Kadir GÜLTEKİN

Kadir GÜLTEKİN

İSLÂM’IN GÜNCELLENMESİ..!

İSLÂM’IN GÜNCELLENMESİ..!

Kadir GÜLTEKİN

 

Senelerce, defalarca duyduğumuz cümlelerden birkaçı şöyle idi: İslâm cihanşümul bir dindir, İslâm evrensel bir dindir, İslâm her çağa hitap eden bir dindir… Bu cümleler aynı zamanda Kur’an için bile söyleniyordu.

Ne yazık ki, yukarıda sıralanan cümleleri, adeta bayraklaştırarak söyleyenlerden bazıları ‘İslâm güncellenmelidir’ diyerek yeni bir yanlışı bilerek ya da bilmeyerek, ikame etmeye kalkıyorlar. İslâm her çağa hitap etme kabiliyetine mademki sahip, güncellenme teklifi manasız olmaz mı? Tabi ki manasız olur. Bu anlamsız teklifi yapanlar, İslâm dininin ne olduğunu bilmediklerinden mi, maksadını aşan bir söz kullanmalarından mı, güncellenmeyi bilmediklerinden mi böyle konuşuyorlar, bunun bilinmesi gerekir.

Her salim akıl sahibi bilir ki, güncellenecek olan şey ne İslâm’dır, ne de Kur’an’dır. Güncellenecek olan değil, ortadan kaldırılması gerekenler vardır. Ortadan kaldırılması gerekenler ise ‘ulema denilen cühelanın verdikleri fetvalardır, kıyaslarıdır, bu cühelanın icmalarıdır. Ortadan kaldırılması gereken, Kur’an’ a rakip olarak ortaya konan ‘hadislerle Müslümanlık’ dinidir. Ortadan kaldırılması gereken, Allah’a rakip olarak icat edilen Peygamber, Kur’an’a rakip olarak ortaya konana sünnet anlayışıdır…

Bu alanda konuşanların en büyük hataları, kendilerine kalmışçasına, İslâm’ı ve Kur’an’ı tarif etmeye kalkmalarıdır. Hiçbir kimsenin, İslâm’ı ve Kur’an’ı tarif etmeye hakkı da yetkisi de yoktur; bu kesinlikle kabul edilmelidir. Eğer İslâm ve Kur’an tarifi aranacaksa, bu tarif Kur’an’da aranmalıdır..

Sayın Cumhurbaşkanımızın, ne demek istediğini anladıkları halde, ne dediğini istismar ederek, mal bulmuş mağribî gibi ortalığa düşenler, T. Erdoğan’ın Müslümanlığını ve İslâm anlayışını sorgulayabilecek kabiliyete sahip olsalardı, yüreğim yanmazdı. Görülmektedir ki, din istismarcıları Erdoğan’ın desteğini alamadıkları için, Işid kafalılar, Erdoğan’a olan kinlerinden dolayı Erdoğan’ı, söz konusu muğlâk ifadesini, istismar etmeye devam edecekler…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 752
Bu Ay : 4309
Toplam : 4309

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom