Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Neye Layıksanız

Temel kuraldır; nasılsanız öyle idare olunursunuz.
Bir kural daha var; gün gelecek herkes “lider” kabul ettiği insanların arkasından hesap vermek için bekleyecek.
Gün gelecek kitleler; bizim bir suçumuz yok, şu liderler bizi yönlendirdi dediğinde, onlara; aklınız yok muydu size gerçeği söyleyenler gelmemiş miydi, denecek.
Bugün yaşananlara, bu ifadeler üzerinden bakın.
İzmir, Diyarbakır, Muş belki yarın başka şehirler; sokaklara çıkanlar, sağa sola saldırıyor. Kim yönlendiriyor, elbette lider dedikleri kişiler parmakla gösteriyor.
Hedef ne; büyük karışıklık ve karışıklık sonrası, ortaya çıkacak tablodan beslenmek. Başbakan “ülkeyi vampirlere bırakmayız” dese de, kanla beslenmek isteyenlerin hedefi bu.
Muhalefet sokağın bu halinden memnun mu bilmiyorum, memnunsa, açılımı zora sokmanın neşesi içindeler mi? Eğer öyleyse, yarın hesap günü, arklarında duracak kalabalık, öfke vererek çığırından çıkardıkları sokağın kalabalığı olacaktır. O gün hesap vermek, bugünkü gibi; biz siyasetçiyiz kardeşim, konuşmayacak mıyız, oy potansiyelimizi arttırmayacak mıyız, demek gibi kolay değil. O gün hesap vermek ne sokağı kana-ateşe verenler, ne de onlara öfke sunanlar için kolay olmayacak.
İstanbul’da kalabalığa ateş etsin diye, kullanılmaya müsait insanları seçip silah verenler de bir lider profili hesabı verecekler.
Biz bunları yazarken, bazı insanların, bu dünyada hesap vermeyecekler mi, biz onların hesabını görmek için ölmeyi mi bekleyeceğiz diyebilir. Bu itiraz önemlidir. Fakat zulme payanda olanlar, zulmü bizzat besleyenler, zulümle gündeme gelenlerin hepsi bu dünyada da, mahşerin benzerini yaşayacaklar.
Öyle ki, bu dünyada, nice ölenler yargılanıp maşeri vicdanda mahkûm ediliyor. Kendi en yakınlarının bedduasını alıp, terki dünya ediyorlar.
İktidar ve muhalefet, kendileri terki dünya ederken, dua veya beddua, hangisini seçmek istiyorlarsa serbestler.
Bedduayı seçenler, yargılanması bitmiş insanlardır.
Televizyon ekranlarından evlere ve sokaklara öfke taşıranlar, ülkeyi sürükledikleri sonun kendi sonları olduğunu bilse, böyle yapmazlar. Basiretleri kilitlendiğinden olsa gerek, ülkeye kötülük yaparken, iyilik yaptıklarını düşünüyor ve sonra aldıkları beddualarla, zor ölenler listesine ekleniyorlar. Gerçekten de zalimlerin ölümü zordur.
Yargılanmaları bu dünyada bitmiş olarak, son nefeslerini verirken başlıyor zorlukları.
Ariel Şaron, kasap lakabıyla anılıyordu. Şimdi makineye bağlı olarak ölümü bekliyor. Onun arkasında Sabra ve Şatilla’nın, Cenin ve diğerlerinin bedduaları var.
Peki, başka kasaplar, İzmir, Diyarbakır, Muş derken başka yerlerin beddualarını düşünmüyorlar mı?
Yüzlerindeki nur kaybolan insanlardan bahsediliyor; bazı kişileri ekranlarda izlediğimde o nurun kayboluşunu seyrediyorum. Nursuz bakışların meydanları kana bulamak için başlattıkları girdabı seyrettiğimde, aslında yargılanması bitmiş insanların telaşını görmek mümkün; nasılsa kaybettik, ülkeyi karıştırdığımız kadar karıştıralım der gibi bir tercih sezinleniyor.
Oysa zararın neresinden dönülse kârdır; insan yargılanması bitmiş gibi görünse de, kötülüğünden vazgeçerek, insanlığa yeni bir adım atabilir, taze bir başlangıç yapabilir.
Nursuzluk o kişi için ebedi olmaktan çıkar.
Görünen şu; ihanet kelimesini kullanarak palazlananlar, ülkeye en büyük kötülüğü yapmakta ve nuru alınmış yüzlerle ülkeyi karanlığa sürüklemektedir. Karanlık ülkeyi yutarken, belki onlar oylarını arttırmış olma duygusuyla gerinmekte ve seçime dayalı politikalara devam etmek istemektedirler.
Diyelim ki, yapılan ilk seçimde sokakların ateşiyle iktidar oldunuz, söyler misiniz, sokakların ateşi siz geldiğinizde sönecek mi, öyle mi düşünüyorsunuz?
İttihat ve Terakki Abdulhamit’i tahttan indirelim, ötesi kolay diyorlardı. Kolay olan şuydu; koca ülkeyi parçalamak!
Şimdi sokakların ateşini yükseltip, yüzlerindeki nuru bu ateşle yakanlar da, iyi düşünmeli; ülkeyi ne hale getirdik, diyebilmeliler.
Ve toplum, ihanet kelimesini şaha kaldıranların peşinde giderken, iyi düşünmeli, yarın yapılanlara ortak oldukları için, ağlamakta fayda vermez.
Nasılsanız öyle yönetilirsiniz, o halde buna dikkat.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 425
Bu Ay : 2969
Toplam : 2969

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom