Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

12 Eylül ve Türkiye'nin yeni dinamikleri

Türkiye her alanda kendini yeniliyor.

Yenilenmeye siyaset ve kurumlar da kayıtsız kalamazdı.

Yenilenmeyi gerektiren asıl sebep, soğuk savaş döneminin sona ermesidir. İlaveten Türk insanının hak ve özgürlükler bağlamında daha cesur taleplerde bulunması, bu yönde artan duyarlık, yenilenmeye hız kazandırmıştır. Aynı hız gecikmeli de olsa siyaseti şekillendirmeye başladı. Toplumun içtenlikle ve cesurca değişme arzusu, bu istikamette devleti de değiştirecek, dönüştürecektir. Bundan böyle daha fazla demokrasi talebini, hiç bir karşı hamle engelleyemez. Ve bundan böyle, artık eski tarz ve dille siyaset yapmanın da imkânı kalmayacaktır. Referandum yeni Türkiye’nin dayanacağı anlayışı belirlemesi açısından önemlidir. Bu anlamda 12 Eylül, başlayacak yeni aşamanın dönüm noktası olacaktır. 12 Eylül’de çıta biraz daha yükselecektir.

Soğuk savaş yılları Türkiye’yi içe kapattı. İçe kapalı devlet yönetiminin çok ağır bedellerini ödedik. Güvenlik esaslı savunma pisikolojisi temelinde şekillenen siyaset veya siyasetsizlik, bizi her alanda geri bıraktı. Sanattan, düşünceye, ekonomiye kadar hiçbir alanda istenen açılımı yapamadık. Korkular, korkutmalar üzerine toplum kamplara ayrıldı. Sağcı, solcu gibi bölünmeler asla bizim tarihsel, kültürel gerçekliğimize uymuyordu. Yedisinden yetmişine herkes bir kör gidişin kurbanı oldu. Bir çeşit akıl tutyulması yaşandı. Devlet halkına yabancılaştı. Kanlı, kirli bir siyaset uygulandı.Şartlanmalar herkesi köreltti. İnatlaşma sadece siyasetin değil, var oluşun iğrenç temel dinamiği oldu. İnsanlar inatlaşmanın tayin ettiği bir benlik, inatlaşmanın tayin ettiği bir kimlikle var oldular. Ne devlet, ne toplum bir çözüm üretebildi. Veya üretilmek istenmedi. Partiler vepartililer başkalarını telin ederek kendilerini ifade ettiler. Lafını çokça etmelerine rağmen sol ve sosyal demokrat kesimden özgürlüğü artırıcı bir girişim gelmedi. Onların karşısında olan Adalet Partisi kanadı,laf cambazlıklarıyla halkı hep oyalama yolunu seçti.

Her şeye rağmen daha fazla demokrasi talepleri, DP ile başlayıp, ANAP iktidarında süren dönemde ara ara tazyikle ifade edildi. Ne ki, tam da bu aralıklarda devreye giren meçhul, karanlık bir el; her defasında düğmeye basarak bu talepleri akamete uğrattı. Faili meçhullerden, teröre, darbelere kadar birçok acımasız, iğrenç yöntemlerle halk sindirilmek istendi.

Genel grafiğe baktığımız zaman, bu toplum, başlangıcından günümüze kadar,temel tercihini kesinlikle darbelere karşı ve demokrasiden yana ortaya koymuştur. 12 Eylül’de aynı tercihi daha tartışmasız bir yoğunlukta ortaya koyacaktır.

12 Eylül’de ortaya çıkan tablo, sadece Türkiye’nin yeni siyaset ve düşünce düzlemini oluşturmayacak, buna bağlı olarak siyasetin yeniden şekillenmesini zorlayacaktır. Halkın temel tercihlerinin, beklentilerinin belli olması bir veri tabanı, değerler kodu oluşturacaktır. Bu ne demektir? Artık bundan böyle soğuk savaş dönemi çekişmeleri ile siyaset yapılamayacak demektir. Eski alışkanlıkları bırakamayanlar siyaset yapamayacak demektir. Kim hangi parti olursa olsun daha fazla demokrasi ve insan hakları temelinde siyaset yapmak zorunda kalacaklar demektir. Aslına bakarsanız ‘hayır’ cephesi, altlarındaki zemin kaydığı için bu anlaşılmaz tavırları ortaya koyuyorlar. Bunu yaparlarken “Biz darbelerden yanayız. Demokrasiye, halkın mutluluğuna karşıyız” demiyorlar, diyemiyorlar elbette. Onlar da demokrasiye, halka sığınıyorlar. Demokrasiden, halktan yana oldukları için darbe anayasasının değişmesini istemiyorlarmış. Bu bile yeni zeminin ve o zeminde oluşacak siyasetin hangi güzergâhta şekilleneceğinin ipuçlarını veriyor.

 Yazarın izniye habertaraf'tan alınmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 633
Bu Ay : 1151
Toplam : 1151

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom