Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Türkiye'nin başardığı, muhalefetin anlayamadığı

“Asıl iyileşme bundan sonra olacak. Türkiye adeta bir patlama yapacak. Bundan sonraki yıllarda Türkiye, ekonomik ilerleme başta olmak üzere tam anlamıyla bir sıçrama yapacak. Bütün dünya bir Türk Mucizesi’nden bahsedecek göreceksiniz. Bunları kimi verilere ve güçlü analizlere dayanarak söylüyorum. Bir şartla: Açılımın önünü tıkamayacağız. Açılım bize sadece daha fazla kardeşlik ve demokrasi sağlamayacak. Buna ilaveten görülmemiş bir ekonomik iyileşme yaşanacak”
“Türkiye açılım yapıyor” başlıklı yazımız, büyüme rakamları açıklanmadan yayınlanmıştı. TÜİK rakamları açıklandı: Türkiye bu yılın ilk çeyreğinde % 11.7 ile dünyada Çin’den sonra ikinci sırada büyüyen ülke oldu. İkinci çeyrekte % 7-8 civarında bir büyüme tahmin ediliyor. Gözden kaçırılmaması gereken bir gösterge de özel sektör yatırımlarının ¼ oranında artış kaydetmesidir. Euro bölgesinin ortalama büyüme hızı % 1 bile değil: % 0.5. Kim ne derse desin muhteşem bir tablo ile karşı karşıyayız. Yukarıdaki öngörüde ısrarlıyım.

Bu bağlamda bazı verileri bir nebze geçmişi de hatırlatarak mukayese etmek istiyorum:
GSYH 750 milyar dolardır. TL cinsinden söylersek 1 trilyon.
Kişi başına milli geliri 2800 dolarla, büyüklükte dünyanın 26. ekonomisi olan Türkiye, bugün 10.500 dolar seviyesini aşarak 17. büyük ekonomisi olmuştur. Enflasyon- faiz-döviz şeytan üçgeni bozulmuştur. 2002 yılında 26.8 milyar dolar olan Merkez Bankası döviz rezervi 70 Milyar dolar seviyesindedir. Bu iyileşmeler 2001 krizinin bıraktığı ağır yaralar tedavi edilerek sağlanmıştır. Düşünün ki, her yıl ortalama 53 milyar dolar borç ve faize para ödenmiştir. (Bu rakam 2009 devlet yatırım bütçesinin 3.5 katıdır. Bu meblağın yatırıma ayrıldığını bir düşünün) Önceki hükümetlerin yol açtığı sosyal güvenlik açıklarına 2009’da hazineden 46 milyar TL para ödendi. (2009 yatırım bütçesinin üç katı. Bu paraların da yatırıma ayrıldığını bir düşünün. Kılıçdaroğlu’nun kulakları çınlasın) 20 Şubat 2001’de 9 banka Merkez Bankasından 4 milyar dolar hortumlayıp, ülkede kriz oluşturdular. Sadece bir günde 1 katrilyon 635 milyar para aşırdılar. Bunların içinde yabancı bankalar da vardı.

24 bankayı batırdılar. 53 milyar doları devlete ödettiler. Devlet borç batağına battı. Gecelik borçlanma faizi % 7000’leri buldu. Bu oran şu sıralar % 15 seviyelerindedir. Bu süreçte devlet borcu 42 milyar dolardan 130 milyar dolara yükseldi. Şimdi de kalkmış bol keseden savurarak milliyetçilik veya ulusalcılık yapıyorlar!

2002’de vergi gelirinin % 86’sı faize giderken, 2008’lerden itibaren bu oran % 30’lara indi. 2002’de ihracatımız sadece 36 milyar dolar kadardı. Bu oran 2009 sonu itibariyle 132 milyar doları bulmuştur. 2002’de bankalarca takip edilen borçlu oranı % 21.3 iken, şu aralar % 3.8’e gerilmiştir. 2002’ye kadarki 20 yıl içinde toplam 8 milyar dolarlık özelleştirme yapıldı. Son 8 yıl içinde yapılan özelleştirme 28 milyar doları aşmıştır.

Malum milliyetçi ve halkçı kadrolar, ekonomik değer üretme adına bir şey yapamadılar. Her sıkıştıklarında para bastılar. Paramıza her defasında bir sıfır ilave ederek paranın alım gücünü sıfırladılar. Daha da olmayınca akla hayale gelmeyen vergiler saldılar. Olmadı Key ve nema kesintilerini amaçları dışında kullandılar. Devlet memuruna maaş veremez duruma geldi. Bütün bu hasarlar olabildiğince onarıldı, onarılıyor. 13.5 katrilyon tutarında nema ödendi. Yalan mı? 4.3 katrilyonluk Key ödemelerinin bir kısmı ödenmiş kalan az kısmı ödenmek üzeredir.
Esanaf için ne yapıldı, ne yapılıyor?

% 47 net, masraf ve kesintilerle % 90’ları aşan esnaf kredisi oranı hem meblağ olarak artmış hem de faiz ortalaması % 8 seviyesine inmiştir.
Esnafa sıfır faizli cansuyu kredisi verilmesi uygulaması başlatılmıştır. Sağlık, eğitim, gıda gibi bazı sektörlerde KDV, ÖTV, harç ve fon indirimleri yapıldı.

2002 yılında esnafa sadece 152 milyon TL kredi kaynağı ayrılmıştı. Ak Parti yönetiminde bu kaynak 23 kat artarak 3.8 milyar TL’ye ulaştı. Şimdi de kalkmış esnaftan yana olduklarını, key ödemelerinin geciktiğini filan söylüyorlar. İnsan biraz hicap duyar. Başka ne mi oldu? Türkiye’yi IMF’ye mahkum ve muhtaç etmişlerdi. Borçlandıkça borçlandılar. Tam 28 milyar dolar IMF’den kredi alınmıştı! Bunlar vatanı, milleti çok seviyorlar, milli ekonomiden yanalar ya onun için olmalı! Ekonominin IMF’siz de düzeleceği, üstelik çok iyi bir noktaya geleceği görüldü.

Türkiye, güçlü demokrasi, güçlü ekonomisi ile güven verdiği sürece yakında çok büyük cazibe merkezi olacak. Bu gerçeği öngörmek için kâhin olmaya gerek yok. Yakın gelecekte yaklaşık 1 trilyon dolara varan bölge sermayesinin (isterseniz İslam sermayesi deyiniz) ülkemize aktığını göreceksiniz. Başta CHP olmak üzere, ekonomiyi çok bildikleri her hallerinden belli olan kimi odakların, bu sermayeye karşı olma provaları yaptıklarını görüyoruz. Göreceksiniz bu para akışını engellemek için ne kılıflar, ne yalanlar bulacaklar. Halbu ki, bu sermayenin somut ekonomik değere dönüşmesi sadece ekonomiye müthiş bir sıçrama getirmeyecek, Türkiye’nin doğal etki alanındaki ülkelerle organik bütünleşmesini kuvvetlendirecek.

Bir iki de başka rakamlar vereyim:
Köy-des projesi ile Cumhuriyet tarihinin en büyük kırsal kalkınma hamlesi başlatıldı. Proje için 5.2 milyar TL ödenek ayrıldı. 6. 850 km. tefsiye, 55.258 stabilize, 70.595 km asfalt ve 1.358 km beton yol yapıldı. 31.128 köy ve mezra suya kavuşturuldu. Bel-des için 663.500.000 TL ödeme yapıldı. 2.614 km stabilize, 2.858 km asfalt ve 302 km beton yol yapıldı. Muhalefet liderleri bu rakamların ne demek olduğunu anlayabiliyorlar mıdır? Dimağlarında, dünyalarında böyle bir program var mıdır? Seçim propagandası için olsun o yollardan mutlaka geçiyorlardır veya geçeceklerdir. O zaman ne demek istediğimizi iyi anlarlar. Gidecekler ve o yolların iyi olmadığını, kendilerinin daha iyi yol yapacaklarını anlatacaklar biliyorum.

2003’e kadar bütün bir Cumhuriyet tarihi boyunca ülkede ancak 6 bin 101 km. yol yapılmıştır. Bölünmüş yol hamlesi ile yapılan yol uzunluğunun 2010 yılın sonunda 17. 474 km’ye ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu uzunluğun 12 bin km’si yapılıp hizmete sokulmuştur. Bu uzunluğun 2012 için 22.500 km’ye ulaşacağı düşünülüyor. Ülkenin her yanına hızlı tren projeleri uygulanmaktadır. Ankara -İstanbul arasının Eskişehir’e kadarki etabı tamamlandı. Yakında bitecek proje ile İstanbul- Ankara arası 3 ssate düşecektir. Ankara- Konya arası 75 dakikaya inecektir. Ankara-Afyon-İzmir güzergâhı şu an yapılmaya başlamıştır. Ankara-Sivas arasında aynı proje uygulanacaktır. 2002’de 66 uçakla zarar eden THY şu anda 300 uçaklı filosu ile kâr etmektedir. Türkiye uçuyor!

Sizi fazla sıkmayayım. Gerek görürsek, her alanda çok daha ayrıntılı rakamları paylaşacağız.
IMF Başkanı Strauss Kahn “ Türkiye krizi başından beri iyi yönetti. Türkiye ekonomisi artık sağlam. Türkiye zaman içerisinde dünyanın en önemli ekonomilerinden biri olacak” dedi. Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Le Houcrou’nun “Türkiye ekonomisi güçlü şekilde ilerlemeye geçmiştir” tespiti kendileri açısındanm sadece bilinen bir durumu ifade ediyor. Ama bu sözler, ufkumuzu ve gerçekliğimizi ifade etmek için yeterli olmaz. Hem onlar bizim ölçümüz de aynamız da değil. Türkiye kendine güvenerek müthiş şeyler başlattı, başardı.

Türkiye’nin başarısını muhalefet niçin görmez, anlamaz?
Akıl sır erdiren var mı?

yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 345
Bu Ay : 863
Toplam : 863

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom