Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Seçim Sonuçları Üzerine

Seçim önemli mesajları mündemiç olarak sona erdi.
Muhalefet partileri oylarını arttırırken, iktidar partisi 2004 yerel seçimlerde aldığı oyların bir miktar gerisinde kaldı.
Kimi illerde, il genel meclisi oyları ile belediye başkanlığı oyları farklıydı. Bu illerde il genel meclisinde önde olan AK Parti belediye başkanlığını kazanamadı.
Bu açıdan seçim sonuçları iktidar partisi açısından önemli bir özeleştiri gerektiriyor. Özellikle aday belirleme kriterleri ciddi bir şekilde gözden geçirilmelidir.
Genel anlamda seçmen AK Partiye vize vermiş oldu ama aynı zamanda “kendini gizden geçir” dedi. Özeleştiri yap demiş oldu.
Seçim öncesi çok konuşulan DAVOS çıkışının seçimlere fazla etki etmediği de söylenebilir. Millet DAVOS çıkışında başbakanına verdiği desteğin parti desteği olmadığını göstermiş oldu. Bu meseleyi bir başka açıdan okursak, bu gibi çıkışların etkisinin fazla sürmediği ortaya çıktı.
Seçim sonuçları kimi değerlendirmelere göre bir “ders” niteliğini taşıyor. Yani seçmen AK Partiye “dersine daha iyi çalış” demek istedi.
Evet, siyasi istikrar önemli ama başka şeyler de var, denilmiş oldu.
Bu değerlendirme sanırım üzerinde ehemmiyetle durulması gereken bir değerlendirmedir.
Nedir diğer önemli şeyler?
Belki çok müşahhas şeyler söylenmeyebilir fakat “seçmenin desteğini doğru okuma isteği” sanırım en önemli maddedir.
Seçmen verdiği desteğin, genel başkan için değil ama parti genel yapısı açısından bir “şımarıklığa” yol açma ihtimalini gözlemlemiş olabilir. Bu ihtimal seçmene iki şık sunmuştur; sandığa gitmemek veya başka bir adaya, partiye oy atmak…
Yüzde olarak ne kadar belirleyicidir bilemem ama seçim sonuçlarıyla ilgisi açısından dikkate alınması gereken bir yorum olduğunu düşünüyorum.
Neticede yerel bir seçim, adaylar oy dağılımını belirlemede partinin önüne geçiyor fakat bu oy oranı bir sonraki seçim için önemli bir uyarı olarak ele alınmalıdır.
Diğer taraftan, iktidarda uzun süre kalmış bir partinin yıpranma payı bulunmaktadır. Bu açıdan mesela ANAP gibi bir partiyle kıyaslandığında AK Parti daha az yıpranmıştır. AK Parti kendi liderini partinin başında tutarak yıpranma payının fazla olmasını önlemiştir. Eğer Tayyip Bey cumhurbaşkanlığına geçmiş olsaydı AK Parti oy oranı daha da azalabilirdi.
Bazı değerlendirmeler Tayyip Beyin ilk yenilgisini aldığı şeklinde, bence Tayyip Bey faktörü AK Partinin daha fazla oy kaybına uğramasını önlemiştir.
Bir başka değerlendirme…
Muhalefet partilerinin oy arttırmış olması siyasete bir denge getirebilir. Bu dengeyi muhalefetin büyük başarısı olarak görebilir miyiz, o meçhul…
Bir defa muhalefetin iki büyük partisinin oy toplamı iktidar partisinin oy toplamına ancak erişebiliyor.
İktidar partisi işin tabiatı gereği yıpranırken muhalefet bu yıpranmayı kendisine yönlendirmekte yetersiz kalmış durumda. Yani seçim sonuçlarından; muhalefet ülke siyaseti açısından halkın istediği atılımları yapmaktan uzak anlamı çıkmaktadır. Bu açıdan bakıldığında iktidar partisinin yıpranmasına karşın muhalefetin bir zaferi yok.
Netice olarak…
Seçmen tercihini ortaya koymuştur.
Bu bir ders olarak okunabilir mi? Evet, böyle okunabilir.
Bu ders bir toparlanma dersidir. Siyaset dilinin ayarlanması dersidir. Aday belirlemede ölçünün gözden geçirilmesi dersidir. Yerel anlamda bir şımarıklığa kapılmama dersidir. Halkın önceliklerini görme dersidir.
Peki, seçim sonuçları bütün bunların üzerine neyi gösteriyor?
Seçim sonuçlarına göre halk, geçmiş dönemlerdeki gibi iktidarı fazla sarsmamıştır çünkü karşısında ciddi, yapıcı, toparlayıcı bir muhalefet görmemektedir.
Ve halk iktidar partisine, oy oranını düşürmüş olsa da “güvenoyu” vermiştir. İktidar partisi muhalefet karşısında bir blok oy oranına ulaşmıştır. Bu oy oranı icraatlara ve aday belirleme durumlarına göre iktidar lehine değişebilir.
Bundan sonrası başta iktidar partisi olmak üzere tüm partilere düşmektedir.
Gerekli özeleştiri yapılmalıdır.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 22
Bugün : 465
Bu Ay : 3009
Toplam : 3009

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom