Kadir GÜLTEKİN

Kadir GÜLTEKİN

“BEYAN ESASTIR” NEREYE KADAR…?

“BEYAN ESASTIR” NEREYE KADAR…?

Kadir GÜLTEKİN

 

“Ben, insanlığın kötülüğü için çalışıyorum, ben hırsızım, ben yalancıyım, ben sahtekârım, ben üçkâğıtçıyım” diyen birine ya da birilerine rastladınız mı? Ben bu ifşaatlarda bulunan birini ne duydum ne gördüm ne de biliyorum.

Yeryüzünde, “fesat çıkarmayın, bozgunculuk yapmayın” diye uyarılan topluluklar, bu uyarı ve ikazlar karşısında şu cevabı veriyorlardı: “Biz ifsat edici değiliz, biz düzeltenleriz…” Bu cevap ikaz ve uyarıda bulunan ve her şeye hakim olan tarafından ciddiye alınmayarak, rest çekiliyor ve deniliyor ki, “siz ifsat edicilerin ta kendilerisiniz…” Bu durumda beyanın esas olmadığını görmüş oluyoruz… Son resulün, bir münasebetle, arkadaşlarından birini şöyle ikaz ettiğini biliyoruz: “Sen onun kalbini mi yardın da baktın, niçin adamın beyanına itibar etmedin…” Bu nokta da beyanla yetinmek gerekiyor sanırım… Ancak nereye kadar?

“Tüfenk icat oldu mertlik bozuldu” diyen ne de güzel demiş… Ben ise şöyle diyorum: Beyan esastır ilkesi tedavüle girdikten sonra; “ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz” ilkesinin saltanatı sarsılmıştır. Saltanat sarsılsa da saltanattır. Havası yeter…

Beyanı ciddiye almak kaydıyla, beyanı esas kabul etmemek hayatın kesin kuralı olmalıdır; aksi halde işin içinden çıkmak sala mümkün değildir, pirincin taşını ayıklamak imkânsızdır.

            Hiç kimse, kendisinin, hırsız, namussuz, yalancı, sahtekâr, geri zekâlı olduğunu beyan etmez, kabul etmez ve iddia etmez… Bu özelliklere biz nasıl şahit olabiliriz? “Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz” ilkesinden hareketle, yapılanlara bakarak anlarız… Buradan hareketle, “önemli olan niyettir, beyandır” diyenlere şaşarım doğrusu… Senin niyetinde de, beyanın da sana hayırlı olsun mu bilmem ama, sen eğer bana lazımsan, yaptıklarınla değerlendirmek zorundayım, istersen kusura bak…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 377
Bu Ay : 3021
Toplam : 3021

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom