Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Yol almak zamanı

Gündem baş döndürücü; gündeme ilişkin konu bulmak zor değil ama gündemi aşmak lazım diye düşünüyorum. Bu nedenle gündeme ilişkin yazıları kaleme alırken de dikkatli olmak gerekir. Üstelik her tepemiz attığında, kalemi elimize alıp, kızdığımız insanlara verip veriştirirsek alacağımız yola taş koymuş oluruz.

Amerika’dan gelen bir açıklamayı çok fazla dallandırmadan usulünce tartışıp raftaki yerine kaldırmak gerekirken çok fazla üstüne düşüyoruz. Belki kendi aramızda usulünde tartışmayı sürdürüp, kardeşçe fikirlerimizi paylaşabiliriz ama basında bunu gündemde tutmak yanlış ve üstelik bazı arkadaşların kullandığı dil uygun da değil…

Bu gidişle işi apaçık hakarete dönüştürecek kişiler çıkabilir, dikkatli olalım.

Kim ne demiş, nerde demiş, usulünce dillendir ve işine bak” mesele budur, bu şekli almalıdır.

İnsanlık için dert taşıyanın yapması gereken “yol almak zamanını” kuru tartışmalar ve gereksiz atışmalarla heba etmemektir.

Konuyu kendi adıma sayfama taşıdığımda “bu anlayış kendisini sorgulamalı” demiş ve “kardeşçe maruzatım” diye eklemiştim. Bu arada Ahmet Özcan beyin “açık mektubu da” çok şıktı.

Tadında bırakmak lazım…

Bizim her zamanki üst cümlemiz şu olmalı: şimdi yol almak zamanı!

Yol alma zamanını, giderek anlamsızlaştıracak tartışmalarla geçirmek kimseye bir şey kazandırmaz.

O kadar söz var ki üzerinde durmamız gereken ve kendimizi zorlarsak “buna da cevap vermeliyim” diyeceğimiz, zamanı münhasıran bu tür şeylere ayırmakla, alacağımız yolu kendi ellerimizle engellemiş oluruz.

Dünyada olup biten o kadar hadise var, onlara kafa yoralım.

İsrail’in vahşetini her gün yaşıyoruz, bu vahşete bütün insanlık âlemi ve bu âlemin içindeki İslâm âlemi fertleri tükürükle müdahale etse İsrail’in hiçbir silahı başarılı olamaz. Biz ne yapıyoruz, enerjimizi boşa götürecek uğraşlar buluyoruz.

İslâm dünyası şu anda, yaşadığımız menfur hadiseden dolayı bir deprem yaşıyor, halk olarak titreyerek kendine geliyor ve yönetimler utanıp “bir şeyler yapmak lazım” deme noktasına gelecek gibi duruyor. Bunları geliştirmek lazım, bu hali beslemek dururken, enerjiyi yok edici girişimleri besleyecek yollara tevessül etmemek gerekir.

Hem demiyor muyuz; bizim hayır bildiğimiz şeyde şer, şer bildiğimiz şeyde hayır vardır diye, bu şerri ve hayrı tefrik edemezsek halimiz nice olur? Bu hadiseden şerri büyütmek isteyenlerin ekmeğine yağ sürmüş olmaz mıyız?

Bizim işimiz her işte hayrı beslemek, hayrı besleyecek adımlar atmak değil midir?

Daha çok sular akar üzüldüğümüz bütün hadiselerin altından ve biz daha çok fikirler geliştiririz. Bilmemiz gereken şey, geliştirdiğimiz fikirleri başkalarının yem olarak kullanmasına fırsat vermemek olmamalıdır.

Belki birileri içimizden başkalarına da çeşitli söylemler ezberletip konuşturacak ve belki birileri, derdimiz azmış gibi bir “söylem harbi” başlatarak, bizi eritmek ve dünya siyasetine yön verebilecek güce ulaşmayı engellemek istiyor.

Mesela mevcut hükümetin tasfiye edilmesi oyunlarından bahsediliyor. Gazze gemisine saldırı, İskenderun saldırısı, Baykal operasyonu, Kılıçdaroğlu’nun getirilmesi hep “tasfiye oyunlarının bir parçasıdır” deniyor. Bu ağır konu, içimizdeki İsrail’in tasfiyesini önleme girişimlerini içermektedir.

Bilmeliyiz ki, biz ülke olarak “içimizdeki İsrail” ve “dışımızdaki İsrail” olmak üzere iki İsrail ile uğraşıyoruz. Haliyle işimiz zor, yolumuz uzun. Yapılacak çok iş var. Bu işleri sıralayıp, kulaklarımızı bazı şeylere tıkayarak yol almak zamanını iyi değerlendirelim.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 78
Bu Ay : 16214
Toplam : 16214

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom