Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Şimdiden dağılıyorlar

Referandum nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, siyaset zemininin yeniden şekilleneceğini, özellikle değişiklik paketinin kabul edilmesinin muhalefet cephesinde sarsılmalara, depreme yol açacağını söylemiştik. Daha süreç devam ediyorken öncü sarsıntılar başladı. Böyle giderse şok sarsıntılar, asıl referandum sonrasında yaşanacak.

Başta CHP olmak üzere MHP ve BDP kendini bu depremin etkisinden kolay kurtaramayacak gözüküyor. Muhalefet partileri ‘Hayır’ cephesinde konuşlanmakla işlerini bir hayli zora soktular. Daha şimdiden büyük çatlaklıklar başladı. CHP’li Erdem’in ‘Evet’ oyu kullanacağını açıkça beyan etmesi partiden ihraç edilmekle sonuçlandı. Bu o partinin farklı düşünce ve tercihlere ne kadar tahammülsüz olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Ardından partinin kimi örgütlerinde yönetim kurulu üyeleri de aynı istikamette karar aldılar. Bu tutumları ile parti içinde barındırılamayacaklarını bildiklerinden istifa ettiler. Samimi solcuların, özellikle yakın geçmişte, zihni yapılarını 12 Eylül darbesi ile hesaplaşma üzerine kuran sosyal demokratların, aynı istikamette oy kullanacakları, hatta bu yönde çalıştıkları bilinmektedir. CHP’nin tatmin edici argümanlarla kendi tabanını bile gerektiği şekilde motive edemediği bilinmektedir.

MHP cenahını konuşmaya bile gerek yok. Özellikle 12 Eylül’ün gadrine uğramış, o süreçte zulüm görmüş çoğu milliyetçi-ülkücüler, parti üst yönetiminin tersine ‘Evet’ oyu kullanacaklarını gruplar halinde ifade ediyorlar. Olay birbirlerini hainlikle, ihanetle suçlamaya kadar vardı. Daha fazla demokrasi ve hukuk istemenin ihanetle ne ilgisi var anlamak zor. “İlla bir ihanet aranacaksa, başta Alparslan Türkeş olmak üzere milliyetçilerin çektikleri sıkıntıyı unutanların tavrında aranmalıdır” şeklindeki görüş, daha çok destek bulmakta ve desteğin artarak devam edeceği anlaşılmaktadır. En son Konya’nın Yunak ilçesinde belediye meclis üyelerinin istifası, tabandaki ayrışmayı ortaya koymaktadır. Şu an samimi ülkücüler, ciddi bir yol ayrımına geldiklerini düşünüyorlar. Parti üst yönetimi hangi sebep ve saiklerle hayır cephesinde yer almıştır. Davaya sırt dönme hatta ihanet ile yorumlanacak tarzda PKK ile aynı safta siyaset yapmayı gerektirecek sebepler kolay izah edilecek cinsten gözükmüyor. Önümüzdeki günlerde çatlak çok daha derinleşebilir. Hatta bu gidişle yeni kaymalar, kopmalar bile yaşanabilir. Eğer böyle olursa önümüzdeki genel seçimlerde MHP’nin barajın altında kalması sürpriz olmaz.

BDP’de aynı sıkıntıları yaşıyor, yaşayacak. Güneydoğu halkı ve sivil toplum örgütleri bu düzenlemeye hayır demez. Hayır için bir tek sebep varsa evet için bin sebep vardır. Belki de referandum bu partinin tasfiye sürecinin ciddi manada başlangıcı olacaktır. Yaşayıp göreceğiz. BDP’nin artık tehditle, namlu göstererek bir mesafe alamadığı, alamayacağı anlaşılacak. Şiddetin, korkutmanın bir enstruman olmadığını onlar da anlayacaklar. Ya adam gibi siyaset yapacaklar ya silinip gidecekler veya onların yerine daha akıllı uslu siyaset yapan bir ekip gelecek. Çünkü 13 Eylül’den sonra şiddete dayalı siyaset yapmanın zemin ve imkânı da ortadan kalkacak. Özgürlüklerin, demokrasinin karşısına dikilenlerin payına mahçupluklardan başka bir şey kalmayacak.

Bir de DP var. Cindoruk’un genelbaşkanı olduğu parti. Şu hazin tecelliye bakınız. DP, Türkiye’nin demokrasi mücadelesinde ilk önemli harekettir. Darbe ile iktidardan indirildi. Başta Menderes ve arkadaşları en aşağılık işkencelerden sonra idam edildiler. Şu işe bakınız ki, o partinin şimdiki genel başkanı açıktan açığa darbe anayasasını savunuyor. Üstelik ağır bir dil kullanarak. Ama içlerinde soylu insanlar da yok değil. İsmiyle müsemma olan eski genelbaşkan Süleyman Soylu, canhıraş bir şekilde memleket memleket dolaşarak ‘Evet’ kampanyası yürütüyor. Yani DP cephesi de blok blok çöküyor, çözülüyor. O cephede zaten bir şey yoktu demeyin. En azından sağda olup da bir yere ait olamayanların kafa karışıklığı, Soylu’nun çıkışıyla büyük ölçüde giderilecektir.

Sonuç itibariyle muhalefet cephesi şimdiden darmaduman olmuşlardır. ‘Hayırda hayır vardır’ diyorlar ya. Kendileri için hiç de hayırlı olacak gözükmüyor.

 Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 1035
Bu Ay : 4833
Toplam : 4833

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom