Kadir GÜLTEKİN

Kadir GÜLTEKİN

“MÜSLÜMAN MAHALLESİNDE” DİN BİLGİSİ ZEKÂ TESTİ

                                 “MÜSLÜMAN MAHALLESİNDE”

DİN BİLGİSİ ZEKÂ TESTİ

Kadir GÜLTEKİN

 

aklın varsa Müslüman olursun..

            Bir batılı mütefekkir, “… iyi ki, İslâm ülkeleri denilen yerleri gezip görmeden önce Müslüman olmuşum; daha önce bu ülkeleri görüp gezseydim, Müslüman olmam zorlaşabilirdi” diyerek sözlerine devam ediyordu…

            Sizce, bu mütefekkiri, bunları söylemeye sevk eden sebep veya sebepler ne, ya da neler olabilirdi? Tabi ki, insan davranışları, tabi ki, bu coğrafyaya yakıştıramadığı düşünce geriliği…

            Eğer bir insan, akıllı ve zeki ise, o kişi, akıllı ve zeki olmasının gereği, Rabbi olan Allah’a teslim olur, inanır, mümin Müslüman olur.. Marifet, teslimiyetin ve müminliğin devamını sağlamaktır. Marifet, canımızı, Allah’a mümin Müslüman olarak teslim edebilmektir..

            Şimdi bakalım Müslüman mahallesinde,, zekâ grafiği ne durumda, test sonuçları bize neler gösterecek..?

Siz, Kur’an’dan bir ayet okuyunca, muhatabınız size “ayet öyle diyor ama hadisi şerif de böyle diyor” şeklinde karşılık veriyorsa, muhatabınızın zekâ sorunu var demektir.

 Kur’an’ın Arapça olarak gönderilmesinin sebeb-i hikmeti, gene Kur’an’ı Kerimde açık bir biçimde, Allah tarafından bildirilmiş olmasına rağmen, muhatabınız size “sizin elinizdeki Kur’an değil o sizin okuduğunuz mealdir, Kur’an Arapçadır” diyorsa bir zekâ sorunu daha demektir.. Kur’an, Arapça hali ile Kur’an ise, ve başka bir dile çevrilmiş hali, Kur’an değilse, Arapça bilmeyenleri hangi hakla kim ve kimler, Kur’an’dan sorumlu tutabilir..?

‘Şefaatcılık’, müşriklere ait bir düşünce kalıbı olmasına rağmen; siz, İnfitar Suresinin 19. ayeti ile Bakara Suresinin 48. ayetini okuyunca, muhatabınız “izin verilenlerden başkası ne oluyor” diye size çıkışıyorsa, üzülmeyin zekâ sorunu olanlar böyle davranırlar…

Siz, hadis kaynakları olarak kabul edilen, her hangi bir hadis kitabında kayıtlı bulunan bir rivayeti, peygambere ait olamayacağına dair kanaat belirtip, aynı kaynakta başka bir rivayette anar ve naklederseniz, muhatabınız size “işinize geleni kabul ediyor,  işinize gelmeyeni reddediyorsun” şeklinde karşılık veriyorsa, bu şahsın da zekâsı ile sorunu var demektir. Çünkü bir insanın doğru olduğuna inandığına doğru, yanlış olduğuna inandığına yanlış demesinden başka yolu olabilir mi, ben bilmiyorum.

Allah’ın gaybına kimseyi muttali kılmadığını, kıyametin bilgisinin Allah’ın katında olduğunu, peygamberler dahil hiç kimse ne kendisinin, ne de bir başkasının akıbetini bilemeyeceğini anlatan (bildiren) Allah’ın ayetlerini gösteren birisine bu ayetleri yalanlarcasına çaba içine girenlerde zekâ testinden geçemeyenler olarak kabul edilecektir..

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 876
Bu Ay : 4320
Toplam : 4320

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom