Dr. Mehmet Akif Şahin

Dr. Mehmet Akif Şahin

makifsahin@hotmail.com

SİYASETİN KUMAŞI

SİYASETİN KUMAŞI

         Seçmenin ipliğiyle örülen kumaş; 7 Haziran da elbiseye dönüşecektir. Bu elbise milletin tamamen bireysel tercihleriyle mümkün olacaktır. Bu seçimin çok farklı parametreleri mevcuttur. Çözüm süreci, paralel yapı veya paralel devlet, Ortadoğu savaşları bölgesel emperyalist oyunlar, Başkanlık sistemi, Mülteci sorunu, yeni anayasa değişen dünyada ekonomik sorunlar v.s sayılabilir.

Türkiye demokratik bir yönetim sistemiyle tanımlanmaktadır. Demokrasi bu kumaşı dokuyan bir sistemin adıdır. Demokrasi duygu yüklü şarkıların politikleşen ezgileriyle meydanlarda yankılanma şekline dönüşmüştür. Bu günlerde her gün bir parti en az birkaç ilde miting yapıp vaatlerini en güzide en şatafatlı sözlerle vatandaşa anlatmaktadır. Bu seçimlerin dilimize nakarat olan sözleri ruhumuza iz bırakan meydanların duygularıdır. Konuşan parti liderlerinin özenle hazırlanan söylevleri ruhumuza ve bedenimize efsunlu bir rüzgâr gibi dokunmaktadır.

     Türkiye de seçim tarihi bir çok meçhul tezgâhlarla yaşanmıştır. Darbeler muhtıralar post modern darbeler yargı darbesi medya ve ekonomik darbeler yapılmıştır. Bunu milletimiz çok iyi anlamış ve gerekli cevapları zamanı geldiğinde vermiştir. Bu hikâyeler yetmiş yıldır çeşitli senaryolarla devam etmiştir. Bu gün ise aynı senaryoların farklı yüzleri karşımıza gelmektedir. Seçimler zaman zaman bozulan trajedi dolu olayları bizlere yaşatmıştır. Darbelerle meşhur olan demokrasi tarihimiz hafızalarımızda yerini korumaktadır. Milletin seçtiği başbakanlar yargılanıp idama mahkûm edilmiştir. Farklı dönemde seçilen milletin iradesi darağacına gönderilmiş horlanıp aşağılanmıştır. Geçmişimdeki karanlık zamanların canlı tanıkları hala yaşamaktadır.  Dilini bilmediğimiz serüvenlerin yaşandığı bir ülkedeyiz.  Çevremize dönüp dünü ve bu günü görmek gerekmektedir. Bu seçimler önümüzdeki günlerde hazırlanan yeni senaryoların oluş şeklini belirleyecektir. Milletin tercihi her zaman sağduyunun hakim olduğu dönemleri getirmektedir. Zaman zaman milletin iradesine yapılan siyasal suikastları var olmuştur. Yine milletin tercihiyle o kadim millet bertaraf etmiştir. 

      7 Hazirana doğru bir ırmağın bir çölde şelaleye yaklaşan akışı gibi hızlanmaya başlanmıştır.  Demokrasi içinde seçimin süresi çok kısadır. Güneşin doğuşu ve batışı gibi kısa zaman içinde oluşan değişimdir. Gece ve gündüz sınırlarını belirleyen karanlık ve aydınlıktır. İnsanların seçim sandığında tercihlerini yapmak zorunlu bir vatandaşlık görevidir.  Demokratik sistemlerin genel bir ritüelidir.  

    Demokrasi bir kumaşla dikilen bir elbiseye benzemektedir. Millet bu kumaşı oluşturan iplikleridir. Her partinin kumaşını millet ilmek ilmek örecektir. Milletin oluşturduğu ipliklerle örülen kumaşlar 7 Haziranda ortaya çıkacaktır. Bu ülkeye giydirilecek elbise oluşacaktır.

       On üç yıldır tek başına iktidar olan ak partinin zorlu bir sınavıdır. Tek başına milletin ördüğü kumaşla istikrarlı dönemi mevcuttur. Yanlışıyla doğrusuyla bu dönemi yaşadık. On üç yıldır muhalif olan partilerin kurguları yetersiz ve anlamlı olmayan söylevlerini millet duymazlıkta geldi.  Onlara muhalefet görevini verdi. 

   Milletimizin elbise değiştirme dönemi gelmiştir. Milletimiz kendine yeni bir elbise yapacaktır. Ortaya çıkan kumaş ya tek başına bir kumaşta ibaret bir elbise çıkacaktır. Ya da renkli parçalı kumaşlarla koalisyon elbisesi giydirilecektir. Bu tamamen milletin tercihidir.

Erdemli ve onurlu bir sonuç çıkması milletimizin tercihiyle mümkündür. Değerlerin kazanması her zaman önemlidir.  Milletimiz bütün partilerin ipliğini pazara çıkaracaktır. Ve kendisi için uygun olan elbisenin kumaşını dokuyacaktır. Bu seçim sadece Türkiye’nin değil İslam coğrafyasının kaderini belirleyecektir. Ümmetin kaderi değecektir. Hak eden haklı olan kazanacaktır. Layık olduğumuz elbiseyi giyeceğiz.

     Eskiyen siyasi yüzlerin değiştiği yeni dönem yeni Türkiye söylevleri duymaktayız. Bu seçim siyasi değişimlerin kapısı açılacaktır.  Seçmenin sessizlik içinde bekleyişi bir gizem oluşturmuştur. Seçmenlerin fısıltıya karışan dilindeki kelime kulağımıza sızan efsunu anlatacaktır. Siyasi parti liderleri yaklaşık iki üç aydır konuşuyor. Ama üç gün sonra meydanlar susacak siyasiler sessizliğe gömülecektir. 7 Haziranda millet tercihini yapacaktır. Herkes susacak millet sadece bir gün konuşacaktır. Ve yeni dönemin siyasi elbisesinin rengi belli olacaktır. Ümmet için millet için sandığa gitmek bu kumaşın bir ipliği olmak önemlidir. Yeni Türkiye için her bireyin inandığı tercihi yapması dileğiyle

DR M AKİF ŞAHİN

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 134
Bu Ay : 9014
Toplam : 9014

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom