Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Bu süreç de kazanımla sonuçlanacak

Nihayet anayasa Mahkemesi kararını verdi. Yine şekil yönünden inceleme yapması gereken Mahkeme esasa girerek malum iki maddeyi budadı. Bizce yine yetkisini aştı. Yine anayasa ihlali yapıldı. Artık anlaşıldı ki mahkeme yasa ihlalini, yetki gaspını huya dönüştürdü. Karar hemen kimseyi memnun etmedi. Verilen kararın sorunlu olduğu bundan bile belli.

Referanduma gidilecek. Paket kimi rötuşları ile halkoyuna sunulacak. Görülen o ki, demokratik, hukuki tepkiler de etkili oldu. Etki, Haşim Kılıç’ın açıklamalarından belli oluyordu zaten. Her şeye rağmen sandıktan büyük oranda ‘Evet’ çıkacak diye bekliyorum. Bu haliyle bile kimi demokratik kazanımlar elde edilecektir. Yine görülen o ki, artık statüko dayanamamakta, direnememektedir. Paketi tümden reddetmeyi yani referandumu iptal etmeyi göze alamamışlardır. Mehter takımı yürüyüşü ile de olsa, gelişmeler demokratikleşme yolunda ilerleme sayılmalıdır.

Artık köklü bir anayasa değişikliği şart olmuştur. Referandumdan çıkacak güçlü bir evet oyu toplumun şiddetle ve ısrarla demokratik açılımı önemsediğini ortaya koyacaktır. Bu iradenin, kararlılığın ortaya çıkması için çaba göstermek gerekir. Anayasa Mahkemesi ve yüksek yargı, kısmen de olsa değişecektir.

Seçim şeklinin nasıl olacağının esasla ve Anayasa’nın değişmez ilkeleri ile nasıl bir ilişkisi olduğu sorusu gülünç bir nostalji olarak kalacaktır. Yakın gelecekte “Ne günler yaşadık” diye söze girenler, Anayasa mahkemesinin tutarsız, haksız kararlarını konuşacaklar. Hepimiz konuşacağız. “Bir zamanlar böyle bir Anayasa Mahkemesi vardı” diyeceğiz. Türk demokrasi ve hukuk tarihi, bütün bu olanları nasıl yazacak? O zamanlara kalanlarımız, -ki çoğumuz bunu görecek- statükonun akıl almaz, saçma engellemelerini anlatıp duracak.

Şimdilik bir orta yol bulunmuş gözüküyor. Ama toz duman gitmiş, ortalık durulmuş değildir. Bir süre durulacağa da benzemiyor. Bu süreç içinde ve sonrasıonda, başta siyasi hayat olmak üzere kimi alanlarda savruluşlar olabilir. Başta CHP olmak üzere kimi partileri bu toz duman içinde zor günler bekliyor. Referandumdan çıkacak sonuç iktidarı değil, muhalefetin hesaplarını bozacak. Hatta bu süreçte iktidar güçlenerek bile çıkabilir. Alınacak sonuç muhtemelen CHP, MHP ve BDP’nin kaybına yorumlanacak. O partilerde kaynamalar olacak. Bu hesaba göre, daha şimdiden, Baykal ve ekibi vaziyet almaya başladı bile. Ardından Mustafa Sarıgül tekrar atak yapabilir.
Bütün bunları yaşayıp göreceğiz.

Ama asıl önemli olan, milletin bu imkânı son derece iyi kullanarak, daha fazla demokrasi ve hukuk talebine dönüştüreceğidir. Bunun sonrası ise elbette yeni bir anayasadır. Türk siyasetinin bundan sonraki ana ekseni, yeni ve demokratik bir anayasa talebi etrafında şekillenecektir diye düşünüyorum. Belki biraz zaman alacak ama millete karşı baskı kuran odaklar eninde sonunda pes edeceklerdir.

 Yazarın izniyle habertaraf'tan alınmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 9
Bu Ay : 1538
Toplam : 1538

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom