Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Verilecek kararın hükmü yoktur

İçeride ve dışarıda Türkiye’yi doğrudan ilgilendiren olaylar cereyan ediyor. Bunların hiç biri diğeri ile irtibatsız değil. Bana sorarsanız şu anda en önemli mesele Anayasa Mahkemesine haksız olarak verilen ve mahkemenin yetkisini aşarak kabul ettiği davadır. Türkiye zincirlerini koparmak isterken birileri bize çelme takmak istiyor. Üstelik bunu yüksek yargıyı kullanarak yapmak istiyor.

Geçmişine ve örgütlenme biçimine bakıldığında yüksek yargıdan ve Anayasa Mahkemesinden yana içiniz rahat olamıyor. İç rahatlığı ile Türk adaletine güveniyoruz diyemiyorsunuz. Yargıyı kendi ideolojik amaçları için kullanan ve siyasallaştıran bir zihniyet, sadece kendilerine olan güveni değil adalete güven duygusunu da sarstı. Yargıda dehşet bir çürümüşlük, kokuşmuşluk gözlenmektedir. Yargı tarafsızlığını yitirmiştir. Taraf tutmaktadır. Yargının vicdanı yoktur artık. Vicdanları yaralamaktadır. Darbeciler karşısında eğilip itaat etmekle bozulan sicilini demokrasinin önünü açarak düzeltme yolunu seçmemiştir. Teröre, zulme, darbeciliğe, millete ihanete destek vermiştir.

Anayasa Mahkemesi yetki gaspı yapmaktadır. Şu tuhaflığa bakınız ki, söz konusu mahkeme, belki de anayasayı en çok ihlal eden kurumlar arasındadır. Mahkeme siyasileşmiş, ideolojikleşmiş, dahası kimi üyelerinin deşifre olan örgütsel bağlantıları ile inandırıcılıkları kalmamıştır. Göz göre göre yaptıkları anayasa ihlalleri ve millete ihanet odakları ile tespit edilen bağlantıları sonrasında, artık kesin olarak bir yüksek yargı meselemiz vardır. Bu saatten sonra bu yargı düzeni mutlaka değiştirilmeli, üstelik kül ufam edilmelidir. Çünkü bu yargı artık millete değil örgütlere, derin odaklara hizmet eder olmuştur. Bu yargı adalete değil zulme hizmet eder olmuştur. Bu yargı milletin vicdanını rahatlatmıyor, bilakis rencide ediyor. Bu yargı milletin elini ayağını, iradesini, ufkunu bağlıyor.

Anayasa Mahkemesi görevini suiistimal etmiş vazifesi olmayan alanda kullanmıştır. Anayasa mahkemesinin görevi yasa yapmak değildir. Oysa şimdi yasa yapmaya soyunmaktadır. Negatif yasa çalışması içindedirler. Mahkeme kendini Türkiye’nin tek ve en üstün gücü görmek istemektedir. Meclisten de üstte bir yetki ele geçirmek, daha doğrusu halk iradesini gasp etmek istemektedir. Bu haliyle şaibeli bir kurum hüviyeti kazanmaktadır. Niçin şaibeli? Halka giden bir konuyu engellemek, durdurmak, saptırmak o halka güvenmemektir. O halkı benimsememek, o halkı reddetmektir. Bu haliyle Anayasa Mahkemesi adeta yabancı bir ülkenin, adeta işgalci bir emperyalist ülkenin mahkemesi olmaktan farksızlaşacaktır.

Halka düşman olamazsınız. Halka karşı, onun tercihlerine, iradesine karşı olamazsınız. Halkın tercih ve beklentilerine cevap vermeyen, beklenti ve tercihlerin dışında bir karar alamazsınız. Halka karşı her oluşum darbedir, meşru değildir. Asker de olsa, hükümet de yapsa, mahkeme de karar verse halka rağmen, halka karşı tezgâhlanan bir iş, bir düzen peşinde olamazsınız. Kimsenin buna hakkı yoktur. Halka giden bir şeyin önünden çekileceksiniz. Aynı şekilde halktan gelen bir gerçeğin de önünden çekileceksiniz. Kimse kendini kral, imparator veya diktatör görmesin, göremez. Her şeye rağmen halkoyunu engelleyici bir karar ibraz edilirse milli irade bunu kabul etmek zorunda değildir. Halkın vicdanında, gönlünde karşılık bulamayan hiçbir yasa meşru olamaz.

Oldubittilerle, el çabukluğu ile milli iradenin tecellisini engellemek isteyenler bu millete saygısı olmayan ahlaksızlardır. Benim isteğimin tersine beni sınırlayamazsın. Beni kendi isteklerine göre bir yaşama zorlayamazsın. Bunu herkes böyle bilmelidir. Kantarcıoğlu da Paksüt de bunu böyle bilmelidir.

Halkoyuna giden bir yasayı engellemeye çalışmak doğrudan bu millete tuzak kurmak, savaş ilan etmektir. Bir insana, bir topluma niçin tuzak kurulur? Savaş niçin yapılır? Karşındakini yok etmek için. Bunlar bizi, irademizi, karar verme gücümüzü, özgürlüğümüzü öldürmek, yok etmek istiyorlar. Bu millet var olmak için kimseyi yok etmeyi düşünmedi. Ama var oluşlarını bu milleti yok etmekle mümkün görenler, yakında görecekler günlerini. Varoluş ve özgüğrlük yürüyüşü engellenemez. Hangi derin, gizli, karanlık odaklarla çalışırsanız çalışın engelleyemezsiniz. Çünkü bu millet çok badireler atlattı. Sizin gibi, sizden çok daha şedit ne cellâtlar gördü.

Kimse bizden cellâtlarımıza gülümsememizi beklemesin. “Sayın efendiler, yolumuzu kesmekle, haklarımızı gasp etmekle, özgürlüğümüzü yok etmekle ne güzel ediyorsunuz. Bizleri yok etmek istediğiniz için sizlere teşekkür ederiz. Yaptığınız zulümlerden dolayı sizlere saygı duyuyoruz” dememizi mi bekliyorsunuz?

Anayasa Mahkemesi CHP’nin yan organı, alt birimi gibi çalışarak davayı kabul etmekle hata etmiştir. Milletin onayına sunulan dava reddedilmeliydi. Lider kılıklı bir soytarı da şurada burada nümayişler yaparak halka alttan alta hakaret etmesine alkışlar alabiliyor. Dün de emeklileri “Eğer bana oy vermezseniz” diye sopa gösterip onları tehdit edenden bahsediyorum. Sırıta somurta kalabalıkların gözüne baka baka, halka giden bir yasayı mahkemeye götürmelerini haklı göstermek için, ‘Mahkemeye gitmek ne zaman suç oldu?” diye soruyor. Üstelik alkış da alıyor. Bu sefil çelişkiyi de siyaset sanıyor. Oradan kimse de “Bırak biz karar verelim. Hem halkçı olduğunuzu söylüyorsunuz hem de halka sorulmasına karşı çıkıyorsunuz. Bize güvenmiyor musunuz?” diye sormuyor. Soramazlar. Soranlara Ergenekon’un ayak takımı öyle bir balans ayarı yapar ki, adamın feleği şaşar vallahi. Bir toplumda kendini önemsizleştiren, hiçleştiren, kendine saygı duymayan insanlar da olacaktır elbette. Onları da öyle, kendi realiteleri ile kabul edeceksin. Başka ne denebilir.

İş Anayasa Mahkemesinde düğümleniyor. Anayasa mahkemesi bir sorun çıkarmayarak aslında kendi itibarını kurtaracak. Vereceğiniz kararın halk nezdinde, hayat içinde bir karşılığı varsa geçerliliği olur. Değilse kâğıt parçası ve yok hükmünde olmaktan öte geçmez. Hayatın ve milletin gerçeklerine ters kararlar alamazsınız. Aldığınız kararlar uygulanamaz. Gereksiz sıkıntılar yaratırsınız, milletin gözünden düşersiniz, hepsi bu. Zaten ortalığa saçılan skandallarınızdan sonra kamuoyunda hiçbir inandırıcılığınız kalmamıştır. Örgüt ve siyaset bağlantıları olan Paksüt, Kantarcıoğlu bu millet adına karar verme yetkinliğine, tarafsızlığına sahip değillerdir. Tarafsızlıklarını yitirmişlerdir. Bu hatalarından bir an önce vazgeçmedikleri takdirde verecekleri kararın yıkıntısı altında toz duman olacaklardır. O karar kendilerinin, örgütlerinin, ihanetlerinin, millete düşmanlıklarının, nefretlerinin yok olmasının, yok edilmesinin kararı olacaktır. Çünkü verilecek kararın hiçbir karşılığı olmayacaktır.

Mahkemeler karar verir. Bazen bu kararlar yanlış da olabilir. Biz bunu iyi niyet ve doğrulukla yapılmış bir yanlış olarak değerlendirir ve kabulleniriz. Bunca karanlık işlerden, bağlantılardan sonra, artık sizin doğru karar vereceğinize kimse inanmıyor. Doğru karar verseniz bile bu yanlışlıkla verilmiş bir karar olacaktır. Kerhen, zorla, mecburen ve istemeye istemeye verilmiş bir karar. Çünkü sizler milletin duruşu ve duyarlığı ile sorunlusunuz. Çünkü sizler milletin arzu, beklenti ve umutlarına ilgisizsiniz. Çünkü bu millete inanmıyorsunuz. İnansaydınız halkoyuna gitme hususunda böyle saçma sapan engellemeler yapmazdınız. Sözümüz halkoylamasına karşı olan herkesedir. Milleti engelleyemezsiniz. Kalbini yaraladığınız, ruhunu incittiğiniz, hayallerini kırdığınız bu milleti engelleyemeyeceksiniz.

Siz millete inanmıyorsunuz.

Millet de size inanmıyor.

Bu saatten sonra ne karar verme yetkisine ne de hakkına sahipsiniz benim gözümde.

Verilecek kararın hükmü yoktur!
                                     Yazarın izniyle habertaraf'tan alınmıştır

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 526
Bu Ay : 2055
Toplam : 2055

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom