Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

BARIŞA KATKI ÇALIŞTAYI

BARIŞA KATKI ÇALIŞTAYI

 

Diyarbakır’da 7-8 Mart tarihlerinde, Kürt Meselesine İslami Çözüm Çalıştayı düzenlendi. Ben de davetli olarak katıldım. Ülke çapından 600 delegenin katıldığı çalıştayda, toplamda 3500 bileşeni olan sivil toplum örgütleri katkıda ve katılımda bulundu. Ülkemizin “İslamcı” kanadın önde gelen simaları panellerde sunumlarını yaptı.

Üç ana başlıkta üç ayrı panel düzenlendi. Ayrıca bir de yaklaşık dört saat süren takribi 70 delegenin katıldığı bir interaktif görüşme yapıldı.

Her ne kadar “Kürt Meselesine İslami Çözüm Çalıştayı” başlığını taşısa da, ben “Barışa Katkı Çalıştayı” ismini yazı için tercih ettim. Zira bana göre, oradaki ana çaba, toplumsal ve devlet toplum açısından barışa katkıda bulunmaya yönelikti.

Panellerde ve interktif görüşmelerde, ayrıca aralardaki ayaküstü konuşmalarda, bu çalıştayın, özlenen barışa ne oranda katkıda bulunacağı, bulunması gerektiği konuşuldu. Konuşmacılardan kimi, kendisi için seçilen başlığa dikkat etmeden sunumunu yapmış olsa da, ana tema “barışın mümkünlüğü ve gerekliliği” idi.

Barış deyince üç başlık üzerinde duruldu: Birincisi, İslami hassasiyeti olan sivil örgütler arası bir barış ve kardeşlik atmosferin oluşması, bir barış dilinin geliştirilmesi. Grupların kendilerini dayatmamaları, geçmiş acılar üzerinden yürümemeleri dile getirildi.

İkinci olarak; İslami hassasiyeti olanlarla bölgedeki diğer farklı unsurların, başta PKK ve siyasi uzantıları olmak üzere, bu kesimlerle birlikte yaşama kültürünün geliştirilmesi ve buna yönelik bir barış dilinin oluşturulması anlatıldı.

Üçüncü olarak; devlet/hükümet ve bölge insanı, bölgedeki yapılar arasında bir barış dilinin oluşması, bunun için de, geçmiş acıların üzerinden yürünmemesi, geçmiş olumsuzluklardan sadece derslerin çıkarılması üzerinde duruldu.

Kimi rijit ve sivri dil çıkışları da olmadı değil ama bunların da bana göre, toplantıya farklı bir katkısı oldu. Çünkü konuşulmayıp içte bırakılsaydı, o zihni şişkinlik ilerisi için daha olumsuz sonuçlar doğurabilirdi. Bazı kesimler, özellikle bölgede sadece bir yapının (HÜDAPAR ve çevresinin), kendisini dayatmasına yol açacağını düşündükleri için pasif kaldıkları, yeterince katkı vermediklerini gözlemledim. Bu çekincelerin her birinin üzerinde durmak ve bölgeye yönelik, geçmiş acıların izini taşıyan o çekincelere yönelik istifhamları gidermek sorumluluğu elbette HÜDAPAR ve çevresine düşmektedir. Oluşturacakları yeni kardeşlik diliyle, yapacakları muhasebeyle bu istifhamları gidermeleri kendi ellerinde… Zannımca yapılan çalıştayın güzel bir barışı beslemesi için atılması gereken önemli adımlardan biridir bu…

Çalıştaya yönelik bir tepki gözlemlemedim. En azından PKK ve siyasi çevresinden, yüksek sesle dile getirilecek, bu da nereden çıktı tarzı bir yaklaşım olur mu diye düşünmüştüm.  Böyle tepkilerin olmaması, barışı her kesimin ne kadar istediğini göstermesi açısından önemli… HDP milletvekili Altan TAN, genel anlamda bu tür çalışmaları olumlu karşıladığını bir TV programında ifade etti. Yeter ki bu çalışmalar bir kesimin kendisini dayatmaya dönüşmesin dedi.

Konuyu takip eden birçok arkadaş, ben oradaki konuşma ve yaklaşımları kendileriyle paylaşana kadar, çalıştaya yönelik çekince içindeydi. İzlenimlerimi dinledikten sonra, en azından bakışlarındaki soru işaretlerinin kalktığını düşünüyorum.

Neticede dile getirilen ise; bu çalışma burada bitmemeli, sürmeli şeklindeydi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 1005
Bu Ay : 7089
Toplam : 7089

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom