Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Örgüt uzantısı partiler

Medyanın yaymaya çalıştığı havanın aksine CHP’nin oy artışı bakımından da fazla bir varlık göstereceğini sanmıyorum. Özellikle Doğan medyasının oluşturduğu rüzgârın ters etki yapacağından kuşku bile duymuyorum. Bunun böyle olacağını geçmişteki tecrübelerimizden biliyoruz. Bazıları, manşetlerle sağladıkları sanal rüzgârın, gerçek kanaatleri değiştireceği yanılgısı içindedir. Bilakis karar günü geldiğinde, millet gerçekliği, sanal dünyaları, sanal büyükleri, şımarmaları toz duman edecektir.

Sanal rüzgârlarla halkın tercih ve istikameti değişmez. Kimi toplum mühendislikleri ile kamuoyu oluşturmaya çalışanlar sonu fiyaskoyla bitecek bir süreç başlatmışlardır. Niçin? Sanıyorlar ki, kimi abrakadabralarla, kimi göz boyamalarla halkın kararı değiştirilecek. Siz bu halkı basiretsiz, ferasetsiz mi sanıyorsunuz? CHP merkezinde kümeleşen aydın ve siyasetçi takımı halka bu kadar yabancılaşmıştır. Gereği gibi düşman olmak için bile olsa, halkın kültür ve davranış kodları incelenmeli değil midir? Düşmanlık bile akıllı yapılmadığı zaman, izlenen siyaset insanın eline ayağına dolanır, ağzına yüzüne bulaşır.

Çok partili döneme geçileli beri, halkın değişmeyen tercihinin ne yönde seyrettiğini anlamak için ayrıntılı, derin düşünmeye bile gerek yoktur. Halk ana tercihini demokrasiden, özgürlükten yana yapmıştır. Halk her defasında devletçilik adına önüne çıkarılan engelleri ustalıkla aşmıştır. Bütün engellemelere, kandırmalara, ayartmalara, tehditlere rağmen halkın demokrasi yürüyüşü ve talebinin önü alınamamıştır. Bu anlamda ana gövdenin belki tam demokrat duyarlıkta olduğu söylenemez. Ama halkın hiçbir zaman devletçi, militarist, vesayet rejiminden yana olmadığı gerçeği kimsenin itiraz edemeyeceği tespit olmalıdır. Demokrat Parti iktidarları ve sonrasında hep bu gerçeklik yaşandı.

Belki Demokrat Parti, bütünüyle muhafazakâr, demokratların toplandığı bir adres değildi. Çok iyi biliyoruz ki onların içinde samimi solculardan, liberallere kadar, devletçi zihniyetin temsilcisi CHP’ye karşı olan herkes bulunuyordu.

Demokrat Parti hareketi, tahakküm rejimine dayanan iktidarın, egemenlik paradigmasını halk iradesine devretmeyi öngörüyordu. Bu gerçek o gün bugün değişmedi. Özal zamanında da benzer bir durum yaşandı. 12 Eylül sonrası demokratik hayata geçiş süreci, kendi doğal akışı içinde normal seyrine bırakılsaydı, belki Özal’ın ANAP’ı o kadar güçlü iktidara gelemeyecekti. Ama militarist vesayetçilik Turgut Sunalp’ın MDP’sini adres gösterince, memleketin tüm demokrat güçleri ANAP’ta birleştiler. Ak Parti’nin baskıcı 28 Şubat dönemi sonrasında, milletin özgürlük ve demokrasi taleplerini karşılayan bir merkez olması, aynı olguya istinat eder. Buradan çıkarılacak sonuç çok açıktır: Militarist özlem içinde olan, dilleri, üslupları ile bunları deklere eden marjinal bir grup her zaman bulunmuştur. Ancak asıl gövde yeri geldiğinde ideolojik farkları bir yana bırakarak özgürlük ve demokrasi hattında birleşmiş, bütünleşmiştir. Söz konusu millet iradesi olunca, bunun aksi bir yönelim söz konusu değildir. Türkiye şartlarında siyaset yapan veya siyasi düşünceler üretenler, işe bu en basit hakikati ezberleyerek başlamalıdır.

Eğer, dayatmacı zihniyetin millete rağmen başka koşullanmaları varsa, bu millet onların ezberlerini kaç kez bozmuştur, bundan sonra daha kolay bozacaktır. Manşetlerde ezberletilenleri sandıkta bozmuştur. Kulislerde tezgâhlananları seçimde bozmuştur. Ülkenin kaderi ve gidişatı için mührü eline aldığında, hiçbir zaman ideolojik devletçi cepheye yetki vermemiştir. Olağan hiçbir seçimde halk onları desteklemedi.

Halk desteğini iktidar olacak yeterlilikte arkalarında bulamayanlar, antidemokratik güçlerle birlikte hareket etmek gibi son derece yanlış bir yol izlediler. Şimdi iki kelimede bir halkçılık söylemiyle konuşmalarını allayıp pullamaya çalışanlar milleti inandırıcılığı olmayan yapay propaganda dili ve yöntemleriyle aldatacaklarını sanıyorlar. Dillerine pelesenk ettikleri 70’li yılların halkçılığı ile milli iradeyi çalıp otoriter, baskıcı rejimlerine dayanak yapmanın hesabı yapıyorlar.

Bu hesap tutmaz.

Tutmayacak.

Millet kirli karanlık oyunların kendi üzerinden oynanmasına izin vermez. Hele onca acı yıllardan, yoksulluklardan, çektiği cefalardan sonra; dişiyle, tırnağıyla söke söke kazandığı değerleri, kendi elleriyle heba etmek gibi bir aymazlık içinde asla olmaz, olamaz. Bu oyunun tutması için belki birkaç sebep ileri sürülebilir. Ama oyunun bozulacağını, bozulmasını gerektiren bin sebep vardır.

Akıllara ziyan düzenbazlıklarla, sanal kuşatma ve yönlendirmelerle ne halk, ne iktidar elde edilir. Halk kendine ait, özgürlük, demokrasi, adalet ve kalkınmaya dair sizde samimi bir çözüm, programlı bir karşılık bulamamaktadır. Hatta kurultayla birlikte parti, eskisinden çok daha keskin tarzda Ergenekon’un kuşatmasına girmiştir. Kazandığı son niteliği, içeriği ve kadroları ile CHP, parti kimliğini kaybetmiş, Ergenekon terör örgütünün siyasal uzantısı olmuştur. Bu noktada CHP’nin BDP’leştiği bile söylenebilir. BDP PKK terör örgütünün, CHP de Ergenekon Terör Örgütünün siyasi uzantısı. Biri PKK’nın, diğeri Ergenekon’un sözcülüğünü ve avukatlığını yapıyor. Biri İmralı’dan, diğeri Silivri’den yönetilmektedir. Adeta örgüt uzantısı partiler dönemi başladı. Yalan mı? Örgüt bütün gücü eline almış genel başkanı da bu örgüt değiştirmiştir.

Şu an CHP bütünüyle Ergenekon’un kuşatması ve denetimi altındadır. Halkçılık bunun neresinde? Perdenin bu tarafında halkçılık edebiyatı yapmakla iş bitmiyor. Faili meçhulleri, darbeleri, cinayet planlarını hükümeti yıkma araçları olarak kullanan bir terör örgütünü arkalayarak mı halkçı olacaksınız?

Millet olup bitenleri derin, ince bir düşünüşle gözden geçirecek ve son derece stratejik bir karar verecektir. Hiç kimse merak etmeyin. Ayrıca her açık, aleni cereyan eden her olay milletin rahat karar vermesini kolaylaştıracak.

Ya aklınızı başınıza devşirip, adam gibi siyaset yaparsınız, ya da millet örgüt uzantısı partiler dönemini sizin için de feci bir son olacak biçimde kapatır.

Benden söylemesi.
 
Yazarın izniyle habertaraf'tan alınmıştır.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 82
Bu Ay : 3526
Toplam : 3526

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom