Kadir GÜLTEKİN

Kadir GÜLTEKİN

AŞERE-İ MÜBEŞŞERE HİKÂYESİNE İNANMAK SAFLIK OLUR MU?

AŞERE-İ MÜBEŞŞERE HİKÂYESİNE

İNANMAK SAFLIK OLUR MU?

Kadir GÜLTEKİN

 

            Belki bilmeyenler vardır, bu hikâyenin ne olduğunu. Bilmeyenler için, bu hikâyeyi özetle anlatmış olayım. Bu hikâye, henüz hayatta olan 10 kişinin peygamberin cennetle müjdelediği 10 kişinin hikâyesidir. Söz konusu 10 kişinin adlarını sayıp dökmeyeceğim; ancak bunlar arasında, Hz. Hatice, Hz. Aişe ve Hz. Hamza’nın adları bulunmamaktadır. Hikâyedeki, göze batan ilk eksiklik bana göre burasıdır.

            Ben şimdi soracağım, kime soracağım, elbette az buçuk tarih okuyanlara, İslâm tarihi okuyanlara, siyer okuyanlara soracağım: peygamberimize, arkadaşları arasından; Hz. Aişe, Hz. Hatice ve Hz. Hamza’dan daha yakın ve daha sevimli olan bulunabilir mi? Ben, bana düşenle cevap veriyorum ki, bulunamaz..

            Eğer, bu müjdelenen kişileri cennete göndermek peygamberin yetkisinde ve inisiyatifinde idi ise Hz. Hatice demez mi ki; ey Allah’ın resulü, sen henüz peygamber değil iken, sana kol kanat geren ben idim, peygamber olduktan sonra sana ilk inanan ve seni teskin eden, sana kalbini açan ben değil miydim, böyle iken bu iltimasına, beni neden layık görmedin? Hz. Hamza, ey yeğenim doğrusu çok üzüldüm, Hz. Aişe bu da ne demek oluyor diye sitem etmezler miydi? Demek ki, bizi cennete layık görmedin, şeklinde serzenişte bulunmuş olmaları, hiç de yadırganacak bir durum değildir…

            Eğer bu cennete gönderme yetkisi peygambere ait değil de, Allah peygamberine bildirmiş ise yani iddia bu ise o zaman da işler daha karışık bir hal alır bu karışıklığın içinden çıkmaya çalışalım, çıkabilirsek…

            Sanıyorum bu işin karışık, hem de çok karışık bir iş olduğu, bizlerden çok, cennetle müjdelenen kişileri ilgilendiriyor. O kişiler, peygamberin tebliğ ettiği ayetlere ilk muhatap olan peygamber arkadaşlarıdır. Onlar ayetleri ilk dinleyen ve anlayan Müslümanlardı. Kendilerinin cennetle müjdelenmelerine, hayret mi etsinler, sevinsinler mi, gerçekten işleri çok zor. Bence, bu müjdeyi tuhaf bir iş olarak karşılayıp, peygambere “Ey Allah’ın Resulü, biz bunu, bu işi çok iyi anlayamadık” diyerek hayretlerini bildirmiş olmaları gerekirdi. Belki de bildirmişlerdir de, hikâyenin o kısmı kayıtlardan silinmiştir. Ben, o kimselerin, Allah’ın resulüne saygısızlık etmeden “Ey Allah’ın resulü, bunu sen mi söylüyorsun, Allah mı  vahyediyor ?” diye sorduklarını, böylece soracak kadar cesur müminler olduğunu biliyorum.

            Cennetle müjdelenen kişiler, biz karar veremedik ey Allah’ın resulü, senin müjdene mi inanalım, yoksa Ahkaf suresindeki 9. Ayete mi inanalım diye sormuş olmaları gerekmez mi? Eğer sormadılar ise söz konusu müjde ile caka satıp, diğer müminlere hava atmış, hava basmış olmazlar mı? Ben o adı geçen sahabeleri de bu halden tenzih ederim.

            “De ki, ben peygamberlerin ilki değilim. Ne benim ne de sizin sonunuzu; bana ve size ne yapılacağını da bilmem. Ben sadece bana vahyedilene uyarım. Ben sadece apaçık bir uyarıcıyım” (Ahkaf: 9)

            Bu hikâyenin doğru olacağına inanabilmemiz için, ya yeterince saf olacağız, ya Ahkaf Suresinin 9. Ayetini yok sayacağız, ya da, Kur’an dışında peygambere vahiy geldiğini kabul edeceğiz. Saf olmak tercih edilecek bir şey olamamalı, ayeti yok saymak hele hiç olacak bir şey değildir. Kur’an’ın dışında peygambere vahiy geldiğini kabul ederseniz de, Kur’an’ın dinin tek kaynağı olduğu, Necm suresindeki “O kendiliğinden konuşmaz” ayetinin müşriklere cevap olduğu iddialarının bir anlamı kalmaz; sünnet bezirgânı iftiracı müptezellere gün doğmuş olur. Ayrıca daha vahim olanı, peygamberin Kur’an’a ters sözler de söyleyeceği kabul edilmiş olur…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 160
Bu Ay : 2644
Toplam : 2644

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom