Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Kendimiz ve çocuklarımız için

12 Eylül darbe anayasasının, 12 Eylül’de referanduma sunulması Allah’ın bir takdiri olmalıdır.
Türkiye, referandumla zalim tarihi ile yüzleşecek. Dahası karanlık bir dönemin hesabını soracak. Türkiye 12 Eylül’de millet olarak barış ve kardeşlik ekseninde kenetlenecek. Darbecilere karşı, millet düşmanlarına karşı bütünlenecek. Özüne, tarihine uygun bir kararlılık ortaya koyacak. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Bu tarihsel önemde açılımı, sağcısı, solcusu ile hep birlikte yapacağız. Farklı görüşlerde olmanın, millet bütünlüğümüzü bozmayan unsurlar olduğunu göstereceğiz. Yeni, özgür ufukları, biribirimizle dostça, kardeşce yaşama irademizi hep birlikte oluşturacağız.

Bir kere şu bilinmelidir: Hiç bir darbe ülkeye ve millete hayır getirmemiştir. Her darbe bizim hayrımızı istemeyen karanlık dış odaklar tarafından tertiplenmiştir. Yoksa hangi güç, hangi irade, hangi emir görüş farkı gözetmeksizin kendi milletine silah doğrultur. Ülkenin maddi-manevi değerlerini hallaç pamuğu gibi savurup atar? Ne için? Kimin çıkarı için?
Terör ile oluk oluk kanımızın akmasında, gecelerin evlerin basılıp insanların meçhul bir karanlığa götürülmesinde; hapishanelere, işkence odalarına tıkılmasında, akıl donduran işgenceler yapılmasında, sorgusuz sualsiz faili meçhul cinayetlere kurban götürülmesinde, bu milletin hangi ferdinin çıkarı olabilir? Hayır bu kanlı, karanlık oyunu oynayanlar bu millete dost olamazlar. Eğer bir iç düşman aranacaksa işte bunlar, son zamanlarda diğer başka versiyonları da plan aşamasında veya uygulanmaya tam koyulamadan deşifre olan darbe plancılarıdır. “Ezip geçme, tepeleme” operasyonlarıdır. Bu milleti ezip geçmek, tepelemek isteyenler, milletin hayrına hareket etmiş olabilirler mi? Gencecik insanların umutlarını söndüren, hayallerini yıkan, zindanlarda çürüten, daha bıyıkları bile terlememiş delikanlıları darağaçlarında idam eden zihniyet, bu milletin dostu olamaz. Bunlar ne halkçı, ne milliyetçi, ne islamcı, ne sosyalist, bunlar hiç bir şey olamazlar. Bunlar bu milletin yüz karalarıdır. İnsanımızın bunlara en ufak müsamahası yoktur, olmamalıdır.

Bunların yüzünden millet kan ağladı. Bir baştan bir başa bütün ülkede, her evde acı feryatlar, çığlıklar, matemler doldu taştı. Anneler yavrularının ölümcül hasretinden kavuşmasız ayrılıklarından sonra ömür boyu matem tutmayı, yaşama biçimine döndürdüler. Analar, babalar, sevgililer göz yaşı ile yaşar oldu. Hicran, hüzün insanımızın dert ortağı oldu. Bu millet çok çekti. Bu millete çok çektirdiler. Hiç bir mazeret, hiç bir gerekçe yapılan zulümleri hafifletmeye, unutturmaya, perdelemeye yetmez.

Yapılan zulümleri unutmadık, unutmayacağız. Bu kararlılığı millet olarak gösteriyoruz. İşte ben, kendi payıma sağcı değilim ama hiçbir solcunun düşüncesinden dolayı eziyet görmesine razı olamam. Ben solcu da değilim, hiçbir sağcının düşüncesinden, siyasi eğiliminden dolayı zulüm görmesini kabullenemem. Millet olarak, zulüm kimden gelirse gelsin karşı olmak gerektiğini artık çok iyi biliyoruz. Acılar, ıstıraplar bizi olgunlaştırdı. Kardeş olmaktan başka gerçekliğe tevessül etmememiz gerektiğini zor da olsa, zahmetli de olsa anladık.

Ama birileri hâlâ bizleri düşman kamplara ayırarak kendi hesaplarını yürüteceklerini sanıyor. Hâlâ birileri gencecik insanlarımızın kanı, körpe heyecanları üzerinden planlar yapmayı siyaset sanıyor. Kin ve öfke pazarlamaya çalışıyorlar. Artık onların malları bizim pazarımızda satılmayacak. O tezgâhlara gelmeyeceğiz. Onların mallar alıcı bulamayacak. Kendi kinleri ile, öfkeleri ile geberip gidecekler. Bu milleti birbirine düşürememenin can sıkıntısı onları yiyip bitirecek. İnadına kardeşlikten, inadına demokrasiden yana tavır ortaya koyacağız. Özgürlüğümüzü, hukukun üstünlüğünde insanca yaşamamızı engellemek isteyen soytarılara, bir daha doğrulamayacakları şekilde unutulmaz bir ders vereceğiz. Soytarılar şurada burada, özgürlüğe, hukuka, demokrasiye ‘Hayır’ dememiz için olmadık şaklabanlığı yapıyorlar. Bizden, utanmadan zulme, darbelere destek vermemizi istiyorlar. Rüyamda görseydim inanmazdım. 12 Eylül, bu ciddiyetsiz figüranların müthiş cezalandırılacakları bir tarih olacaktır aynı zamanda. Israrla “Evet” Bu bir hayati görevdir. Bu bir hayati sorumluluktur. Elbette kendimiz, kendimize olan saygımız, onurumuz ve daha çok çocuklarımız için bunu yapacağız.

Yazarın izniye habertaraf'tan alınmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 171
Bu Ay : 171
Toplam : 171

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom