Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Başbakan çekilsin, terör durur

Karanlık güçler yine işbaşında. Amaçları Türkiye’nin demokratik açılımını sekteye uğratmak. Provokatif eylemlerle her türlü çirkinliği sahneye koymaktan çekinmiyorlar. En son Hatay’ın Dörtyol ilçesinde sahne aldılar. Dört polisimizi şehit ettiler. Ardından son derece tehlikeli bir oyunu uygulamaya koydular. Son anda amaçları engellendi. Bu olay iyi araştırılmalı, soruşturulmalıdır.

Perde arkasındaki gölgeler şekillenmeye başlıyor. Olayda Jitem’in parmağı olduğu söyleniyor. Ulaşılan ipuçlarıyla oluşan ilk izlenimin aynı elin sağcı- solcu, Türkçü- Kürtçü demeden amacı için herkesi kullandığıdır. Biz bu yapıyı artık çok iyi biliyoruz.

Türkiye ne zaman demokratikleşme yolunda ilerleme kaydetse, sabote etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Çünkü demokrasi, barış, kardeşlik onların düşmanı. İç barışını tesis etmiş Türkiye, onların amaçlarını gerçekleştirmeye elverişli zemini yok edecektir. O nedenle bu el her zaman terörü, şiddeti, darbeleri kışkırtmıştır.

Öfke saflarında kimlerin birlikte olduğu, aynı amaca hizmet ettikleri de artık bir bilmece değil. ‘Hayır’ bloğuna bakmak, Türkiye’nin açılımını kimlerin istemediğini ortaya çıkarmaya yeter. Bu süreç, bu açıdan da yararlı olacaktır. Dost gözüken düşmanlar deşifre olacaktır. Kimlerin terörle, terör örgütleri ile amaç birliği içinde oldukları anlaşılmıştır.

Türk halkının özgürlüğe ve daha çok demokrasiye evet demesine karşı, siyasal bir dil geliştiremediler. Saçmalıyorlar. Baştan beri, Mecliste komisyon çalışmaları aşamasında başlayıp, Genel Kurul toplantılarında devam eden engelleme faaliyetleri bir sonuç vermeyince, şimdi topluma şiddeti yayma ve yılgınlık oluşturma aşamasına geçtiler. Kimi siyasi partilerin bu olaylardan malzeme çıkarma istismarcılığını esefle, üzülerek izliyoruz. Bizi canımızdan bezdirip, olumsuzlukları Ak Parti hükümetine ve onun üzerinden açılıma dayandırmak istiyorlar. Oynanan çok çirkin, iğrenç bir oyundur. Bu oyuna gelmeyeceğiz. Onların amacına hizmet edecek hiç bir tutumu benimsemeyeceğiz. İnadına demokrasi, inadına hukuk diyeceğiz. Onlara gerçek şamarı sandıklarda vuracağız. Hevesleri kursaklarında kalacak. Oyunları tutmayacak. Başaramayacaklar.

Bu sürecin terörle sekteye uğratılmak istendiği bilinmeyen bir gerçek değildi. Hem istihbarat raporları hem de halkımızın derin sezişi olacakları az çok kestirmekteydi. Bu olaylar yine devam edecek. Akıllara ziyan eylemler bile yapabilirler. Çünkü onlar için her geçen gün çember daralmaktadır. Her geçen gün varlık sebeplerini, zeminlerini, beslenme kanallarını yitiriyorlar. Dörtyoldaki olaylar ne ilk, ne de son olacak. Bunu da biliyoruz. Provokasyonlar seçim gününe kadar, hatta seçim günü bile sürebilir. Dahası Türkiye kalkınma ve demokratikleşme iradesini sürdürdüğü müddetçe, menfur saldırı ve olaylar eksik olmayacaktır. Bütün bunlara hazırlıklı olmak gerekir. Gerekli birimlerin işi sıkı tutmaları gerektiğini söylemeye bile gerek yoktur.

Bu olayların durmasının en kestirme yolu, terörün isteklerine uygun bir siyaset gütmektir. İddia ediyorum, darbeci, baskıcı bir politika izleyin, terör ertesi gün durur. Niçin durur? Terörün lokal olarak yapmak istediğini, bütün yurt sathında devlet yapar da onun için. Açılımdan, bölgede etkin bir ülke olmaktan vazgeçin terör durur.

Geçenlerde, şu anda muhalefet partilerinden birinde siyaset yapan etkili bir politikacı ile konuşuyoruz. “Bizim dönemimizde sıfır terör vardı” dedi. O’na “PKK ve Ergenekon kendilerini fesih mi etmişlerdi de terör sıfırlanmıştı?” dediğimde sustu. Terör kendi amacına uygun bir zeminde ve güzergâhta siyaset yapıyorsanız niye size zorluk çıkarsın ki? Hatta size destek bile verebilir. Amaçların örtüştüğü yerde çatışma olmaz. Şu sıralar buna benzer bir birliktelik gözlemiyor muyuz? Başbakan “Terör bitecekse biz iktidarı bırakmaya hazırız” dedi. İşte ben söyleyeyim: Evet sayın Başbakan, iktidardan çekilmeniz halinde terör biter. Çok net söylüyorum. O zaman terörün sahne almasına gerek kalmayacak da ondan. Terör örgütlerine arka çıkmazsanız, çetelerin avukatlığını yapmazsanız, terör niçin bitsin ki?

Ya terörün isteklerine boyun bükeceğiz veya millet olarak ne istediğimizi bilerek terörü bitireceğiz. İkinci şıkkı seçiyoruz: Yani daha fazla demokrasiyi, daha fazla hukuku, daha fazla insan haklarını. Yani Evet’i seçiyoruz. Bu irade Ak Parti’yi de aşan, aşacak olan bir dalgadır.
Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 388
Bu Ay : 6368
Toplam : 6368

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom