Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Teknokent

Geçen hafta Malatya’da Üniversite-Şehir istişaresi gözüyle baktığım bir projeye şahit oldum. Malatya’nın gelişmesine katkıda bulunmak için gündeme alınan proje, katkıda bulunulur ve süreç iyi takip edilirse güzel sonuçlar doğuracak diye inanıyorum.
İnönü Üniversitesinin öncülüğünde Malatya Belediyesi, İl Özel İdaresi, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, 1. Organize Sanayi Bölgesi ve GAP Güneydoğu Tekstil San. ve Tic. A. Ş. nin kurucu ortak olduğu Malatya Teknoloji Geliştirme Bölgesi İnönü Üniversitesi kampus alanı içinde 460 bin metrekarelik bir alana kurulacak. Projeye ortak olmak, sermaye katkısında bulunmak isteyenler, konuyla ilgili olarak Prof. Dr. Ahmet Baysar ile görüşebilir.
İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik toplantıda yaptığı konuşmada, bu projeyi üniversitenin, kamu kurumlarının, sanayi çevrelerinin ve sivil toplum örgütlerinin el ele vererek hayata geçireceklerini aktararak üniversite olarak tüm çalışmalarını bu doğrultuda yaptıklarını ifade ederken, daha önceki Şehir-Üniversite diyalogsuzluğundan eser kalmamıştı.
Tekonkent projesi yaklaşık yedi aylık bir çalışmayla bitirilmiş, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmış. Konuyla ilgili süreci Üniversite adına rektör Prof. Dr.Cemil Çelik’in destekleriyle Prof. Dr. Ahmet Baysar takip etmiş. Resmi Gazetede yayınlanan proje bu aşamadan sonra, Malatyalı girişimcilerin desteğini bekliyor.
MÜSİAD Malatya Şubesi Başkanı Namık Şahin ve kayısı işletmesi sahibi Murat Tokmak arkadaşımızla birlikte MÜSİAD adına katıldığımız toplantıda, Malatya valisi Ulvi Saran, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, çeşitli işletme sahipleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri de vardı.
Projeyi baştan beri üniversite adına takip eden Prof. Dr. Ahmet Baysar, projenin gelişim sürecini anlattıktan ve destek isteğini ifade ettikten sonra sözü Erzurum Ata Teknokent Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Türkiye’deki birçok teknokentin kuruluş ve gelişim süreçlerinin içinde bulunmuş ve Malatyalı olan Avukat Alp Aslan’a bıraktı. Avukat Alp Aslan, Teknoloji geliştirme bölgeleri ve proje parkları üzerinde durdu. Geniş bir bilgilendirmede bulundu. Özellikle Malatya kaysısının bu teknoloji geliştirme parkına isim olabileceğini dile getirdi.
Malatya Valisi Ulvi Saran ise yaptığı konuşmada, bazı teknoloji geliştirme parklarının istenen verimi vermediğine dikkat çekerek, Malatyalıların projeye sahip çıkması halinde bu projenin Malatya için önemli bir sıçrama imkânı oluşturabileceğini söyledi.
Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) Koordinatörü Enrico Ottolini de doğru bir planlama ve işbirliğiyle projenin Malatya’ya önemli bir katkıda bulunacağını ifade etti.
Toplantı sonunda katılımcılar akşam yemeğini birlikte yedikten sonra, projenin başarılı olma dileklerini birbirlerine aktardılar.
İstişare toplantısı sırasında dile getirilen görüşler arasında, paranın teknoloji ve proje geliştirme parkı içinde, özellikle binalara yatırılmaması isteği önemli. Birçok ülkede, bu tür teknoloji geliştirme parklarının barakalarda işlevsel hale geldiğini, ortak şirketlerin dünya piyasasındaki payını arttırdığını söyleyen katılımcılar Malatya için projenin ciddiye alınması gerektiğini hatırlattılar.
Proje için önce Üniversite bünyesinde, Üniversite hocalarının katılımıyla bir şirketin kurulması gerekiyor. Ortak olacak şirketlere yol gösterecek bu ilk oluşum için de bir sermaye konması gerekiyor. Bu sermaye için de Malatyalılara iş düşüyor.
Projeye sıcak para aktarılarak ortak olunacağı gibi, şu anki üniversitesinin kurulu olduğu alanın hemen karşısında yer alan teknoloji geliştirme sahasında alt yapı, yol ve bina çalışmalarını üstlenerek, bu aşamadaki harcamalarını faturalandırıp ortaklık paylarına mahsup edebilirler.
Projeyle ilgili olarak Malatya İnönü Üniversitesi Web sayfasında da gerekli bilgilere ulaşılabilir.
Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik ve projeyle baştan beri fiili olarak ilgilenen Prof. Dr. Ahmet Baysar’ı oldukça kararlı ve heyecanlı gördüm. Bu işi başarıya ulaştıracağız diyorlar. Tabi Malatyalı işletmelerin, girişimlerin de projeye katkıda bulunması gerektiğini ısrarla ifade ediyorlar.
Dilerim proje başarıya ulaşır ve Malatya birlikte iş yapma yolunda önemli adımlar atar, dünyaya açılır.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 697
Bu Ay : 6781
Toplam : 6781

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom