Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

İnsanlığın son kalesi ve kötülükte yarışanlar

Durup arada nerelerden nasıl geldiğimizin nereye nasıl gideceğimizin değerlendirmesini yapmak zorunludur. Ayrıntılar kadar, genel çerçeveyi gözden uzak tutmamak da önemlidir.

Tarihin ve coğrafyanın bize bahşettiği çok ayrıcalıklı bir yerde bulunmaktadır. Bu coğrafyada var olmak bize avantajlar sağladığı ölçüde sorumluluk da yüklüyor. Dikkat ediniz, üç kıtanın tam orta yerinde ve üç kıtayı birbirine bağlayan tek ülke Türkiye’dir. Bu ülke tarihin ilk dönemlerinden beri tüm uygarlıkların ilgi odağı oldu. Dünyaya egemen olmak isteyen güçler, artan yoğunlukta benzer ilgileri şimdi de sürdürüyorlar.

Osmanlının tasfiyesinin ardından birinci ve ikinci büyük savaştan sonra Türkiye kendi haline bırakılmadı. Aradığımız kendi yolumuzu bulma fırsatını bir türlü yakalayamadık. Türkiye’nin kendi gerçekliğinden ayrı düşürülmesi, emperyalist ülkelerin programı gereği idi. Yakın zamana kadar ne kendi siyaset tarzımızı, ne yolumuzu, ne siyaset dilimizi ne kendi eksenimizi belirleyebildik.

Yeni bir evreye giren dünya sistemi bize kendi iddiamızla var olma imkânı ve fırsatı sağlamaktadır. Yeni dönemin siyasi unsurları değişmektedir. Değişmek zorundadır. Türkiye, merkezinde kendisinin olduğu değişimi geç de olsa gördü. Değişim irademiz, dünyanın döngüsüne etki eden eksenin de değişimini belirleyecek niteliktedir. Tekrar eksen tartışmasına girecek değilim. Ancak şu iki cümleyi söylemeden geçemezdim: Başkalarının oluşturduğu konsept ve programlar içinde bir adım ileri gidemediğimiz anlaşıldı. Şimdi jeopolitik gerçekliğimizin tarihsel birikimimize uygun harekete geçirilerek, aktif politikalar üretilmesinden rahatsız olanlar, artık bizim üzerimizden borularını öttüremeyeceklerini anlayanlardır. Onlar sürekli bizim zararımıza, kendilerinin yararına olacak hesaplar yaptılar.

Asırlık uykusundan uyanan Türkiye, içeriden ve dışarıdan kendini bağlayan zincirlerini kırmaktadır. Türkiye uyanmıştır. Her kesimde müthiş bir bilinçlenme vardır. Hâlâ başkalarının özellikle de İsrail’in, siyonistlerin borusunu çalan medyanın estirdikleri suni havaya kapılmayın. Onların ümit kırmak, hayalleri söndürmek, güvensizlik telkin etmek gibi görevleri var. Görevlerine uygun yayın yapıyor, siyaset üretiyorlar. Beri yandan dipten dibe, alttan alta kuvvetli akıntılar, dalgalar olmaktadır. Bu derin akıntılar somut göstergeler olarak zaten ortadadır. Ekonomi fena gitmiyor. Önümüzdeki aylardan başlamak üzere tüm göstergelerin çok daha iyi olacağını herkes görecek. Bölgede etkimiz ve saygınlığımız artmaktadır. Bütün maddi, manevi iyileşmeler, birbirini destekleyen bütüne dönüştüğü zaman anlamlı oluyor.

Türkiye’nin kararlı sıçramalarını, etkisini görevli medyanın dışarıdaki asıl temsilcileri de görüyor. Ama bizimkiler hâlâ göremiyorlar. Görmemeye yeminli gibiler. Geçenlerde Moskova’da yayınlanan Russkiy Newsweek'in siyasi yorumcusu Mihail Zıgar, Türkiye'nin yeni bir güç olarak uluslararası sahneye çıktığını yazdı. Köşesini Türkiye ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ayıran Zıgar "Dünyada yeni bir süper güç ve yeni bir lider ortaya çıktı. Bu güç Türkiye, yeni lider ise Başbakan Recep Erdoğan'dır. Şimdi Erdoğan ABD Başkanı Barack Obama'dan sonra dünyanın ikinci nüfuzlu siyasetçisi." dedi. Yine 20 Haziran Pazar günü Frankfurter Rundschau’da “Erdoğan de Gaulles’ün İzinde” başlıklı bir analiz yayınlandı. Makale şu an İsrail dış politika Kurumu’nun başkanı ve İsrail’in Almanya elçisi Avi Primor’a ait. “Tüm dünyada Recep Tayyip Erdoğan’ın ne istediği ve Türkiye’yi acaba nereye götüreceği endişeyle merak ediliyor. Bu Erdoğan’ın Müslüman olması ve Müslüman komşularıyla gittikçe ittifak oluşturması sayesinde oluyor.” demektedir Primor.

Yazıdan iki cümle daha iktibas etmek istiyorum: “Komşularıyla – eski Sovyetler Birliği’nin Müslüman Cumhuriyetleriyle, Irak, ama aynı zamanda Suriye ve en önemlisi İran’la – birçok konuda ilişkilerini epey ilerlettiler. Bunlara rağmen içinde bulunan ve hatta ideolojik boyutlarda olan batılı demokrasiye bağlılığını hiçbir zaman sorgulamadı. ABD’nin bir kölesi değil, onunla eşit bir ortak olmak istiyordu.” “Erdoğan ve Türkiye’si de batılı dünyaya ve Nato’ya bağlı kalıyorlar. Komşularına olan ilişkiler – iki taraflı hedefleri hariç – Türkiye’ye gittikçe bağımsızlık ve bununla beraber batıyla olan ilişkilerinde daha büyük ağırlık kazandırıyor.”

İşte görüyorsunuz. Türkiye’nin nereden nereye gittiğini başkaları görüyor, anlıyor ve bunun ne demek olduğunu biliyorlar. Ama içeride bazıları, kendilerini zamanın dışına iten müthiş ideolojik saplantılarla anlaşılmaz sağırlıklarını ve körlüklerini sürdürüyor.

Türkiye’nin tarihe ve dünyaya muhteşem dönüşü ile beraber hem içeride hem dışarıda sadece bir şeyler olmuyor. Müthiş şeyler oluyor. Devletlerarası oyunun kuralı olarak dışarıdan birilerinin bizi engellemeye çalışmasını hadi anlayışla karşılayalım. Hele terörü, suikastı, işgal ve katliamı yaşama biçimine, politik enstrumana dönüştürmüş İsrail’in, her türlü düşmanca tavrını, kendi ruh hallerine bağlayarak düşünelim. İyi de içeride bizimle aynı toprağa basan, aynı dili konuşan insanlar niçin herkesin gördüğü bu gerçekliği, Türkiye gerçekliğini görmeye yanaşmazlar? İşte bunu anlamak zor. Akla o sevimsiz düşünce geliyor. Demek ki diyor insan, içeride suret-i haktan gözüken bu odakların dış bağlantıları var ve Türkiye’nin iyiliğini istemiyorlar.

Gerçekler çoğu zaman çok keskin, katı, yalın ve dümdüzdür. Evet içimizde bizden çok başkalarının hesabına çalışan insanlar da var. İnce bir dikkatle zaten bu bağlantılar belli olmaktadır.
-Terörü İsrail destekliyor mu?
-Evet.
-PKK ile Ergenekon’un bağlantısı var mı?
-Hem de göbekten.
-Ergenekon’un siyasi avukatları var mı?
-CHP Ergenekon’un avukatıdır.
-Terörün sonuçları siyasi malzeme olarak kullanılıyor mu?
-Bir yanda BDP diğer yanda MHP bu kulvarda yarış halindeler.

Bütün bunlar olurken Balyoz tutukluları, kimi Ergenekon sanıkları, hukuk dinlemeden peş peşe bırakılıyorlar. Başka? Yargıda akıl almaz skandal gelişmeler oluyor. Başka? Diğer taraftan CHP üzerinde operasyon yapılıyor. Akıllarınca siyasal, toplumsal mühendisliklerle önümüzdeki zamanda bir CHP, MHP koalisyonuyla hükümet kuracaklar. Şimdiden olağanüstü hal ilan ederek, memleketin etrafına duvarlar örerek ülkeyi idare edeceklerinin işaretini verdiler. Kılıçdaroğlu’nun ne dediği, toplumsal mesajının ne olduğu hâlâ belli değil. Demirel tarzı bol keseden sallamalarına bakılırsa bir halk iktidarı kuracaklar. Kim, bunlar mı halk iktidarı kuracaklar demeyin. Ben demiyorum onlar öyle söylüyor. Merkez Yürütme Kurullarında Ergenekon kitapçığı dağıtanlar mı, halkın değer yargıları ile alay edenler mi diye sormayın. Öyle söylüyorlar. Bu yönde ilk girişimi halka giden yasayı engellemekle yapıyorlar. Kimler mi yapıyor? Şimdi muhalefette olan mustakbel koalisyon partileri. Bu yasanın halka gitmesini bütün güçleri ile engellemeye çalışıyor. Bütün bunları halkçı oldukları için yapıyorlar. CHP, MHP, BDP ve elbette Ergenekon ve PKK. Anlayacağınız müthiş bir toplum mühendisliği devreye sokulmuş durumda. Eğer Anayasa Mahkemesi yasayı içerikten inceler, halka gitmeyi engeller veya yaralarsa, o zaman planları harfiyen işlemiş olacak. İşte o zaman İsrail de PKK’da ve onlarla beraber ittifakın diğer unsurları da keyiflerinden dört köşe olacaklar.

Peki keyifleri ne zamana kadar sürecek? Millet içerden ve dışardan kendisine indirilen darbelere seyirci mi kalacak sanıyorsunuz? Türkiye’yi sıkıntıya sokarak keyf yapma hazzını onlara yaşatmayacağız. Göreceksiniz yaşatmayacağız.

Yüzyıllık acı ve ıstıraptan sonra elde ettiğimiz tarihi fırsat heba edilmemelidir. Türkiye insanlığın son kalelerinden biridir. Bu kale kötülükte yarışanlara karşı, sonuna kadar savunulmalıdır.

Yazarın izni ile HaBertaraf'tan alınmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 955
Bu Ay : 1578
Toplam : 1578

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom