da geçtiği 1990’lı yıllardı. Malatya’dan Kayseri’ye üzeri ahenkli ahenkli süzülen otobüste uykulu uykulu gece Ankara’ya yol alırken arabanın ani fren yapıp titremesiyle irkilirdim. Acaba şoför uyukladı mı? Acaba şarampole mi giriyoruz?

Meğerki o yıllarda Malatya- Darende arasında yol çalışması varmış, çalışma bölgesine girmişiz. Ne güzel ve sevindirici bir şey. Diğer bölgelerde böyle bir çalışma yapılmadığı halde Malatya bölgesinde yapılıyor. Keşke diğer bölgelerde de yapılsaydı.

Öğrenciliğim bitti bu yol çalışması bitmedi. Dönem değişti, diğer bölgelerde de yol çalışması başladı Malatya’nınki bitmedi. Şimdi Ankara’dan Gürün’e kadar bölünmüş yol çalışması tamamlandı Malatya bölgesinin bitmedi. Malatya- Elazığ- Bingöl- Muş- Bitlis-Van yolunda mükemmel çalışmalar yapıldı. Türkiye’nin en çetin geçitlerinden biri olan Tatvan- Van arasındaki Kuzgunkıran’da üç kilometrelik tünel açılıyor. Öte yandan Ankara-Yozgat- Sivas yolunun neredeyse tamamı bölünmüş yol olarak tamamalandı. Sivas Malatya arasında Malatya bölgesi halen eski yol olarak duruyor.

Malatya- Darende yolu 120 kilomertredir ve bir kısmı dağlık bir yoldur. Bunun yaklaşık 50 kilometresi daha yapılmamıştır, yani üçte birinden daha fazlası. Yapılmamış olan bölgenin bir kısmı sarp dağlık bölgedir. Fakat epey kısmı normaldir.

AKP döneminde Türkiye’de çok iyi yol çalışması yapıldı ve bu çalışma devam ediyor. Bu çalışma belli bölgelerle sınırlı kalmadı Türkiye genelinde yapılıyor. Buna yukarıda kısmi oalrak değindim. Bu örnekler İstanbul’dan Ankara’ya olan çalışma ve diğer çalışmalarla arttırılabilir. Bu arada kara yolculuğuna biraz değinmek istiyorum. Ulaşımın daha çok kara yoluyla yapıldığı Türkiyede bölünmüş yol çok daha yıllar önce yapılmalıydı. 1000-2000 kilometrelik yollarda saatlerce araba kullanmak gerçekten zor iştir. Önünüze aksi bir kamyon konvoyu çıkarsa uzun yolda uzun süre konvoyu takip edip geçmek büyük sabır ister her zaman beceremeyebilirsiniz. Şeridini ihmal etmiş bir araçla daracık yolda aniden karşılşmanız sizi çok zor durumda bırakır. Nerdeyse hergün trafik kazası haberleri ve ölüm listeleri okunur, tek suçlu sürücü ilan edilir. Yıllarca bu yolları bu halde bırakanların hiç mi suçu yoktur. Devletin imkanları sadece son yedi sekiz yılda mı oluştu?
Bir kısmının dağlık bölge olması Malatya- Darende yolunun bu güne kadar bitmemiş olmasının nedeni olamaz. Çünkü bu yolun çalışmasından yıllar sonra başlayan süreçte bundan daha çetin ve daha uzun yollar yapıldı. Buna benzer başka örnekler var mı? Bilmiyorum. Sanırım bu dönemde bu derece hantal çalışma sadece Malatya bölgesinde vardır. Bu yol Malatya için çok önemlidir. Malatya’nın batıya açılan en işlek yoludur.

Sebebi ne söylenirse söylensin ta 1990’lı yıllarda başlayan bu çalışmanın, yol çalışmalarına bayağı önem verilen bu dönemde de bitmemiş olmasının izahı zordur. Bunda 1990’lı yıllardan beri gelmiş geçmiş Malatya’nın tüm siyasi temsilcilerinin, Malatya’nın içindeki ve dışındaki bürokratlaının sorumluluklarının ve ihmalkarlıklaının olduğunu düşünüyorum. Bu karnelerine bir not olarak düşmüştür. Fakat birinin bu notu "halk babaya" göstermesi lazımdır.

Son gelişinde başbakan Kayseri’den Malatya’ya kara yoluyla gelseydi durum aynen böyle mi devam ederdi? Eğer evet derseniz o zaman ister istemez insanın hatırına “Malatya kafeste kekliktir.” anlayışının olduğu geliyor.

Bu performansla Darende yolu değil ama çalışması daha uzun sürecek gibi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 448
Bu Ay : 4005
Toplam : 4005

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom