Kadir GÜLTEKİN

Kadir GÜLTEKİN

KONUŞANA DELİL SORMAK MARİFET SAYILIR MI?

KONUŞANA DELİL SORMAK MARİFET SAYILIR MI?

 

            Delil nedir, neye yarar? Delil sormak veya delil vermek, hangi durumda söz konusu olur ya da olmalıdır?

            Bu dünyadan bir Said Çekmegil, geldi geçti. Kendisine Allah rahmet eylesin. Said Çekmegil, Türkiye’de, fikir hayatımızın önemli bir şahsiyeti olarak tarihe geçmiştir. Bizlerin düşünce dünyasına Çekmegil’in büyük ve oldukça önemli katkıları olmuştur. Çekmegil ağabeyimiz, konuşmalarımızda, bizlere dikkatli olmayı, tabansız, delilsiz iddialarda bulunmamayı önemle salık verirdi.

            Vaktiyle, Çekmegil’in bu hassasiyeti ile alay eden, dalga geçenler, sonunda konuşmacı ne konuşursa konuşsun, ne söylerse söylesin “Konuşurken delilli konuşacaksın” demeye başladılar. Elbette bu tayfa, birçok konuda olduğu gibi, bu konuda da taklitçiliğin batağına saplanan halleriyle arz-ı endam etmeye devam ediyor. Çünkü onlar Çekmegil’i anlamayıp taklit ediyorlar. Taklitçilik… Taklitçi olunca, delil nedir, ne işe yarar, kime niçin, ne zaman sorulur bunları bilmek gerekmiyor. Hani duymuş ya, “delilsiz konuşulmaz’’ bu nedenle her konuşana, konuşanın her cümlesine delil istemek gibi bir komiklik ister istemez ortaya çıkacaktır.

            Ben Malatyalı olduğumu adımın Kadir olduğunu söylüyorum, o, bana “delilin ne’’ diye soruyorsa bu şahsın ciddiye alınır yanı olur mu? Delilin ne? Sana ne kardeşim, sen delili ne yapacaksın? Sen dinle anlamaya çalış ve de haddini bil.

            Delil sormak, delil istemek, delil ibraz etmek, marifet sayılır mı? Her zaman ve her durumda elbette sayılmaz..

            Ortada bir iddia varsa, bu iddia sahibinden başkalarını, her hangi bir kişiyi, her hangi bir fikri, her hangi bir kurumu ilzam ediyorsa, bu iddianın delili sorulur,  ispatı istenir; aksi halde, her iddia sahibi ile sınırlı kalır, hiç kimseyi sıkıntıya sokmaz, mağdur etmez. Böylesi iddiaların delili ve gerekçesi, ancak ve ancak malumat sahibi olmak için sorulur; muhatabınız lütfeder söylerse ne ala..

            “Allah’a çocuk isnat edenlerin, bu konuda bir delilleri yoktur’’ (yunus 68)

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 323
Bu Ay : 1641
Toplam : 1641

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom