Kadir GÜLTEKİN

Kadir GÜLTEKİN

İNSANDAN ÂLÎM OLMAZ…

İNSANDAN ÂLÎM OLMAZ…

Bu başlığı okuyan, bazı kimseler hayret edebilirler, bazıları bu adam ne demek istiyor diyerek, kendi kendilerine sorabilir; bazı kimseler ise, adeta kuyruğa girip, sıraya geçerek, şöyle diyebilirler: ‘İnsandan âlim olmaz da hayvandan mı âlim olur…?’ Bunlara vereceğim cevap şudur: İnsandan âlim olamayacağını biliyorum, hayvandan âlim olup olmayacağını ise, henüz düşünmedim; şu an için benim konum, bizzat insanın kendisidir.

İnsandan âlim olmaz, çünkü ‘insan çok cahildir’… Ve ayrıca ‘insan pek zalimdir’…

Arapça olan ‘âlim’ kelimesinin Türkçe karşılığı ‘bilen’ demektir. Dil bilgisi esaslarına göre bilmek fiilinin faili bilen, ilm (ilim) kelimesinin faili ise alimdir. Bilinmesi gerekmektedir ki, alim kelimesi veya kavramı, bilen olarak kullanılmaz, kullanılmamaktadır. Âlim kavramı özellikle birileri için kullanılır. Bir sınıfa izafeten kullanılan bu kavram istismara açıktır. Her bilen için kullanılsaydı bir değeri olmayacaktı. O zaman hiç kimse ‘âlimlik’ taslayamayacaktı.

Bilen’e âlim derseniz, ben size neyi bilene âlim denir diye sorarım, siz ise en fazla şunu söyleyebilirsiniz ‘bildiğini bilene âlim denir …’

Bildiğini bilene âlim denirse, her insan mutlaka bir şey, birkaç şey, birçok şey biliyordur; o halde herkes âlimdir. Herkes âlim ise, neden bazı kimseler âlim oluyorlar? Fizik ile ilgilenen birisine, ‘fizik âlimi’ demenin ne sakıncası var, diye sorulabilir; ilk bakışta bu sorunun sakıncası yok zannedilebilir, oysa, birisine fizik âlimi denirse, o kişinin fizik alnında her şeyi bilmesi icap eder; böyle birini tasavvur etmek mümkün değildir. Peki, bu nasıl ifade edilir? Bence fizikçi denir, fizik âlimi denmemelidir.

Özellikle bizim coğrafyamızda, âlim, ulema kavramları, bir zümreye bir sınıfa izafeten kullanıldığı için, bu zümre ya da sınıf mensupları, kolay yolla insanları istismar etmektedir, tabir yerindeyse, onları sömürüp söğüşlemektedirler. Bu zümre mensupları, bu yaptıkları ile yetinmeyip, ‘âlimler peygamberlerin varisleridir’ yalan ve uydurmasıyla, kendilerine peygamber muamelesi yapılmasını, teklif ve de telkin etmektedirler. Bu zümrenin doyumsuzluğu, ahalinin saflığı ise ayrı bir garabettir.

Ne yazıktır ki, ‘âlim’ diye bizlere tanıtılan birçok kişinin, dünyanın en cahil adamlarından olduğunu anlatmaya dahi gerek yoktur…

Kur’an açık bir şekilde, ‘O saatin (kıyametin) bilgisi Allah katındadır, o ansızın gelecektir’ demesine rağmen, ebcet, cifir gibi saçma sapan formüllerle kıyametin ne zaman kopacağını hesaplamaya kalkan birilerini, âlim diye bize yutturmaya kalkmadılar mı? Âlime bak âlime...!

Fatır Suresi’nin 28. Ayetini, ‘Allah’tan en çok âlimler korkar’ şeklinde tercüme etmek cinayettir, Kur’an cinayetidir. Eğer böyle olsaydı, nice tıp âlimleri,fizik âlimleri,astronomi âlimleri, Allahsız kitapsız olmayacaklardı..

İnsandan âlim olmaz, âlim olan Allah’tır. Her şeyi bilen âlimdir; her şeyi bilen ise sadece Allah’tır.

‘Doğrusu biz, sorumluluğu göklere, yere ve dağlara sunmuşuzdur da, onlar, bunu yüklenmekten çekinmişler ve ondan korkup titremişlerdir. Pek zalim ve çok cahil olan insan ise, onu yüklenmiştir.’ (Ahzab 72)

İnsandan âlim olmaz, âlim olan Allah’tır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 122
Bu Ay : 6102
Toplam : 6102

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom