Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

TRAMBÜS YANARKEN

TRAMBÜS YANARKEN

 

Trambüs yandı haberi ile bir tuhaf oldum.

Bir proje, daha yolun başında böyle bir kazayla karşılaşınca ne diyeceğimi bilemedim. Fakat “oh olsun” diyeni duydum. “İşte fiyaskonun resmi” diye göbek atar gibi yazanı gördüm. “Ben demiştim” diye gaybi bilgiye haiz olduğunu sanarak konuşanı gördüm. “İşte bir araç yandı, bunlar şehri zarara uğrattı” diyeni gördüm. Az bir grupta “iyi de kaza her araçta olur, yıllar önce bir yolcu otobüsü, içindeki yolcularla birlikte, Aksaray ilinde yanmadı mı? Ne oldu, olayın üzerine gidildi, sebebi araştırıldı. Şükür bu kazada ölüm yok, dileriz sebebi bulunur ve önlemi alınır” diyordu.

Ne demeliyiz?

Oh olsun korusuna mı katılalım, iyi de biz “acılardan beslenen” bir takım mı olmalıyız?

Ortada bir kaza var. Kimsenin öngörmediği, daha önce dile getirmediği bir kaza… Bakmayın birileri çıkıp “ben daha önce demiştim” diyorsa, bu sadece “bu proje ekonomik değil” anlamındaydı. Oysa ekonomik oluşu zamanla belli olacaktı.

Önceki gün, yani kazanın olduğu gece, yoldan geldim. Otogarda indim. Eve gitmek için bir taksiye bindim. Taksi sürücüsüyle sohbet ediyoruz. Yolda Trambüsü görünce, konu ona geldi. Taksi sürücüsü “Abi valla millet memnun, o kadar insan biniyor, çekişte sorun yok. Daha önce “bu Trambüs yokuş çıkamaz” diyorlardı. Hiç de öyle olmadı. Yokuşlarda bana mısın demiyor. Diğer araçlar kilometreye 1.5 tl yakarken, Trambüs kilometreye 25 kuruş yük getiriyor. Dileriz böyle başarılı gider” demişti.

Sabah işe gittiğimde “duydun mu dün gece Trambüs yanmış” dediler. Şaşırdım. Hatta taksiye birlikte bindiğimiz arkadaşım “galiba dün Trambüsü nazara getirdik” diye de şaka yaptı. Elbette meselenin şaka kaldıracak tarafı yok. Lakin biz neden meseleye en negatif tarafından bakıyoruz. Pozitif düşünme gücümüzü neden bu kadar yitirdik, merak ediyorum. Olacak şey değil, birileri neredeyse “oh olsun” diyerek zil takıp oynayacak. Kardeşim istenmeyen bir olay yaşanmış, şükür ki olayda bir can kaybı veya yaralanma yok. Demek ki, Allah korusun bir de can kaybı olsaydı, birileri sabah kitleleri toplar, belediyeye yürütürdü.

Biraz sakin lütfen… Bu şehir daha aklı başında düşünebilmeli. Olayın sebebi bulunmalı. Sorun neyse giderilmeli.

Ha birileri de “şehre büyük zarar verildi, şehrin parası çarçur edildi” diyor. Eğer bu kaza olmasaydı, kilometreye 25 kuruşluk masraf otursaydı, şehir için daha iyi olmayacak mıydı? Hem çevre kirliliği azalacak, hem petrole bağımlılık oranı düşmeyecek miydi? Bu kaza projenin bitişi anlamına gelir mi ki, hemen birileri “işte fiyaskonun resmi” başlığıyla haber yapıyor.

Demek ki projenin başarısız olması için dua eden epey kişi varmış.

Elbette proje sahiplerine yöneltilecek eleştiriler de var. Ama proje son aşamasına gelmiş. Test sürüşleri gayet başarılı giderken böyle bir yangın olmuş, fiyasko ifadesiyle erken ötmek ne kadar ahlaki… Kaldı ki, öğrendiğim kadarıyla test aracı ilgili firmanın uhdesinde, maddi olarak belediyenin uğradığı bir zarar söz konusu değil.

Bize kötü haller olmamalı artık, muhalefet yapacağız diye şehrin damarlarına öfke, kin, nefret şırıngası ile yaklaşmayalım…

Sükûnet lütfen…

Hele bir araştırılsın, uzmanlar kazanın sebebi hakkında bir kanaate ulaşsın.

Malatya’mıza büyük geçmiş olsun!

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 783
Bu Ay : 6763
Toplam : 6763

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom