Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Baraj Yolculuğu

Yıllar önce Karakaya baraj gölü üzerinde trajik bir kazaya şahit olundu. Sanırım hala cesetlerine ulaşılamayan mevtalar var. O günü yöre insanının unutması mümkün değil ve her baraj kenarına gittiklerinde suların içinden bir karaltı arıyorlardır.

Olayı bu şekilde anlatmak doğru mu diyen çıkabilir. Abarttığımı sanmıyorum. Ortada unutulmaması gereken bir durum var.

Geçenlerde ailemle birlikte, köyümüze doğru bir yolculuk için feribot iskelesine gittik ve sıramızı bekledik. Feribotlardan biri kalktı, sıradaki iskeleye yanaştı, bizde ona geçtik. Feribotun su üzerinde bıraktığı izleri seyrederek yol alırken, yolculardan “bu feribotta neden can simidi yok” itirazı geldi. Dikkat ettim, bir tane bile can simidi yoktu. Daha önce kalkıp giden feribotta can simitleri görmüştüm ama bizim bindiğimiz feribotta bu noktada bir emniyet tedbiri alınmamıştı.
Demek ki ders alınmamıştı. Demek ki ders almak için yeterince tefekküre dalan olmamıştı. Dahası belki de yıllardır “neden can simidi yok” itirazı yükselmemişti; itiraz eden olmayınca da feribot sahipleri “nasılsa isteyen yok” diyerek işi geçiştiriyorlardı.

Araçlar “otopark hassasiyetiyle” feribota doldurulurken, yukardan izliyordum. Bir araç daha doldurmanın hesapları yapılıyordu. Lakin kimse feribotun can güvenliği için hesap yapmıyordu. “Ne biliyorsun, belki her şey hesaplanmıştır” diyen çıkabilir. Ben güvenlik önlemi hissetmedim onu söylüyorum.

İnsanın kendi işini denetlemesi en iyisi ama dışarıdan denetlenme olmayınca aksatılıyor.
Önce insan mı para mı; mesele bu!

Bu bir eğitim meselesi ama yatırımı yapan insan bu hususlarda eğitim alıyor mu, sanmıyorum; param var, kendime uygun bir iş oluşturmam lazım deniyor ve başlanıyor. Sonuçta değişik alanlarda insanı üzen hadiseler yaşanıyor.

Ben bunları düşünürken, bir başka ses duyuldu; neyse ki yakında bu ihmallerden kurtulacağız diyordu. Hayırdır dedim; “demiryolu köprüsünün üzerinden kara yolu geçiriliyor, ödenek çıktı başlayacaklar” dedi. Vatandaş tam olarak inanmış durumda ve demiryolu köprüsü iki taşımacılığa birden sahip olacak. Tabi orada da gerekli emniyet tedbirlerinin alınması, güvenli bir taşımacılığın hesaplarının yapılması gerekir.

Baskil’in köylerinden yıllardır meşakkatli feribot yolculuğu ile Malatya’ya gelenler, karayolu geçişi için köprü tamamlanırsa rahat bir nefes alacak. Bununla birlikte alternatif bir taşımacılık sistemi olarak feribotların varlığı sürecektir. Böyle olunca su üzerindeki taşımacılığın bir parçası olan feribotlara yönelik kontrollerin aksamaması gerekir.

Yapılacak denetlemeler öncelikle feribot sahiplerinin yarınları için önemlidir. Sonra genel anlamda insan hayatı için önem arz eder. İhmale getirilmemelidir.

Bunları söylerken, feribotları kim kontrol eder, güvenlik noksanlarını kim sayar, dökümünü çıkarır onu bilemem. Ben yalnızca gerekli denetlemeler yapılıyor mu yapılmıyor mu, onu merak ediyorum.

Bu yazdıklarım hemen; feribotlarda hiçbir güvenlik önlemi yok, anlamına gelmemeli. En azından ben can simitlerinin olmadığını gördüm ve bunu hatırlatıyorum. Yapılacak denetlemeler, başka eksiklerin olup olmadığını ortaya koyacaktır. Ortaya çıkan eksikleri gidermesi için feribot sahiplerine gerekli uyarılar ulaşacaktır. Uyarılar karşısında feribot sahipleri iki şey yapabilir; uyarılara kulak vermek veya hatırlı dostlar araya sokarak işi çözümlemeye çalışmak!

İkinci şık sıkıntılı, vicdan rahatlatmayacak, insanlık hassasiyetlerini göz ardı edecek bir şık olur. Bu da insan olarak bize yakışmaz. Bizim bütün yatırımlarımızın ekseninde can güvenliği olmalıdır. Ve bizi uyaran olursa, teşekkür edip, uyarılara kulak vermek bizi yüceltir.

Türkiye uzun yıllardır, kendi çocuklarını yiye yiye tecrübe sahibi oldu, artık bu yol terk edilmeli.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 563
Bu Ay : 7709
Toplam : 7709

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom