Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Alçaklığın Son Maskesi

Hakikat çoğu zaman göz önünde durur.
Görülemeyecek kadar göz önündedir. Hakikati uzakta, derin, çetrefilli düşüncelerin arasında, arkasında aradığımız çok olmuştur. Öyle değildir. Öyle çok ileri düzeyde taktik, stratejik düşünmeye gerek yok. Olanlar ayan beyan ortada. Olanlardan ne yapılmak istendiğini kolaylıkla anlıyoruz. Bunca badireden, süreçten, tecrübeden sonra; olanlardan hareketle gözden gizlenmeye çalışılan gerçekleri fark edemiyorsak artık diyecek bir şey kalmamıştır. Orada aptallığa taht kurmuşuz demektir. Siz o tahta gönlünüzce kurulup, parti yönetseniz ne olur, ordular veya devlet yönetseniz ne olur.

Peki, ortada olan ne? Karanlık odakların yapmak istediği ne? Çok yalın ve basit: Türkiye dünyaya parmak ısırtacak ölçüde toparlanma sürecine girdi. Küresel kriz, toplumsal düzenleri, dengeleri blok blok çökertmektedir. İşte komşumuz Yunanistan’ın durumu ortadadır. Yunanistan resmen iflas etmiştir. Şimdi verilen desteklerle sadece Yunanistan’ı kurtarmak istemiyorlar. Eğer önü alınamazsa tehlikenin dalga dalga bütün Avrupa’ya yayılacağı konuşuluyor. Portekiz, İspanya, İtalya gibi ülkelerde ilk tehlikeli sinyaller gelmeye başladı bile. Almanya ağır bir yükün altına girdi. Oysa Türkiye bu süreçte kimi sıkıntılar çekse de finans sektörünün sağlamlığı ile öne çıktı. Üretim ve ihracat artmaya başladı. Bütün olumsuzluklara rağmen siyasi istikrar bozulmadı. Otoyollardan konut yatırımlarına kadar binlerce proje hayata geçiriliyor. GAP, KOP ve DOP gibi projeler göz kamaştırıyor. Bu projelerin tam kapasite işlerlik kazanması halinde çevresel etkileri ile birlikte milyonlarca insana iş sağlanmış olacak. (İlk belirlemelere göre beş milyon) Özetle Türkiye bölgenin güçlü bir siyasi aktörü olma özelliğini, üretime dayalı güçlü bir ekonomi ile desteklemektedir. Gelecek vizyonumuz çok parlaktır. İşte bunu itemeyenler vardır. Olay bu kadar açık ve nettir. Göz önünde duran gerçek de budur: Gelişen, atılım ve açılım içinde olan Türkiye bazı güçleri korkutmakta, ürkütmektedir.

Hiç söylemeye bile gerek yok ki, bu güçlerin başında İsrail gelmektedir. İsrail bölgede güçlü bir Türkiye’nin, daha doğrusu güçlü bir Müslüman ülkenin olmasını istemedi, istemez. Tüm istihbarat ve diplomatik marifetleri ile gidişatı engellemek, durdurmak, olmadı sabote etmek istemektedir. Özellikle ‘One minute’ tokadından sonra daha çok ve daha iğrenç bir tarzla bu oyunlar içinde olacaktır. İçerdeki uzantılarına, dışarıdan da takviye vererek başta terörü kışkırtacak, istikrarı bozmaya çalışacaktır. Ergenekon’un Mossaad bağlantıları bilinmektedir.

Türkiye aleyhine dışarıdan bir kirli plan yapılıyorsa, sizin sağcı mı solcu mu, Kürtçü mü Türkçü mü olduğunuza bakmazlar. Onlar için amaç Türkiye’ye zarar vermektir. Eğer bağlı olduğunuz dava, (ortada bir dava varsa) ülkeye daha içten zarar vermeniz yolunda kullanılacaksa bundan daha güzel ne olabilir? Böyle düşünürler. Böylece adamların fitne ve fesatlarına içten ve gönüllü hizmet etmiş olursunuz. Üstelik bu hizmeti, yani memlekete ihaneti aşkla, imanla, ölümüne yaparsınız. Bu işi organize eden birkaçı dışında tezgâhı kimsenin ruhu bile duymaz. Sonuçta ne olur? Memleketin başta insan kaynakları, aşkı, umudu, sonra ekonomik kaynakları, birikimi kan olup, ölüm olup akıp gider. Bu oyunun ölümcül aktörleri belki yıllar yıllar sonra nasıl kullanılarak oyuna getirildiklerini anlarlar ama atı alan Üsküdar’ı çoktan geçmiştir. Onların yerine başka ateşin delikanlılar, dudaklarında militarist sloganlarla şehit cenazelerinin tabutları arkasından yürürler. Ötekiler berikilere “Çocuklar yapmayın, etmeyin, yanlıştasınız, kullanılıyorsunuz” dese de alacakları cevap üç aşağı beş yukarı şimdi onların vatan aşkıyla savurdukları slogandan başkası olmayacaktır. “Şehitler ölmez, Vatan bölünmez” İşte bu, politika, düşünce ve değer üretemeyen nesillerin yaşama saygısız, ölü sevici cahil heyecanıdır.

Hadi bunları cahildir diye bir kenara bırakalım, ya onları sokaklara itenlere, bu işin asıl müsebbibi insanlara mesela omuzları yıldızdan geçilmeyen askerlerin ağızlarını doldura doldura millete posta korcasına, özeleştiriye tahammül edemeyen zihniyete ne demelidir? Çıkıp onu bunu suçlayacağınıza, otuz yıldır bu işi çözemediğinizi niçin itiraf etmezsiniz? Bana kalırsa halk kendi içinde bu sorunu çözüyor ama militarist güçler engelliyor. Militarizm delice tepkiler ölçüsünde patavatsızlığı deneyen histerik nöbetler yaymakla bize kötülük ediyor. Bu işte basının ve asla sivil olamamış sözde medya mensupları ve yazarlarının da payı az değil. Bütün bu olup bitenleri birlikte düşündüğümde yapılanların belli bir program ve amaca uygun komplolar olduğu açıktır. Veya bizim bilmediğimiz başka sebepler, açıklamalar varsa neden onları ifade etmez de hep mazeret üretirsiniz. Oysa bütün kışlalarımızda, özellikle kademe komutanlıklarında ‘Hiçbir mazeret, başarının yerini tutmaz’ diye yazar.

Kimse saçma sapan mazeretlerin, gerekçelerin arkasına sığınmamalıdır. Olayı aklileştirmenin aciz, gülünç yollarına başvurmamalıdır. İlk dağlıca baskınında termal kameraların kayıtlarına ve istihbarat verilerine rağmen göz göre göre yavrularımız ölüme itilmiştir. Kimi politik hesaplar uğruna evlatlarımızı ölüme gönderme hoyratlığını yapamazsınız. İşte dün, şehit babası başsağlığı veren tümamiral’e “Evladımı size emanet vermiştim. Emanete sahip çıkamadınız” dedi, ağlayarak. Komutan cevap veremedi. Doğru olarak cevap verilmelidir. Hele yalana asla tevessül etmemelidir. Mazeretin kısmen de olsa hoş görülür bir yanı vardır. Oysa yalan aklın ustalıklı kurgusuyla oluşur. Yalan bir plan ve art niyet taşır. Yalanda, gerçek; üstün bir akli kurguyla en ince ayrıntılarına kadar gizlenir. Artık kimse millete yalan söylemesin. Çünkü bu yalanlarınız bir bir ortaya çıkınca o kadar bayağı, o kadar iğrenç oluyorsunuz. Ayrıca, vatan, millet ve şehitlik gibi yüce kavramlar alçaklığın son maskesi, son sığınma kalesi de olmamalıdır.

Yazarın izniyle habertaraf'tan alınmıştır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 931
Bu Ay : 1449
Toplam : 1449

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom