Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

AKIL TUTULMASI

AKIL TUTULMASI

Barış istiyorlar ama öldürmek için aramadıkları yol yok. Kobani’de yangın var diyorlar, Kobani halkını bağrına basan ülkenin sokaklarında terör estiriyor, işyerlerini, araçlarını yakıyorlar. Herşeyden habersiz aracını sokağa park eden vatandaş, sabah kalktığında aracını yanmış ve kullanılamaz halde buluıyor. Belediye binaları, marketler, bankalar, esnafın işyerleri ateşe veriliyor. İki grubu karşı karşıya getirip (Hüdapar-Pkk) gençleri öldürtüyorlar. Olaylar sırasında yaralananlara, her an lazım olabilecek kan bankası araçlarını yakıyorlar.

Bunları yapanlar, başları, akıl hocaları kimse ortaya çıkarılmalı. HDP bu konuda kötü bir sınav verdi. Kobani bahanesiyle taraftarlarını sokağa çağırdı. Sokakta, elbette aralarına başka ekipler de sızmıştır, yağma ve kan deryası oluşturuyorlar. HDP adına konuşanlardan Altan TAN “HÜDAPAR- PKK savaşı Kürtlerin sonu olur” diyor. Tabi sadece o çatışma değil, azgın grupların bu azgınlıkları, milliyetçi şiddeti beslerse, bu ülke “herksin ağladığı” ve Müslümanların umudu olabilecek ülke, bir anda kendi haline ağlayan bir ülke haline gelir. Hem HÜDAPAR tarafı, hem HDP tarafı aklıselimle hareket etmeli. Aklıselim galip gelmezse, vandallar, her iki kesimin ismini kullanarak, ülkede huzursuzluk çıkarmaya, akabinde özgürlüğü yok etmeye çalışır. Bunu da gayet sevinerek yapar.

Bir iç savaşın sonu şimdiden belli. Ülke kaybeder. Türkler, Kürtler, Araplar ve herkes kaybeder. Kimin haklı olduğu sorusu önemini yitirir.

Taraftarlarını sokağa çağıran HDP, bu çağrısının altında kalır. Eğer varsa bir davaları, bu davaları da gözden düşer. Ölen her insan, şiddete çağrı anlamına gelen çağrının sahiplerini vurur.

Bu akıl tutulması sona ermeli. Bu akıl tutulmasının siyasi tarafında duranlar akıllarını başlarına almalı. İş sokağa mahkum olursa, kimse burdan galip çıkamaz. Olanlardan sonra, bu körleşmenin müsebbipleri başları dik gezemez.

Bu terör KOBANİ’yi kurtarmaz, bu bir. Olaya bir de tersten bakın. KOBANİ’yi, orayı hep birlikte bu hale getirenlerin, İŞİD’e karşı gerekli mücadeleyi ortaya koymayan tarafların ortak hedefi zaten Türkiye’de bu sonuçların ortaya çıkması olmasın? KOBANİ düştü, düşecek diyelim ve sonra Türkiye’yi karıştıralım. Bölgede, başı sıkışan insanların sığınma yeri olan ülkeye ceza keselim. Meseleyi bu yönüyle de okuyun.

Diğer taraftan, çözüm süreci gerekçesiyle bölgede, adeta PKK ve türevlerinin sebep olduğu her türlü zulmü görmezden gelen yetkililer varsa, onlar da akllarını başlarına almalı. Bölgedeki tüm sivil toplum örgütlerini muhatap alarak, onları dinlemeli. Bölgeyi bir kesime mahkum bırakmamalı. Kimseyi dinlememize gerek yok, biz toplam aklı temsil ediyoruz, akıl verenlere ihtiyacımız yok diyen yöneticiler varsa, onlar da yaşanan körlşmenin ortakları olarak kabul edilir, bu üllkede acıları yok etmenin yolu, en akıllıları oynayarak yürümek değildir.

KOBANİ’de Kürtler öldürülüyor, peki Türkiye sokaklarını yakıp yıkanların öldürdükleri kim? Bu kadar körleşme ancak kendilerinen başka Kürt tanımayanlar tarafından yaşanabilir. O zaman şu sese cevap veremezler: İŞİD kendisinden başka Müslüman, PKK kendisinden başka Kürt tanımıyor, aralarındaki fark ne?

Yaşanan akıl tutulması ve körleşmenin sona ermesi dileklerimle...

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 44
Bu Ay : 6841
Toplam : 6841

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom