Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Söz Değer Görünce Yük Artar

Kendinizi “bir şeyler söylemeliyim, bugüne kadar edindiğim tecrübeleri, kışlık zahire ve yakacak gibi kendime saklarsam vebal olur” diyecek noktada görüyor ve bu doğrultuda konuşuyor veya yazıyorsanız, sonra da yazdıklarınızın beğeni topladığına şahit olmuşsanız yükünüz artıyor demektir.

Lütfi Caner ağabeyin, yazdıklarımı sitayişle anlattığı yazıyı okuyunca, aldığım diğer tepkileri de dikkate alarak; kendi kendime “yükün artıyor” dedim. Bu arada Lütfi ağabeye sitayiş dolu yazısından dolayı teşekkür ediyorum. İstanbul’dan Malatya’ya bakışı dikkatli bir şekilde yazılarında dile getirmeye çalışıyor.

Ezcümle…

Genelde “değer görmek” insanın hayata bakışıyla beslenir, bakışınız sağlıklı değilse değer görmezsiniz zira siz yazdıklarınızla okuyucularınıza değer vermelisiniz ki karşılığını bulabilesiniz.

İçinde bulunduğumuz toplumun değişik sorunları var; bir kısmı fertlerden, bir kısmı yöneticilerden, bir kısmı sistemden kaynaklanıyor. Bunları en güzel şekilde, dikkatli bir üslupla dile getirmezseniz, sorunu büyütürsünüz ve büyüyen sorun sizi de etkisiz hale getirir. Bu nedenle yazanlar ve konuşanlar, normal zamanlarından çok daha fazla bir dikkat harcamalıdır.

Söz değer görünce yük artar ifadesi tek yönlü ele alınmayabilir; kötü söze de itibar eden olur, böyle bir itibar kötü söz sahibinin de yükünü arttırır. Biliriz ki; kötüye vesile olan, kötü diri tutulduğu sürece, o kötüyü diri tutanların günahlarından bir eksilme olmaksızın, aynı oranda kötüyü ilk başlatana da aynı yükü getirir. İyiye vesile olanlar için de bu böyledir.

Söz, bildiğin şeyi ifade etmendir. Bilmediğin konularda susman nasıl erdemse, bildiğini en güzel şekilde ifade edebilmen de erdemdir. Müminlerin halifesi Ali b. Ebi Talibin “ bildiği halde susmak, bilmediği halde konuşmakta daha çirkindir” dediği rivayet edilir. Haliyle söz bizim için önemlidir.

Söz namustur aynı zamanda ve insan namusu gibi davranmalıdır sözüne; namusunu nasıl koruyorsa sözünü de aynı şekilde korumalıdır. Bu yönüyle bakıldığında, nasıl ki evlenenin, namus dâhil yükü katlanır, kendisini söz söyleme makamında gören herkesin de yükü katlanmaktadır. Yazanlar ve konuşanlar bu noktaya dikkat etmelidir.

Yazan yaşamalıdır aynı zamanda; zira söz dili konuşurken amel dili susarsa, yazılanların hiçbir anlamı kalmaz; ne güzel konuştu veya ne güzel yazdı derler, kazanç hanesi boş kalır. Hz. Ali “Söz dilinin sustuğu ve amel dilinin söylediği nasihat hiçbir kulak tarafından kovulmaz ve onun faydası ile hiçbir fayda bir olmaz” der.

Her gün değişik konularda yazıp duruyoruz; okuyup sitayişle bahsedenler oluyor, yazdıklarımızın beğenilmesi hoşumuza gidiyor ama biliyoruz ki; bir de konuşma gücünü, dilin gücünü değil de hal gücünü kullananlar var, iş üretiyorlar, fayda oluşturuyorlar, onların da oluşturduğu bir çekim gücü var. Burada “hal dilini kullananların da” dikkatli olması gerektiğini ifade edelim. Zira insanlar yapılan güzel şeyleri de sitayişle anlatır, bu durumda hal dilini kullananlar da bilmelidir ki, iş beğenilince de yük artıyor demektir. Kötü işte iyi işte yük arttırır.

Demem o ki; diye söze başlayanlar olur ya, bizde öyle diyelim, dememiz o ki, konuşurken, yazarken, iş üretirken aynı hassasiyet gerekir. Alkışlar kimi insanı yoldan çıkarır, kimini derin düşüncelere sevk eder. Zira her alkış aynı zamanda “sen bu işleri biliyorsun, devam et, desteğimiz seninle, bizi mahcup etme” anlamını taşıyor olabilir.

Bu gazetenin sayfalarında yazan her kardeşimiz ve ağabeyimiz içinde aynı durum geçerli; yazdıkça yükünüzün arttığını bilin! Ve her kardeşimiz ve ağabeyimizin de bu gerçeği bilerek ve düşünerek yazdıklarına güvenim tam, aksini düşünemem.

Bütün kardeşlerimin ve ağabeylerimin kalemlerine rabbim güç versin; söz ve amel dillerimiz doğruda birleşsin.

Selam ve dua ile…
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 149
Bu Ay : 3593
Toplam : 3593

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom