Ğıffari Türkmen

Ğıffari Türkmen

giffari-turkmen

Siyasetin Topluma Ayarı: Seçimler

Siyasetin Topluma Ayarı: Seçimler

Siyasiler bize göre hata yaptıklarında onları uyarmaya çalışırız. İlgililere sesimizi duyurmaya çalışırız fakat genelde karşılığını göremeyiz. Bunun üzerine kendi kendimize deriz: Biz size sandıkta bunu anlatırız, siz ancak sandıktan anlarsınız. Gün gelir sandıklar önümüze konur ve seçim yapılır. Biz de mesajımızı sandık aracılığı ile ilgili partilere ulaştırırız. 7 Haziran 2015’te olduğu gibi. Seçim sonuçlarının açıklanmasının hemen akabinde siyasi parti liderleri sonuçlardan gerekli mesajı aldıklarını ve bu mesajı dikkate alacaklarını beyan ederler. Bu halkın yönetime katılmasının bir yöntemidir. Demokratik sistemlerde siyaset kurumları seçimler vasıtası ile halka giderler. Yapıp ettiklerini halkın görüşüne, onayına sunarlar. Kendilerini halka test ettirirler. Halkın görüşüne göre de kendilerine çeki-düzen vermeleri beklenir.

Fakat gerçeğin böyle olmadığını düşünüyorum. Türkiye’de daha çok siyasi partiler halkı kendilerini olduğu gibi kabul etmek ve öylece desteklemek durumunda bırakırlar. Adeta halkı kendilerine göre hizaya getirirler. Seçimde oy kaybettiklerinde kaybetme nedenlerini, hatalarını fark ederler. Fakat halka göre hatalı olan tutumlarını düzelteceklerine kendileri oldukları hal üzere kalırlar. Oy derdinde olan partiler ne yapıp edip bir sonraki seçimde oy oranlarını yükseltmenin veya memnun oldukları oy oranını korumanın yollarını ararlar. Bunun için kimisi halka yapmayacakları şeyler vaat ederek halkı aldatma yoluna gider, kimisi tehdit- korkutma yoluna gider, kimisi günlük hayatta halkın ağız tadını kaçırır. Önemli olan halkın görüşü değil oylarıdır. Hedef oy kapmaktır. Halka düşen kendilerine oy vermektir, ne yapacaklarını öğretmek değil. Çünkü onlara göre asıl halk cahildir, ne yaptığını bilmez. Asıl kendileri bilir. Bilmedikleri bir şey yoktur. Bilmedikleri bir şey bilmezler. Her konuda konuşmaları bunun açık bir göstergesidir. Kendileri halkı dinliyormuş gibi gözükür fakat asıl olarak onlar halka istedikleri gibi şekil vermenin gayreti içerisindedirler.

Onlarca yıldır bildiğimiz partilerden hangisi seçimleri kaybettiğinde çizgisini, tutumunu, düşüncesini, konumunu, çevresini ne kadar değiştirdi?

HDP 7 Haziran 20015 seçimlerinde barış sürecinin katkısıyla % 13 oranında oy alarak oy patlaması yaşadı. Siyasi olarak sunulan bu teveccüh karşısında barış sürecinden adeta vazgeçip halkların kurtuluş savaşını başlattıklarını söyleyen terör örgütlerinin yanında yer almaya, onlara sırtını dayama devam etti. Hendekler kazıldı, özerklikler ilan edildi, Türkiye’de adeta bir savaş dönemi başladı. 1 Kasım 2015 seçimlerinde halkın teveccühünü dikkate almamasının uyarısı olarak oy oranı %10.8’e düştü. Şimdi bu uyarıyı ne kadar dikkate alacaktır?

MHP 7 Haziran 20015 seçimlerinde % 16.4’lük oy oranı ile aldığı başarının adeta üzerine yattı. Hiçbir sorumluluk üstlenmedi. Sadece AKP nin memleketi sattığını, barış sürecinin asıl PKK için silahlanma süreci olduğunu diline dolayıp durdu. Hükümet kurma çabalarına kapıyı kapatarak asker- polis cenazelerinin gelmesine adeta seyirci kaldı. Oy aldığı kesimin bu konudaki hassasiyetini dikkate almadı ve oy oranı 1 Kasım 2015 seçimlerinde % 11.9’a düştü. Şimdi bu uyarıyı dikkate alacak mı yoksa aynı tutumunu devam ettirip halkın bu haliyle yeniden kendisine dönmesini mi bekleyecek?

CHP kendi misyonunu ve pozisyonunu korumadan öte bir şey yapmıyor. Başka bir şeye ihtiyacı yoktur. Kemal Kılıçtaroğlu 1 Kasım 2015 seçimlerinde başarılı olmadıklarını söylediği halde acaba CHP bundan sonra farklı bir şey yapacak mı?

AKP 7 Haziran 20015 seçimlerinde % 40.9 oranında oy alarak yaklaşık 9 puanlık bir düşüş ile ciddi bir kayıp yaşadı. Bu kaybın sebeplerini ortaya çıkarıp hatalarını düzelttiklerini henüz görmedik. Ama “kimden, nasıl, ne kadar oy devşirebilirim” hesabını çok iyi yaptı. AKP iyi bir kitle psikolojisi tahlili sunucunda kendisi de ciddi olarak bir koalisyon hükümeti kurmaya yanaşmadı. Haziran 2015’ten beri aday listesindeki birkaç olumlu değişiklik dışında bu konuda herhangi bir kapsamlı değişiklik yaptığı görülmedi. Bu sürede Türkiye içinde, Suriye’de, Kuzey Irak’ta tabiri yerindeyse tam bir savaş hali yürüttü. Asker- polis cenazeleri geldikçe onlar da öldürdükleri terörist sayısını ilan ettiler. Bununla MHP tabanına Türk Devleti’ni, Türk Milleti’ni kararlılıkla koruyacağı güvencesini verdi. Tuğrul Türkeş’i partiye almakla da Türk milliyetçiliğini de ihtiva eden bir parti olduğu imajını verdi. Bu süreçte ikinci önemli unsur ekonominin kötüye gidişi oldu. Döviz fiyatları aldı başını gitti. İş dünyası ciddi endişeler duymaya başladı. Halk tarafından bu kötü süreç AKP yi tek başına iktidar yapmamanın karşılığı olarak algılandı. Halk bu sıkıntılı süreçten kurtulmanın çersini, % 85’lik gibi yüksek bir oranla sandığa gitmede aradı. 1 Kasım 2015 seçimlerinde AKP nin oyları, partinin kendi hatalarını düzeltmesiyle değil bu kanlı sürecin ve ekonomideki kütü gidişatın sonucunda yükseldi. Ve AKP nin de 7 Haziran 2015 seçimlerinde halktan aldığı uyarıyı dikkate aldığını henüz görmedik.

Türkiye’ de halk her şeye rağmen AKP’ye 1 Kasım 2015 seçimlerinde % 49.4 oranında oy vererek çok büyük bir imkan verdi. Bundan sonra AKP geçmiş olan 13 yıllık iktidarının özellikle son beş yılını iyi tahlil edip yanlışlarını düzeltme- telafi etme yoluna gidecek mi?

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 621
Bu Ay : 6705
Toplam : 6705

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom