Kadir GÜLTEKİN

Kadir GÜLTEKİN

LÜTFEN, İSLÂM’IN YAKASINDAN ÇEKİN ELLERİNİZİ

BAZI MÜSLÜMANLARA DEMEK İSTERİM Kİ,

LÜTFEN, İSLÂM’IN YAKASINDAN ÇEKİN ELLERİNİZİ..

Kadir GÜLTEKİN

 

            İslâm’ın yakasından ellerinizi çekiniz ve işlerinize İslâm’ı karıştırmayınız. Siz İslâm’ı işlerinize karıştırmayınız, İslâm, yeterince ve gerektiği kadar, işlerinize karışmaktadır. Bu konum korunmalı ve daha ilerisine gidilmemelidir.

            İslâm, Müslüman’ın hemen her işine olmasa da, birçok işine karışmaktadır. İslâm, tartarken doğru tartmayı, ölçerken doğru ölçmeyi, şahitlik ederken adil şahitlik yapmayı, sözleri dinleyip en güzel olanına uymamızı telkin ve tavsiye etmektedir. Bütün bu yapmakta olduğumuz, iş ve davranışlarımızı yaparken, Müslümancılık ve İslâmcılık oynamak, ister istemez, komik mülahazalara neden olmaktadır. İşlerimizi, İslâm’ın dediği gibi yapmakla, İslâm’a göre yapmak aynı şey değildir..

            “Kur’an ana yasamızdır.” Cümlesini kullananların, bilmem ne kadarı, bu cümlenin manasız bir ifade olduğunu biliyorlardır? Bilseler bu ifadeyi kullanırlar mıydı? “ Biz Allah’ın hükmünden başka hüküm tanımayız” diyenler, kim bilir, ne kadar önemli bir şey söylediklerini zannediyorlardır. Oysa bu ifadenin hayatta hiçbir karşılığı bulunmamaktadır. “Biz İslâm’a hizmet ediyoruz” diyenler bu sözleri ile İslâm dinine ne büyük bir haksızlık ettiklerinin farkında bile değildirler. Elbette farkında değiller. Aciz olanın, hizmete ihtiyacı olanın kendisi olduğunu bilmeyen densiz, bu haline bakmadan, İslâm’a hizmete kalkmaz mı! “Biz Allah’ın şanını ve İslâm’ın şanını yüceltiyoruz” diyenler ise Allah’ın ve dininin yüce olduğundan şüphelerimi var? İslâm’ın yakasından çekin elleriniz..

            Ne Allah’ın, ne de, İslâm dininin, hiç kimsenin hizmetine, yardımına, fedailiğine ihtiyacı yoktur. Yardıma ihtiyacı olan bizleriz, yardım isteyeceğimiz ise bizatihi Allah’ın kendisidir. Kendisi gibi aciz bir kuldan, himmet dilenen gafil, haline bakmadan, Allah’a ve onun dinine yardım ettiğini söylemeye kalkmaz mı!.. Bu ne densizliktir?

            Müslüman olduğunu söyleyen bazı kimseler, neden böylesine densizlik ederler, Allah, Peygamber ve İslâm fedailiğine soyunarak POZ yaparlar? Elbette bu durum, istismar ve suiistimal yapmakla izah edilebilir. Ancak, bu noktaya nasıl gelinmiştir, burası daha önemlidir. Bu duruma gelmiş olmanın sebebi, rivayet kültürü, uydurma hadisler, sulandırılmış ve siyasallaştırılmış İslâm anlayışıdır; ilaveten, Muhammed suresinin 7. Ayetinin doğru anlaşılmamasıdır. Daha önceki bir makalemde, Fatır suresinin 28. Ayetini “Allah’tan en çok âlimler korkar” şeklinde tercüme etmenin, cinayet olduğunu söylemiştim. Muhammed suresinin 7. Ayetini “Siz Allah’a yardım ederseniz, Allah da size yardım eder” şeklinde tercüme etmek, cinayet değilse bile meal yapma, meal verme mantığından uzak kalmaktır. Türkçe meallerin tamamında söz konusu ayet “Siz Allah’a yardım ederseniz Allah da size yardım eder, sebatınızı artırır” şeklinde verilmektedir. Tercüme olarak, en ufak bir hata mevcut değildir. Ancak gözden ve dikkatten kaçan husus şudur ki, kardeşim, siz meal yapıyorsunuz, yani anlamını vereceksiniz, niçin anlamın, mananın peşine düşmezsiniz?

            Allah’ın yardıma ihtiyacının olmadığını, lütfen hatırlayanlar, Allah yerine, ‘Allah’ın dinine’ veya ‘Allah’ın Peygamberine’ diyerek yan çizme yolunu seçiyorlar.. Haşa, Allah, Allah yerine din veya nebi demeyi bilmiyordu da, Allah demiş..  Bir metni başka bir dile tercüme ederken, çevrilen dildeki karşılığını koymak esas olan değildir; esas olan, anlamını, manasını bulup koymaktır; hele bu yaptığınız iş ‘Kur’an meali’ ise bu husus daha da önem arz eder. Muhammed suresinin 7. Ayetini “Ey iman edenler, siz gerektiği gibi davranır gerektiği gibi kulluk ederseniz, Allah da size yardım eder” şeklinde anlayacak olursak ne sakıncası olabilir ki.. Nitekim, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 539. Kaynak eserler 27. Kitabı olan Kur’an mealinde bu ayetin meali verilirken “Siz Allah’a yardım eder (emrini tutar dinini uygularsanız) Allah da size yardım eder” şeklinde ifade edilmektedir. Ancak bu parantez durumu kurtarmıyor. ‘Siz Allah’a yardım ederseniz’ dedikten sonra, parantez açmanın bir kıymeti kalmamaktadır. Çünkü parantez açmak, ‘ya tutarsa’ anlamına gelir, ‘böyle de olabilir’ anlamına gelir.. Manayı anlamak için..

            Efendisinin kölesine, patronun işçisine, amirin memuruna “Sen beni memnun edersen, ben de seni memnun ederim” demesinin ne anlama geldiğini, kavrayamayan zekâ, elbette Muhammed suresinin 7. Ayetinin anlamını tespit edip kavrayamaz. Köle efendisine, işçi patronuna, memur amirine ne verebilir ki, ne yapabilir ki, memnun olsunlar.. Köle, efendisine, özgürlük, işçi patronuna para, memur amirine sicil ve makam veremez. Köle, işçi, memur kendilerine verilen görevleri doğru düzgün yaparlarsa, amir de, efendi de, patron da memnun olur. Memnun olan efendi, amir ve patronda, kölesini, memurunu, işçisini memnun ederler. Evet, iş aslında bu kadar kolay ve  bu kadar açık; işleri zorlaştıranlar, iş çıkarmaya meraklı olanlardır, fazla merak çatlatır..

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 742
Bu Ay : 7539
Toplam : 7539

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom