Kadir GÜLTEKİN

Kadir GÜLTEKİN

BIRAKIN PEYGAMBERİ, SON RESUL’ÜN YAKASINDAN ÇEKİN ELLERİNİZİ

BIRAKIN PEYGAMBERİ, SON RESUL’ÜN

YAKASINDAN ÇEKİN ELLERİNİZİ

Kadir GÜLTEKİN

 

         Daha önceki makalelerimin birinde, bazı Müslümanlara İslâm’ın yakasından ellerini çekmeleri gerektiğini anlatmıştım. Bu makalemde ise bazı kimselerin, son Resul’ün yakasından ellerini çekmesi gerektiğini anlatacağım.

            Ne oluyoruz? Son zamanlarda ne oluyor, kim ne yapmak istiyor, birlikte anlamaya çalışalım.

            Gerekli gereksiz yer ve zamanlarda, ‘sünnet’ başlıklı yazılar, seminerler, sempozyumlar, paneller, konferanslar gırla gidiyor. Ne oldu, bir şey mi oldu? Bu telaş nedir? Hayır mı, yoksa yine ‘din elden gidiyor’ mu? Eyvah eyvah..!

            Allah’ın son Resul’ü Muhammed (a.s.) ‘in hayatının anlatılması, Müslümanların tarihi ile ilgili bilgilerin verilmesi, ya da bu bilgilerin tekrar edilmesinin kime ne zararı olabilir veya hangi Müslüman bunlardan rahatsız olur?

            Ancak bir sıkıntının olduğu ortada. Bu sıkıntılı halin ve telaşın bir nedeni ya da kastı olmalı. Bir de ‘kaş yapayım derken göz çıkarmak’ vardır, sanırım bu daha doğru bir yaklaşım olacaktır. ‘Sünneti ihya edelim’ derken, farzı ihmal etmiş olabilir misiniz? Lütfen dikkat ediniz… Hani ihmal etseniz fazla bir zararı olmaz da, farza gölge düşerse ne yapacaksınız? Mümin bir müslümanın peygamber ile bir probleminin olmadığına, olamayacağına göre, bu ‘sünnet’ çi telaşın sebebi nedir?

            Böyle olmasını istemem ama korkarım ki, bu telaşın nedeni; insanları, içinden çıkamayacakları, karmaşık bir yapıya mahkûm edip, kurgulanan ‘İslâm’ anlayışına adapte etmek niyetidir. Yanılmış olmayı canı yürekten arzu etmekteyim;  eğer yanılmamış olursam, bu gayretlerin sonunun Kur’an’ı arka plana atmak, Kur’an’ı gölgelemek olduğu açıkça kabul edilecektir. Eğer yedi gün yirmi dört saat, sünnetten bahsederseniz ki (sünnet anlayışınız da ayrıca nedir ne değildir, ona da bakacağız) Kur’an ise, eğer aklınıza gelirse, lütfen ‘Kur’an ve sünnet’ diyerek güya Kur’an’ı öncelemiş olacaksınız, kim yutar?

            Bıyığın ve sakalın, uzunluğunu ölçme aleti olarak kullandığınız sünnet sizin olsun. Kullanışlı, temiz ve güzel yapılmış tuzluklar varken, tuzu yere döküp, tükürüklü parmağınızı tuza bandırmayı sünnet sananlar, bu sünnet anlayışlarıyla eğlenip dursunlar. Biz mümin Müslümanlar olarak, sünnet-i Resulleri takip etmeye devam edeceğiz.

          Sünnet nedir?

            Sünnet, peygamberlerin yürüdüğü yolun adıdır. Sünnet, Hz. İbrahim(a.s)’in şahsında, sembolleşen ‘müşriklerden olmamanın’ adıdır. Son Resul Muhammed(a.s)’ın yürüdüğü yol (sünnet) uyduğu sünnet, takip ettiği yol bu yoldur. Bu yolun bazı temel taşları; sadece Allah’a güvenmek, sadece Allah’a kulluk etmek, sadece Allah’a sığınmak ve sadece Allah tan yardım istemektir. Allah bizleri bu yoldan, sünnet-i Resullerin yolundan ayırmasın. Başka yolları zorlamayalım.

            Ne kadar zorlarsanız zorlayın, ne kadar çabalarsanız çabalayınız, Allah kendisine hiçbir ortağı kabul etmeyecektir; teklif edeceğiniz ortak, son Resul Muhammed(a.s) da olsa, Allah onu da ortak kabul etmeyecektir. O, kendi işlerini, bütün işleri tek başına yapmaya ve yaratmaya devam edecektir. Hiçbir peygamber ‘DİN’ koyucu değil, Allah’ın dinine ilk teslim olanlardır.

            ‘Hakka yönelen, İbrahim’in yolu (sünneti) budur. Sonra da sana, Hakka yönelen İbrahim’in yoluna (dinine) uy. O, Allah’a ortak koşanlardan değildir diye vahyettik.’ (Nahl 123)                                                                                                         

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 360
Bu Ay : 7483
Toplam : 12232

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom